Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 34 от 58 ПърваПърва ... 24323334353644 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 331 до 340 от общо 580
  1. #331
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Или купуваш втора майка и на двете места слагаш по една. Едната отива курбан ама сигурна работа........почти
    АБСУРД! Повдигат ми се червата от прахосничеството. Ще търся до откат. Ако трябва една по една пчелите ще претакам, ама това не мога да направя. Между другото на кошерите ми отстрани на прелките има по две дупки в които са напъхани маркучета - това чудо от кой зор им е на пчеличките?
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  2. #332
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    АБСУРД! Повдигат ми се червата от прахосничеството. Ще търся до откат. Ако трябва една по една пчелите ще претакам, ама това не мога да направя. Между другото на кошерите ми отстрани на прелките има по две дупки в които са напъхани маркучета - това чудо от кой зор им е на пчеличките?
    Не е за пчелите, а за търтеи, ама за това друг път
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  3. #333
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Аз бих почнал преди обяд. Бих поставил двата кошера на еднакво разстояние от мястото, където е стояло сегашното семейство. Деля рамките по равно и в двата с преглед за майка. Ако не я видя, след разделянето, при по-малко рамки, по-лесно се работи(търси майка). Да кажа и аз, задължително е да се намери! Докато се случва подредбата, минава време и усещането за липса на майка в единия от кошерите, вероятно ще започне. Не бих чакал повече от два часа. Клетката с майката бих я сложил между питите с пило. Както се каза вече, финно корубата с медец. На летящата пчела ще и липсва стария адрес и ще се разпредели и в двата кошера. Така отслабени ще са по-благосклонни с нова майка. При пилоти, за да се запознаят с нея първо кърмачките. Те не са толкова агресивни. Ако се съмняваш и има възможност да си два дни при пчелите, отчупи първо малкото капаче и на другия ден голямото. Така ще забавиш освобождаването на майката. Първо ще проникнат през малкия отвор пчели и то една, по една. Попаднали на тясно и без пълна подкрепа на останалите, единиците не са агресивни. Искат, не искат ще се объркат с феромони на майката. Започва едно влизане и излизане от клетката, при което се разнасят новите феромони. Поставена при пилото, това ще намали шанса от залагане на маточници. Така по-голямо количество пчели ще са приели майката вече, при нейното освобождаване и свитата и вече е гарантирана. Тези неща не съм ги измислил аз, но съм ги проверил и са така. Случвало се е при агресивно поведение към нова майка, пчелите заклейват половината от дупките по клетката. Бавното освобождаване свърши работа. Играчка е, но ако държиш на майката или си със сгънат ресурс, това е вариант за по-висока успеваемост. Разделянето на летящата пчела едва ли ще е по равно. Все пак ще има някаква летяща пчела, с която да стартират. Ако е фрапиращо, след две седмици може да пренесеш малко зап. пило(без пчели) към по-слабия. Тогава и ще оцениш сътвореното. Нямаш празни пити, бих сложил основа до откритото пило. Някой те предупреди, че ще ти трябват пити, да строиш докато са семейство!!!

  4. #334
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Би трябвало вече да са изградили двете основи, които сложих преди седмица - те са ми единствените изградени пити... другото е пълно.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  5. #335
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Би трябвало вече да са изградили двете основи, които сложих преди седмица - те са ми единствените изградени пити... другото е пълно.
    Колкото, толкова. Не го мисли, минало е. Не прекалявай със сиропа. Трябват ти пчели, а не дебели венци. Разделени, вече със статут на отводки, ще им трябва малко време да се организират и след това ще подюрат майките да снасят. Предвид датата е важно да не ги задръстваш. Зимните запаси ще ги мислиш след месец.Нормално е, при липса на достатъчно пчели, да не достроят питите чак до долната летва. При мен са студени нощите и това се случва. Как е при теб и с по-висока рамка ,не знам. Не бързай да си пъхаш носа при новата майка, колкото и да те яде любопитството. Наблюдавай прелката след 4-5 дни. Ако вкарват прашец изчакай още толкова. За сравнение наблюдавай кошера със старата майка. Те вероятно ще изпреварят в началото. Ако все пак се съмняваш, прегледай много внимателно. Без чукане, бутане и пушалката остави. В полупълния корпус, бавно бутай пита, по пита докато видиш яйца. Не е важно къде е майката, а дали работи. Затваряш и дишаш.

  6. #336
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Или купуваш втора майка и на двете места слагаш по една. Едната отива курбан ама сигурна работа........почти
    Кой ли пък те е учил на това? А и също не е сигурно.

  7. #337
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Аз бих почнал преди обяд. Бих поставил двата кошера на еднакво разстояние от мястото, където е стояло сегашното семейство. Деля рамките по равно и в двата с преглед за майка. Ако не я видя, след разделянето, при по-малко рамки, по-лесно се работи(търси майка). Да кажа и аз, задължително е да се намери! Докато се случва подредбата, минава време и усещането за липса на майка в единия от кошерите, вероятно ще започне. Не бих чакал повече от два часа. Клетката с майката бих я сложил между питите с пило. Както се каза вече, финно корубата с медец. На летящата пчела ще и липсва стария адрес и ще се разпредели и в двата кошера. Така отслабени ще са по-благосклонни с нова майка. При пилоти, за да се запознаят с нея първо кърмачките. Те не са толкова агресивни. Ако се съмняваш и има възможност да си два дни при пчелите, отчупи първо малкото капаче и на другия ден голямото. Така ще забавиш освобождаването на майката. Първо ще проникнат през малкия отвор пчели и то една, по една. Попаднали на тясно и без пълна подкрепа на останалите, единиците не са агресивни. Искат, не искат ще се объркат с феромони на майката. Започва едно влизане и излизане от клетката, при което се разнасят новите феромони. Поставена при пилото, това ще намали шанса от залагане на маточници. Така по-голямо количество пчели ще са приели майката вече, при нейното освобождаване и свитата и вече е гарантирана. Тези неща не съм ги измислил аз, но съм ги проверил и са така. Случвало се е при агресивно поведение към нова майка, пчелите заклейват половината от дупките по клетката. Бавното освобождаване свърши работа. Играчка е, но ако държиш на майката или си със сгънат ресурс, това е вариант за по-висока успеваемост. Разделянето на летящата пчела едва ли ще е по равно. Все пак ще има някаква летяща пчела, с която да стартират. Ако е фрапиращо, след две седмици може да пренесеш малко зап. пило(без пчели) към по-слабия. Тогава и ще оцениш сътвореното. Нямаш празни пити, бих сложил основа до откритото пило. Някой те предупреди, че ще ти трябват пити, да строиш докато са семейство!!!
    На гол рой мисля, че ще е по добре.

  8. #338
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Кой ли пък те е учил на това? А и също не е сигурно.
    Е че кой трябва да ме учи, той не иска да търси майка, а за другото съм написал"почти", е това вече ме научихте
    П. П. С тая рамка и половина пило(сборно) и не се знае колко пчели ми е много афиф цялата работа, не че нема да стане ама....
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  9. #339
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Е че кой трябва да ме учи, той не иска да търси майка, а за другото съм написал"почти", е това вече ме научихте
    Той не иска да търси, но да дава пари, както виждаш го е написал с големи букви. Та ще търси, а ще се научи как. Озадачи ме твоето предложение. Пред готова майка и явно работна да купиш друга и да я пуснеш вътре и каквото стане. Ей, бАРКОВ.
    В „това ме научихте”, аз не участвам. На нищо не съм те учил.

  10. #340
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    На гол рой мисля, че ще е по добре.
    Аз съм фен на метода!!! Не знам със сигурност, колко пчели има в семейството. Гол рой е най-ефективен, когато семейството е изпаднало в роево, а ако ги хванеш на запечатан маточник, най-добре. Тогава, отделената летяща/роева пчела включва турбото и бачка бясно. Не съм го прилагал късно в сезона и не знам какъв ще е ефекта.

 

 
Страница 34 от 58 ПърваПърва ... 24323334353644 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •