Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 41 от 58 ПърваПърва ... 31394041424351 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 401 до 410 от общо 580
  1. #401
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ако ги стесни и нямат празни килийки ще дадът фира при едно по сериозно застудяване.Трябва да сложи пити под плодника но ако има по голяма разлика от 10 мм. прехвърлянето е стрес с повишение на температурата на кълбото - понякога не става .Ако е само един плодник ( забравих колко бяха пчелите) то бива бива ама 20 л. Инверт си е цифра.
    Ама знам ли
    Няма лошо, че меда е в повече от това което им е необходимо, но трябва да има на какво да легнат пчелите. Ако се свият до толкова, че да са върху мед, става сложно. Понякога много хубаво не е на хубаво. Аз им оставям толкова, колкото са си събрали в плодника - 3,5,8,15, но не ги стеснявам. И повече да е меда, има къде да се преместят, а те се местят там където той е близко до тях. Е, понякога не се преместват от фактори разни, но не може всичко да е точно.

  2. #402
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    А ако сложи питата запълнена 20 процента в средата на гнездото, а от съседните разпечата по 1/4 от долу, няма ли да се получи някакво преразпределение?

  3. #403
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Няма маломерни пити - висчко е почти пълно.

    Пилото е разхвърляно защото кошерът е задръстен - от 10 септември до 30 октомври двата кошера изпиха 40 литра инвертен сироп и накрая вече не го искаха защото бяха запълнили всичко. Реших че няма проблем да ги задръстя преди зимата за да се запасят добре. За снимките ще го имам предвид при следващото отваряне, но то ще краят на януари, началото на февруари за да им сложа сухата храна с тимола. Всички оставени в кошерите пити са запълнени на над 80 процента с мед, инвертен сироп де.
    Младенов, преди да налееш, прочете ли как се зазимява семейство? По-точно, колко храна е необходима горе долу(защото има значение особеностите на климата и т.н.), за да презимува семейство? 20 литра на кошер е приблизително 27 килограма!!! На опаковката си пише! Освен това, не зазимяваш голямо семейство, а на 4 междурамия.... отводка. Когато се подготвяш за първа зима е нормално да нямаш необходимата визуална преценка. Читанката, клиповете в тубата и малко познания в цифри помагат. Въприки тях е нормално и да попиташ ПРЕДВАРИТЕЛНО, защото нямаш практика, от там и сигурност в преценката. Послушай колегите, задавай си въпросите със максимално обективна информациия/снимки и няма да имаш такива проблеми. Сега, разбирам че си с ДБ. Личен опит със системата нямам!!! Въпреки това, ето и моите ”пет стинки”. Щом пчелите покриват 4-5 междурамия, пилото останало извън тях е заминало/мъртво. Ако в рамките покрити с пчели си поставил, като средна, рамката с най-много пило(колкото кутия цигари примерно), мисля че няма да имаш проблем със зимуването. Ако няма толкова пило в една рамка, дай още информация. Вариант е да поставиш магазин под плодника... Щом си решил да стесняваш, добре. Аз бих надраскал пилото в рамките зад преградата, за да ускоря почистването. Е... токова са 5 стинки. Колегите с ДБ могат да дадат повече.

  4. #404
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    .
    И още нещо. Тези 4 междурамия не заслужават 50 мл. оксалова киселина!!! Внимавай с дозирането. Питай преди да ги къпеш, ако не си сигурен!

  5. #405
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Освен да се махнат крайните рамки друго стеснение не им трябва а в средата да има 2-3 пити с венец и празни килийки.То бива бива ама такова чудо не бива тоя инверт да не е манна небесна

  6. #406
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Аз моите пчели от 3 години изобщо не ги храня с нищо наесен, септември пада едно прехвърляне на пълномедни пити от по-трудолюбивите и силните към по-слабите и мързеливи, но никакви инверти/шекери и прочее.

  7. #407
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Младенов, преди да налееш, прочете ли как се зазимява семейство?
    Бедна ти е фантазията що клип се изгледа и колко теория смлях, ама то само с теория явно не става работата.
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Ако в рамките покрити с пчели си поставил, като средна, рамката с най-много пило(колкото кутия цигари примерно), мисля че няма да имаш проблем със зимуването. Ако няма толкова пило в една рамка, дай още информация. Вариант е да поставиш магазин под плодника... Щом си решил да стесняваш, добре.
    Плодникът е с два магазина - един отгоре и един отдолу. Дъното е цяла решетка с чекмедже, в което съм сложил плътно парче фибран. Горния магазин е пълен с памучни парцали, а долния в единия кошер е празен, а в другия му сложиш три пити само с основи - не посмях да набутам и 12те за да не ги изгризат. В единия кошер (първия) в средата сложиш най-старата пита, черната за която писах по-горе, в нея имаше доста повече пило от цигарена кутия, вероятно четири кутии цигарени. Крайните рамки са махнати и до стените съм наврял плътно по едно парче стиропор. С оксалова няма да третирам щото ме страх да не ги уморя. Турските ленти вършат добра работа засега и има редовно омаломощени кърлежи на дъното. Приговил съм им твърда храна с тимол за момента в който излапат всичко налично . Благодаря за мненията, които сте ми написали и явно пак съм се поуакал... Имам една извадена маломерна пита и ако следващата седмица температурите се качат над 15 градуса ще я пъхна на втория кошер посредата. Логиката ми е че ако им е студено ще ядат по много и бързо ще си освободят килиики. Ако не презимуват напролет започвам наново... и готово! Поне ще имам вече запас от инвентар и базови познания.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  8. #408
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Бедна ти е фантазията що клип се изгледа и колко теория смлях, ама то само с теория явно не става работата.
    Добре. В кошера с черната рамка повече работа нямаш. Приемам, че в другия също има пило, макар и по-малко. Ако е така, не закачай кълботи и в него. Аз не съм изпадал в ситуация, да имам по всички рамки пило Октомври(визирам пилото извън кълбото). При мен е студеничко. В топли дни, би трябвало пчелите сами да го почистят. По-скоро от човешка предпазливост бих надрал капачетата му, за да ускоря процеса и да не гние по рамките. Толкова. Кълбата не ги закачай. Имаш предостатъчно храна в кошерите. Когато пилото се излюпи, пчелите сами ще си преместят храна, колкото им трябва и където им трябва. Съдейки по прогнозата, ще имат достатъчно възможности. Твоята работа до края на тази година е: да подсигориш напитките, тънките мезета и да организираш всички предстоящи празници. Жив и здрав!

  9. #409
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Е това вече е дума! Във втория кошер пилото е съвсем малко. Няма да барам повече - навън е 12 градуса, утре го дават пак така а от другиден започват дъждове и температурата ще пада прогресивно. Напролет се надявам да пиша с усмивка...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  10. #410
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Ако семействата имат по толкова много мед, мисля че няма да имат нужда от питки. Като дойде пролетта, ако си им сложил питки и ядат от тях а не освобождават килийки, къде ще снася майката, как ще се развие този кошер?

 

 
Страница 41 от 58 ПърваПърва ... 31394041424351 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •