Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 52
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2018
    Мнения
    8
    Да обобщя, че ставам неразбираем.
    Значи и двата роя които хванах са с майки, видял съм ги. Имат в момента открито пило. Новоизлюпените са от първия, (хванах деня в който затваряха половината пило.
    Действията са ми еднакви и с двата роя. Подхранвам ги със сироп през 2-3 дни.
    Разлика в броя пчели: първия в началото 2 рамки, втори 3 рамки. Като втория е с по дребни на вид пчелички. А сега са 3 на 3.
    По-мързеливи ми се виждат вторите, защото спрямо първите, се активизират по бавно, виждам ги по рядко да прехвърчат с прашец, градят по-бавно. Докато първите, още на същия ден при прехвърлянето в кошера започнаха да носят прашец.
    Не, че ги бързам , само питам дали не се иска нещо от мен освен сиропа.

  2. #12
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Зачести сиропа. През ден или всеки ден. Рояците без сироп градят първите 4-5 дни и край. Ако имаш слънчоглед тогава ще ти градят повече. А и роячетата са малки. До слънчогледа старите пчели ще са измрели. Основите ги слагаш от двете страни, щом вече имаш изградени пити. Но още има време ако е ЛР да зазимее на 9-10 пити-1 корпус.Ако е Дадан поне на 6-7 пити. Слънчогледа ще ги дръпне тогава може и повече основи да се сложат.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от kxa Виж публикацията
    Да обобщя, че ставам неразбираем.
    Значи и двата роя които хванах са с майки, видял съм ги. Имат в момента открито пило. Новоизлюпените са от първия, (хванах деня в който затваряха половината пило.
    Действията са ми еднакви и с двата роя. Подхранвам ги със сироп през 2-3 дни.
    Разлика в броя пчели: първия в началото 2 рамки, втори 3 рамки. Като втория е с по дребни на вид пчелички. А сега са 3 на 3.
    По-мързеливи ми се виждат вторите, защото спрямо първите, се активизират по бавно, виждам ги по рядко да прехвърчат с прашец, градят по-бавно. Докато първите, още на същия ден при прехвърлянето в кошера започнаха да носят прашец.
    Не, че ги бързам , само питам дали не се иска нещо от мен освен сиропа.
    Иска се по малко да ги отваряш, но ти това правило няма да го спазиш.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    На такива ройчета толкова им е силата. Треската им е около две седмици и след това си работят нормално. 6 основи са много да се слагат изведнъж. Слагаш две и следиш, като ги изградят почти изцяло поставяш още една и така. През това време и сиропец.
    Може и около 21 дена в неговия случей майката е стара и трябва да подрежда гнездото през време не и използва и силата на роя преразшерява.Аз до тук съм на 5 рамки изградени и осеменени за няма и 10 дена.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Незнам какво са те съветвали, но гледай да не блокираш майката.


    Според теб рояка ще остави да се блокира майката ли колега?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Зачести сиропа. През ден или всеки ден. Рояците без сироп градят първите 4-5 дни и край. Ако имаш слънчоглед тогава ще ти градят повече. А и роячетата са малки. До слънчогледа старите пчели ще са измрели. Основите ги слагаш от двете страни, щом вече имаш изградени пити. Но още има време ако е ЛР да зазимее на 9-10 пити-1 корпус.Ако е Дадан поне на 6-7 пити. Слънчогледа ще ги дръпне тогава може и повече основи да се сложат.


    Аз никога не храня рояк в паша и без паша.Слагам основите точно след това време което ти предлагаш.За мен да храниш рояци е губене на средства.Миналата година по друг начин мислих,всичко е в зависимост какво търсиш от рояците.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от kxa Виж публикацията
    А къде да поставя новата основа. В края или може да е между другите.
    Притеснява ме само това дали ще смогнат да се подготвят за зимата. Иначе си ги подхранвам през 2-3 дни с по 500 мл, сироп.

    С толкова сироп и мед ще извадиш.За зимата не се претеснявай имаш доста време да го преразвиеш.Проблема е ,че може не развит другия април да влезне в някой друг капан.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Иска се по малко да ги отваряш, но ти това правило няма да го спазиш.
    Какво имаш предвид.Ровене или преглед.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Какво имаш предвид.Ровене или преглед.
    И двете, кошера трябва да го отваряш на месеца веднъж и да му създаваш работа за месец напред.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    И двете, кошера трябва да го отваряш на месеца веднъж и да му създаваш работа за месец напред.


    Не съм съгласен с това твое твърдение.Всяка майка и всеки кошер работят различно.Друго е пашите ако ти следват една след друга и искаш мед да извадиш.
    П.П. Според теб Бат Севдо прес колко време ги отваря тия седмаци?Аз се обзалагам макс 14 дена.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •