Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 40 от 58 ПърваПърва ... 30383940414250 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 391 до 400 от общо 580
  1. #391
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    ОК - ще чакам да секне пилото и чак тогава ще третирам с О.К. Влезе ми една муха в главата и да ми кажете доколко е реална за изпълнение. Имам шест празни съндъка и два пълни. Пролета единия ще го развивам за медосбор, а втория(този с роевата майка) смятам да го напомпам здраво с пчели и после да го вкарам в роево настроение. След това да го разделя на четири отделни кошера, всеки от които с по три пити, от които една с пило и един маточник. Реално ли е да се случи това? Ако видя после че някоя от майките падне в боя ще обединявам с другите три. Та правил ли е някой подобно нещо? Де мога да намеря материал по въпроса и подробности в изпълнението му. Старата майка да я оставя ли с маточник или да изчистя маточниците при нея? По един или по два маточници да оставям на рамка. Да се разроят на три рамки ми се вижда нереално, а два маточика са си добра застраховка за фал с едната майка. Чакам мнения и съвети по това що съм си намислил... все пак съм пчелар само няколко месеца...
    Един приятелски съвет без да го приемаш като заяждане: когато търсиш съвет и помощ направи няколко снимки, защото най-малко няма как да разберем какво е количеството пило, запаси и т.н... Колкото до ОК не е късно въобще. Казваш пило по малко навсякъде а 4 междурамия пчели, нещо тук не ми се върже също.

  2. #392
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Според мен по-голямата част от пилото е простудено и умряло, аз бих оставил семейството на 4-5 пити с мед, и всички останали маломедни пити бих ги премахнал.

  3. #393
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Вчера стеснявах и зазимявах, ама единия не можах да го стесня достатъчно, понеже в него имаше доста пило пръснато по всички пити. Това нормално ли е в средата на ноември? Какво да правя? Да жертвам пилото или да го оставя на много пити да зимува - бяха девет - успях да намеря три без пило - двете бяха идеално запълнени със запечатам мед и ги сложих от двете срани за крайни, третата беше на около 20 процента и я извадих - сега остават осем пити, а пчелите покриват не повече от четири от тях - всичко е пълно с много мед и малко пило - има ли опасност да не преживеят зимата понеже ще са на много широко? Няколко пъти последните два месеца гледах кога ще свърши пилото за да третирам с оксалова, ама йок - все си има пило - преди около месец разделих една опаковка от турските ленти на двата кошера и кърлежите почнаха да се събират в мрежата на прашецоулавителя ама това дали е достатъчно? То май и без друго вече е късно за оксалова... Питата, която е с най много пило е първата която сложих при улавянето на рояка - в момента е чисто черна и доста крива понеже теловете бяха изпокъсани като я сложих (само с това разполагах), та как да им я взема - сега има пило - пролета като отворя вероянто пак ще е грухана с пило, а е за брак? Как се процедира в тоя случай?
    Стесняването не е от кой знае каква полза. Но когато има възможност да се извадят няколко празни пите не е лошо да се направи. Тук с пилото нещо не ми се връзва. Пило по всички пити? Това може да се получи юли и август, но октомври и ноември - едва ли. Нещо друго е, което ти мислиш, че е пило. С ОК може да третираш, а и времето позволява. Тази пита която не ти харесва я местиш последователно към края докато се освободи и махаш. Но както каза и колегата - щракай по някоя снимка, че така много трудно баенето. То на добрата баячка не и требе жокер, но все пак.

  4. #394
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Вчера стеснявах и зазимявах, ама единия не можах да го стесня достатъчно, понеже в него имаше доста пило пръснато по всички пити. Това нормално ли е в средата на ноември? Какво да правя? Да жертвам пилото или да го оставя на много пити да зимува - бяха девет - успях да намеря три без пило - двете бяха идеално запълнени със запечатам мед и ги сложих от двете срани за крайни, третата беше на около 20 процента и я извадих - сега остават осем пити, а пчелите покриват не повече от четири от тях - всичко е пълно с много мед и малко пило - има ли опасност да не преживеят зимата понеже ще са на много широко? Няколко пъти последните два месеца гледах кога ще свърши пилото за да третирам с оксалова, ама йок - все си има пило - преди около месец разделих една опаковка от турските ленти на двата кошера и кърлежите почнаха да се събират в мрежата на прашецоулавителя ама това дали е достатъчно? То май и без друго вече е късно за оксалова... Питата, която е с най много пило е първата която сложих при улавянето на рояка - в момента е чисто черна и доста крива понеже теловете бяха изпокъсани като я сложих (само с това разполагах), та как да им я взема - сега има пило - пролета като отворя вероянто пак ще е грухана с пило, а е за брак? Как се процедира в тоя случай?
    Бъди сигурен,че има причина пилото да е толкова разхвърляно.Гадаем,като една от вероятностите е майката да е нямала възможност да осеменява поред.
    Този пост е редактиран от mici-92; 16.11.2019 в 07:34.

  5. #395
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Според мен по-голямата част от пилото е простудено и умряло, аз бих оставил семейството на 4-5 пити с мед, и всички останали маломедни пити бих ги премахнал.
    Няма маломерни пити - висчко е почти пълно.

    Пилото е разхвърляно защото кошерът е задръстен - от 10 септември до 30 октомври двата кошера изпиха 40 литра инвертен сироп и накрая вече не го искаха защото бяха запълнили всичко. Реших че няма проблем да ги задръстя преди зимата за да се запасят добре. За снимките ще го имам предвид при следващото отваряне, но то ще краят на януари, началото на февруари за да им сложа сухата храна с тимола. Всички оставени в кошерите пити са запълнени на над 80 процента с мед, инвертен сироп де.
    Този пост е редактиран от Mladenoff; 15.11.2019 в 10:48.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  6. #396
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Добре си ги налял, по мое мнение малко си се попрестарал, тъй като семействата явно не са били много големи и не са се нуждаели от такива количества, за догодина по по малко

  7. #397
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Ако няма достатъчно празни килийки за зимуване ако не цуфишат ще се мъчат като грешни дяволи с три пъти по голям разход на енергия.

  8. #398
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Няма маломерни пити - висчко е почти пълно.

    Пилото е разхвърляно защото кошерът е задръстен - от 10 септември до 30 октомври двата кошера изпиха 40 литра инвертен сироп и накрая вече не го искаха защото бяха запълнили всичко. Реших че няма проблем да ги задръстя преди зимата за да се запасят добре. За снимките ще го имам предвид при следващото отваряне, но то ще краят на януари, началото на февруари за да им сложа сухата храна с тимола. Всички оставени в кошерите пити са запълнени на над 80 процента с мед, инвертен сироп де.
    Послушай ги!Имай мярка,защото сега се получи:-Преработка и подредба на инверта–разход на енергия.На пълни пити по-трудно се събират и топлят и пак разход.

  9. #399
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ако няма достатъчно празни килийки за зимуване ако не цуфишат ще се мъчат като грешни дяволи с три пъти по голям разход на енергия.
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Послушай ги!Имай мярка,защото сега се получи:-Преработка и подредба на инверта–разход на енергия.На пълни пити по-трудно се събират и топлят и пак разход.
    Ако изобщо ги стоплят. Зимата пчелите ползват 2,4 до 3,2 кг. мед, всичко останало е камъни които те трябва да затоплят. Дори си мисля, че Младенов ще остане без пчели, ако всичко това остане в кошера, но той ги стеснява та има шанс.

  10. #400
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ако изобщо ги стоплят. Зимата пчелите ползват 2,4 до 3,2 кг. мед, всичко останало е камъни които те трябва да затоплят. Дори си мисля, че Младенов ще остане без пчели, ако всичко това остане в кошера, но той ги стеснява та има шанс.
    Ако ги стесни и нямат празни килийки ще дадът фира при едно по сериозно застудяване.Трябва да сложи пити под плодника но ако има по голяма разлика от 10 мм. прехвърлянето е стрес с повишение на температурата на кълбото - понякога не става .Ако е само един плодник ( забравих колко бяха пчелите) то бива бива ама 20 л. Инверт си е цифра.
    Ама знам ли

 

 
Страница 40 от 58 ПърваПърва ... 30383940414250 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •