Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 50 от 58 ПърваПърва ... 404849505152 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 491 до 500 от общо 580
  1. #491
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    .... дълбока около сантиметър и вътре нямаше нищо.
    Прикачен файл 10444
    На мен ми се вижда некав черав вътре.

  2. #492
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Това е примерна сминка от интернет - в моите вътре нямаше нищо(идеята е че изглеждаха по същия начин), пък незнам и от де ще намерят яйце за да го сложат вътре, след като са си утрепали майката... Сега какво правя? Ако ги оставя на самотек си стават чиста търтовка(?) или има начин да се измъкнат сами от помиината яма, в която се вкарахме с общи усилия? Тоя кошер е на 12 рамки(седем рамки, люпещо се в момента пило) с два магазина и покриват почти всичко, направо ще ми се разбие сърцето ако се съсипе..., отделно че от миналата година по това време до сега са изяли 50 кила захар,20 литра инверт и едно кило прашец (освен това дето са си принесли) за да ги напомпам така.

    Ако си купя три майки и ги разцепя на три отводки по четири рамки, дали няма да се вкарам пак в същия филм, дето го гледам сега? Ако имат шанс да се измъкнат сами ги оставям да се опрявят, без това вътре има пчела да напълни и втория магазин, а на мен повече мед тая година не ми трябва...

    Само немога да си обясня, ако са утрепали майката, която им сложих преди десет дни, от де яйце за тази ларва, която е на три дни?
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  3. #493
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Това е примерна сминка от интернет - в моите вътре нямаше нищо(идеята е че изглеждаха по същия начин), пък незнам и от де ще намерят яйце за да го сложат вътре, след като са си утрепали майката... Сега какво правя? Ако ги оставя на самотек си стават чиста търтовка(?) или има начин да се измъкнат сами от помиината яма, в която се вкарахме с общи усилия? Тоя кошер е на 12 рамки(седем рамки, люпещо се в момента пило) с два магазина и покриват почти всичко, направо ще ми се разбие сърцето ако се съсипе..., отделно че от миналата година по това време до сега са изяли 50 кила захар,20 литра инверт и едно кило прашец (освен това дето са си принесли) за да ги напомпам така.

    Ако си купя три майки и ги разцепя на три отводки по четири рамки, дали няма да се вкарам пак в същия филм, дето го гледам сега? Ако имат шанс да се измъкнат сами ги оставям да се опрявят, без това вътре има пчела да напълни и втория магазин, а на мен повече мед тая година не ми трябва...

    Само немога да си обясня, ако са утрепали майката, която им сложих преди десет дни, от де яйце за тази ларва, която е на три дни?
    Младенов, след като я пусна тази примерна снимка от интернета не можа ли тогава да пишеш, че е от там, а сега ми го съобщаваш? Както и да е. В интернет има всичко.

  4. #494
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Кажи ми за яйцето - от де ще намерят яйце без майка сега, ако си направят свещеви маточник?
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  5. #495
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Кажи ми за яйцето - от де ще намерят яйце без майка сега, ако си направят свещеви маточник?
    Младенофф, на снимката се виждат захранени маточници. Това подведе колегата. Не се панирай. Изчакай няколко дни и в удобно време и ги прегледай. Ако не виждаш уверено, леко разгони пчелите(може и с пушалката) и огледай за яйца. А ако си сигурен, че на нея няма майка, може ида я тръснеш леко, за да изпадат част от пчелите. Тогава потърси съвет с резултата, ако се налага. На 23.05. си поставил новата майка. Нека да са я освободили бързо. Рано е за търтовка. Минали са грубо 7-8 дни от освобождаването. Ако си видял ”червейчето е на дъното със сърповидна форма” е от новата майка. Както писах, изчакай удобно време, да не замине и тази.

  6. #496
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Като се загледа в прелката....там си пише,имали майка,нямали.

  7. #497
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Ако има седем рамки с запечатано пило, то със сигурност има и някоя рамка с мед и прашец, ами нормално е да има малко пило и то да е тук там. Място и трябва на тази майка.

  8. #498
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Като се загледа в прелката....там си пише,имали майка,нямали.
    Носят прашец усилено от няколко дни, сутринта излизаха бързо, масово и стремително на паша, но на прелката редовно има поне по 20 пчели, дори и вечер след като се стъмни. На горните три кръгли прелки също винаги има по три-четири пчелички гледащи умно от вътре, но там летеж почти няма. Прашецът го трупат вътре - вчера имаше три пити с доста прашец.
    По това дето съм чел по книжките би трябвало тези белези да говорят за наличието на майка, ама умея да чета само книги, още не съм се научил да чета прелки...

    Моля, някой да ми обясни от де ще намерят яйце пчеличките за да си иградят свещеви маточник ако в кошера няма майка, примерно през последнит две седмици!
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  9. #499
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Носят прашец усилено от няколко дни, сутринта излизаха бързо, масово и стремително на паша, но на прелката редовно има поне по 20 пчели, дори и вечер след като се стъмни. На горните три кръгли прелки също винаги има по три-четири пчелички гледащи умно от вътре, но там летеж почти няма. Прашецът го трупат вътре - вчера имаше три пити с доста прашец.
    По това дето съм чел по книжките би трябвало тези белези да говорят за наличието на майка, ама умея да чета само книги, още не съм се научил да чета прелки...

    Моля, някой да ми обясни от де ще намерят яйце пчеличките за да си иградят свещеви маточник ако в кошера няма майка, примерно през последнит две седмици!
    Аз така и не разбрах, придавал ли си майка на тоя кошер или не? Ако си придавал, то ясно от къде е яйцето ако ли не горе долу пак
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  10. #500
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Аз така и не разбрах, придавал ли си майка на тоя кошер или не? Ако си придавал, то ясно от къде е яйцето ако ли не горе долу пак
    Придадох им майка, но има голяма вероятност да са я утрепали. Освен това в килийката на моя моточник яйце няма(тази снимка не е от моя кошер и я сложих за да се види че има две основи за маточници, с големина колкото на въпросната снимка), ясно написах, че мойте маточници не са един до друг, (както на примерната снимка), а са долу в периферията на една и съща пита на 3-4 см от нейния ръб и са празни.

    Искаш да ми кажеш че залагат маточник, чакат придадената майка да снесе в него и после я екзекутират??? Е те това трудно ще го повярвам!

    Въпросът ми е принципен и ме гложди от снощи - не го свързвайте конкретно с настоящия проблем в кошера ми.
    Ето го:
    Майката дава фира по някаква причина. Пчеларят разбира за това бързо и примерно на десетия ден реагира за да придаде нова. Изтрошава ВСИЧКИ маточници и слага нова майка. Вече яйцата от старата майка не стават за свещеви. Пчеличките по техни си причина решават да не приемат новата майка и я убиват. Какво се случва с този кошер в бъдеще? Могат ли да се изкарат сами от това състояние или неизбежно отиват към търтовка? Ако могат да се измъкнат сами как ще стане номера?
    По ясно от това не мога да си задам въпроса...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

 

 
Страница 50 от 58 ПърваПърва ... 404849505152 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •