Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 26 от 58 ПърваПърва ... 16242526272836 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 251 до 260 от общо 580
  1. #251
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Вече сме на 10 рамки всички покрити с пчели, четири рамки с пило три с мед и другите тук-таме перга, мед, нектар, тук-таме паузи. Равносметката е 19 кила захар за 40 дни - от хващането на рояка. Явно на плочата им харесва да се множат... В момента съм в дилема дали да слагам магазин или да разцепя кошера на две? Предпочитам второто, само дето не знам ако взема четири пити с пчели от този и ги соложа в нов от де да го сдобия с хубава оплодена майка - в нашия пчеларски магазин майки не продават... Та ако някой може да ми продаде майка, вманячена в снасянето, нека пише тука и да ми обясни как ще я транспортираме до Кюстендил. Отворен съм и за други идей за бъдещето на кошера, стига да са градивни. Възможно ли е да си купя маточник, ама не свещови, и да го хакна на една от четирите пити дето ще местя? Това колко време ще ме забави и ще мога ли до ноември с маточника да направя втория кошер на достатъчно пити и пчели за зимуване?

  2. #252
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    ... от де да го сдобия с хубава оплодена майка - в нашия пчеларски магазин майки не продават...
    Производители бол.Лицензирани, нелицензирани, всякакви. Контрол върху производството и търговията с пчелни майки у нас няма.Така, че пиши в търсачката " пчелна майка" и избор голям.За качество не казвам нищо. Избираш като билет от лотария и ти пращат с куриер.Успех!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #253
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Равносметката е 19 кила захар за 40 дни - от хващането на рояка.
    Според мен ги задръстваш с толкова много сироп и то сега, когато има и естествен принос. Ти ги храниш, като за септември. Щом ще ги делиш, сега мед не ти трябва, а пило и респективно прашец. Лично, бих ги подхранвал само стимулиращо с до 150мл/ден.

  4. #254
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Преди 2 години се убедих, че за да бъда успешен пчелар, трябва да мога да си размножавам сам пчелите, особено при тези символични изкупни цени на меда, поне да не давам пари за пчели и майки със съмнително качество...и затова почетох малко литература, и се пробвах да пренасям личинки, за да си направя майки...вярно е, че пожертвах най-силните си семейства, за да ги направя отглеждачи, но понатрупах скромен опит, и нещата потръгнаха - особено с двукратното пренасяне се получават най-добри и едри майки - в Календарния Справочник всичко е описано....просто трябва да се опита/пробва ....има толкова много пчелари, които никога през живота си не са пробвали/опитали да си произведат сами Майки по някой научен/класически начин, а само са се надявали да им се роят пчелите, че да си направят отводки.

  5. #255
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    ... а само са се надявали да им се роят пчелите, че да си направят отводки.
    Взимаш си словенски карники и спираш да се надяваш
    Извън майтапа си напълно прав

  6. #256
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Напъхах и 12тата рамка - не всичко е пълно, но има много пчела. Ще цепя кошера на две и имам редица въпроси по тази процедура. Реално ли е да го разцепя на три? На пръв поглед ми се вижда лесно - купувам нов кошер, купувам си късметлийска майка, вземам шест пити с пчели, без майката да е на тях и ги натиквам в новия кошер, после им пускам новата майка и готово? Какво пропускам? Какво мога да объркам? Трябва ли да сменям местоположението на стария кошер и да сложа новия на негово място? После здраво хранене със захарен сироп за да набъбнат до зазимяване. Чакам мнения и съвети...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  7. #257
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Напъхах и 12тата рамка - не всичко е пълно, но има много пчела. Ще цепя кошера на две и имам редица въпроси по тази процедура. Реално ли е да го разцепя на три? На пръв поглед ми се вижда лесно - купувам нов кошер, купувам си късметлийска майка, вземам шест пити с пчели, без майката да е на тях и ги натиквам в новия кошер, после им пускам новата майка и готово? Какво пропускам? Какво мога да объркам? Трябва ли да сменям местоположението на стария кошер и да сложа новия на негово място? После здраво хранене със захарен сироп за да набъбнат до зазимяване. Чакам мнения и съвети...
    На три с две майки/нови/.

  8. #258
    Наблюдател
    Регистриран
    14.05.2018
    Мнения
    9
    Пчеларски район
    Мездра
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    ...после им пускам новата майка и готово?...
    После се придава по някоя от процедурите за придаване. Самият аз все още не съм го правил, тъй като от тази година се занимавам, но останах с впечатление, че стандартно се отчупват капачетата на входовете и се запълват с храна, така че пчелите сами да освободят майката. Може би вече го знаеш това, но реших да се обадя в случай, че не го...

  9. #259
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Напъхах и 12тата рамка - не всичко е пълно, но има много пчела. Ще цепя кошера на две и имам редица въпроси по тази процедура. Реално ли е да го разцепя на три? На пръв поглед ми се вижда лесно - купувам нов кошер, купувам си късметлийска майка, вземам шест пити с пчели, без майката да е на тях и ги натиквам в новия кошер, после им пускам новата майка и готово? Какво пропускам? Какво мога да объркам? Трябва ли да сменям местоположението на стария кошер и да сложа новия на негово място? После здраво хранене със захарен сироп за да набъбнат до зазимяване. Чакам мнения и съвети...
    С риск да попадна в класацията на Дончев "незнаещи дето се правят на знаещи", ще споделя какво бих направил аз :

    1 делиш майката с две пити пило предимно запечатано и две с храна и стръскваш още две, за да има покритие други те ги оставяш да се оправят след месец проверяваш за пронела майка;
    2. Правиш две отводки на по 3 рамки с нови майки(предвид малкото ти готов инвентар не ти го препоръчва), не че няма да стане ама..... Трябва да сложиш и храна разбира се.
    Има един куп условности, като паша, брой рамки с пило, но нека не ставам отегчителен.
    Препоръчвам темата на Ангел Йосифов за късните майки и отводки
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  10. #260
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    С риск да попадна в класацията на Дончев "незнаещи дето се правят на знаещи", ще споделя какво бих направил аз :

    1 делиш майката с две пити пило предимно запечатано и две с храна и стръскваш още две, за да има покритие други те ги оставяш да се оправят след месец проверяваш за пронела майка;
    2. Правиш две отводки на по 3 рамки с нови майки(предвид малкото ти готов инвентар не ти го препоръчва), не че няма да стане ама..... Трябва да сложиш и храна разбира се.
    Има един куп условности, като паша, брой рамки с пило, но нека не ставам отегчителен.
    Препоръчвам темата на Ангел Йосифов за късните майки и отводки
    Аз не го ли казах това по - горе само с няколко думи? Иначе с това сам се тикна в класацията.

 

 
Страница 26 от 58 ПърваПърва ... 16242526272836 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •