Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 39 от 58 ПърваПърва ... 29373839404149 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 381 до 390 от общо 580
  1. #381
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Преди няколко години бе така и зимата беше страшно после две години не събираха дърва и топли зими миналата бе нормално.
    Ако продължават и секнат пилото септември е ясна работата, ще трябва повечко гориво да се копува а при пчелите пак ще има набити пчели в килийките на нехайните пчелари.
    Не е гаранция, при мен миналата година спряха септември, а пък бешее що годе топла зима, за моя район сравнително студена, но като цяло топла.
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  2. #382
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Не е гаранция, при мен миналата година спряха септември, а пък бешее що годе топла зима, за моя район сравнително студена, но като цяло топла.
    Гаранция за нищо няма ама буците прополис по къде дупка има са си буци онзи ден и хранилките запушили гледах и се чудих и па гледах и па се чудих, и до преди малко резах дърва да освободя малко място та да докарам още малко а то нека си няма гаранция за студ за всеки случай и за всеки случай вече започнах зазимяването на част от семействата.
    П.П.Миналата есен видях признаците за роене нямах възможност да взема мерки е те такова роене не съм имал.Ама туй за моя район де.

  3. #383
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Да се похваля. Майката със зелената точка приета (вероятно късмета на начинаещия). И двата кошера са с по три пити запечатно пило от двете страни. Подхранвам през вечер по половин литър сиропче 1:1. Сутрин мъкнат прашец, следобяд не? Странна работа... има ли си причина за това? Търтейте си влизат и излизат свободно - значи манджа наоколо бол... или пък в хранилката(?) - август не бил толкова страшен...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  4. #384
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    .
    Екстра! Гледай да има място за снасяне. Чети зазимяване и профилактика. Ако се съмняваш в нещо, питай. Август не е страшен, а важен. Резултата от работата(действията и бездействията) през Август и Септември, ще е ясен следващата пролет. Успех.

  5. #385
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Място за снасяне бол - на последната проверка имах на кошер по една изградена плодникова рамка, тъкмо бяха тръгнани да слагат за венец, взех я и я преместих между пилото, сега само мерак да имат майките да носят наволя.
    При следващо отваряне ще им забода по три ленти варостоп на кошер. Септември ще пръскам с оксалова киселина. Решетъчното дъно ми решава проблема с молеца. За друго нещо трябва ли да правя профилактика? Зазимяването в края на октомври на по 5-6 медни пити в плодника с възглавничка до тях, отгоре по 2 кг на кошер твърда храна, над нея наелонче, после магазин без рамки, пълен с парцали и най-отгоре още едно наелонче, следва покривна дъска и капак. От десети септември спирам захарния сироп и минавам на инвертен сироп с витаминки. Ако пропускам нещо казвайте. За зимата мишепедпазители, а прелките затворени да ги държа и да ги отварям само в топли дни или постоянно отворени? Вариянт ли е да сложа магазин под плодника - празен и нагоре конфигурацята описана понапред? Дъното е от две решетки като горната е в дъното на шкафче - в него плъно ще напъхам три сантиметров фибран.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  6. #386
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    ... Септември ще пръскам с оксалова киселина....
    Третиране с О.К. когато няма пило.Обикновено в началото на зимата.Тогава ефекта е очаквания.Едно третиране на поколение пчели!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #387
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    ОК - ще чакам да секне пилото и чак тогава ще третирам с О.К. Влезе ми една муха в главата и да ми кажете доколко е реална за изпълнение. Имам шест празни съндъка и два пълни. Пролета единия ще го развивам за медосбор, а втория(този с роевата майка) смятам да го напомпам здраво с пчели и после да го вкарам в роево настроение. След това да го разделя на четири отделни кошера, всеки от които с по три пити, от които една с пило и един маточник. Реално ли е да се случи това? Ако видя после че някоя от майките падне в боя ще обединявам с другите три. Та правил ли е някой подобно нещо? Де мога да намеря материал по въпроса и подробности в изпълнението му. Старата майка да я оставя ли с маточник или да изчистя маточниците при нея? По един или по два маточници да оставям на рамка. Да се разроят на три рамки ми се вижда нереално, а два маточика са си добра застраховка за фал с едната майка. Чакам мнения и съвети по това що съм си намислил... все пак съм пчелар само няколко месеца...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  8. #388
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    ОК - ще чакам да секне пилото и чак тогава ще третирам с О.К. Влезе ми една муха в главата и да ми кажете доколко е реална за изпълнение. Имам шест празни съндъка и два пълни. Пролета единия ще го развивам за медосбор, а втория(този с роевата майка) смятам да го напомпам здраво с пчели и после да го вкарам в роево настроение. След това да го разделя на четири отделни кошера, всеки от които с по три пити, от които една с пило и един маточник. Реално ли е да се случи това? Ако видя после че някоя от майките падне в боя ще обединявам с другите три. Та правил ли е някой подобно нещо? Де мога да намеря материал по въпроса и подробности в изпълнението му. Старата майка да я оставя ли с маточник или да изчистя маточниците при нея? По един или по два маточници да оставям на рамка. Да се разроят на три рамки ми се вижда нереално, а два маточика са си добра застраховка за фал с едната майка. Чакам мнения и съвети по това що съм си намислил... все пак съм пчелар само няколко месеца...
    Това де си го измислил отдавна се практикува в Северозапада и не само.Има материали в нета със схема за налитане на летящата.Общо взето никаква философия просто и ефективно е.

  9. #389
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Вчера стеснявах и зазимявах, ама единия не можах да го стесня достатъчно, понеже в него имаше доста пило пръснато по всички пити. Това нормално ли е в средата на ноември? Какво да правя? Да жертвам пилото или да го оставя на много пити да зимува - бяха девет - успях да намеря три без пило - двете бяха идеално запълнени със запечатам мед и ги сложих от двете срани за крайни, третата беше на около 20 процента и я извадих - сега остават осем пити, а пчелите покриват не повече от четири от тях - всичко е пълно с много мед и малко пило - има ли опасност да не преживеят зимата понеже ще са на много широко? Няколко пъти последните два месеца гледах кога ще свърши пилото за да третирам с оксалова, ама йок - все си има пило - преди около месец разделих една опаковка от турските ленти на двата кошера и кърлежите почнаха да се събират в мрежата на прашецоулавителя ама това дали е достатъчно? То май и без друго вече е късно за оксалова... Питата, която е с най много пило е първата която сложих при улавянето на рояка - в момента е чисто черна и доста крива понеже теловете бяха изпокъсани като я сложих (само с това разполагах), та как да им я взема - сега има пило - пролета като отворя вероянто пак ще е грухана с пило, а е за брак? Как се процедира в тоя случай?
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  10. #390
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Вчера стеснявах и зазимявах, ама единия не можах да го стесня достатъчно, понеже в него имаше доста пило пръснато по всички пити. Това нормално ли е в средата на ноември? Какво да правя? Да жертвам пилото или да го оставя на много пити да зимува - бяха девет - успях да намеря три без пило - двете бяха идеално запълнени със запечатам мед и ги сложих от двете срани за крайни, третата беше на около 20 процента и я извадих - сега остават осем пити, а пчелите покриват не повече от четири от тях - всичко е пълно с много мед и малко пило - има ли опасност да не преживеят зимата понеже ще са на много широко? Няколко пъти последните два месеца гледах кога ще свърши пилото за да третирам с оксалова, ама йок - все си има пило - преди около месец разделих една опаковка от турските ленти на двата кошера и кърлежите почнаха да се събират в мрежата на прашецоулавителя ама това дали е достатъчно? То май и без друго вече е късно за оксалова... Питата, която е с най много пило е първата която сложих при улавянето на рояка - в момента е чисто черна и доста крива понеже теловете бяха изпокъсани като я сложих (само с това разполагах), та как да им я взема - сега има пило - пролета като отворя вероянто пак ще е грухана с пило, а е за брак? Как се процедира в тоя случай?
    Много въпроси, но ще ти отговаря по - късно.

 

 
Страница 39 от 58 ПърваПърва ... 29373839404149 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •