Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 52
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2018
    Мнения
    8

    Тръгване от нула. Старт с капанче.

    Здравейте и от мен.
    Любопитството ме докара до момента в който на шега заложих едно капанче, което щтракна и сега имам ройче.
    Намирам се в Пловдивски регион. Снабдих се от първия пчеларски магазин с кошер ЛР. Пренесох роя в него като му сложих 5 основи. Нямам от къде да взема изградени. Пчеличките се справиха с граденето и сега имам 2 рамки цели в затворено пило тези отстрани на които складират запасите си. Прави ми впечатление, че тези със запасите не ги градят равномерно както и ги пълнят хаотично.
    Изниква веднага един въпрос, кога да добавя още основи, колко на брой и на кое място да ги сложа.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Браво колега , но всяко нещо с времето .
    Скоро летящата пчела ще намалее , така че необходимо да ги подхранваш със сироп в съотношение 1.1 .
    При излюпването си пилото от една пита пълни две рамки , а и градят младите пчели .
    Наблюдайвай ги и своевременно можеш да ги разширяваш .
    Успех !

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2018
    Мнения
    8
    Благодаря.
    Капанчето щракна отново , но този път по-голямо ми се струва ройчето, а пчеличките по-дребни. Сложих им 6 основи, но седмица вече не ги виждам да носят прашец като първите. Изглеждат ми по-мързеливи

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2018
    Мнения
    8
    Колеги, нещо ми се струват мързеливи. Дали проблема не е в мен. Израдиха 3 пити и повече не искат. Едната от питите е изградена само от едната страна. Имат основи за градеж но не го правят. Нормално ли е това.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Майката там ли е?Да не и се е случило нещо? Погледни носят ли сутрин прашец? Имай в предвид,че семейството нараства постепенно и гради толкова пити колкото са му необходими за да ги покрива с пчели.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2018
    Мнения
    8
    Да майката е там. Имаше две рамки с пило , сега са се излюпили (2/3 от тях). Иначе носят прашец. Градежа се извършва много по бавно от както през първите дни когато ги хванах.

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    На такива ройчета толкова им е силата. Треската им е около две седмици и след това си работят нормално. 6 основи са много да се слагат изведнъж. Слагаш две и следиш, като ги изградят почти изцяло поставяш още една и така. През това време и сиропец.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2018
    Мнения
    8
    А къде да поставя новата основа. В края или може да е между другите.
    Притеснява ме само това дали ще смогнат да се подготвят за зимата. Иначе си ги подхранвам през 2-3 дни с по 500 мл, сироп.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от kxa Виж публикацията
    Да майката е там. Имаше две рамки с пило , сега са се излюпили (2/3 от тях). Иначе носят прашец. Градежа се извършва много по бавно от както през първите дни когато ги хванах.
    За втория рой ли говориш? Кога си го хванал и колко рамки покриваха пчелите? Ако са се излюпили вече пчели, значи си го хванал доста преди да се похвалиш с първия рой. Давш ли им сироп, както те посъветва колегата Делта преди седмица?

    пп Забавих се и вече си дал някой отговори. Интересно ми е с колко пчели е стартирал рояка.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от kxa Виж публикацията
    А къде да поставя новата основа. В края или може да е между другите.
    Притеснява ме само това дали ще смогнат да се подготвят за зимата. Иначе си ги подхранвам през 2-3 дни с по 500 мл, сироп.
    Незнам какво са те съветвали, но гледай да не блокираш майката.

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •