Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 38 от 58 ПърваПърва ... 28363738394048 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 371 до 380 от общо 580
  1. #371
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цял ден майка търся, а сега сън ме не хваща, майки сънувам. Благодаря на Трендафил за съветите. Аз обаче като твърдоглаво шопче вече имам план за действие. Това с голия рой не ми се нрави много - не му вдявам на логиката и ми се види рисково. Та утре сутрин майката отива в нощес осиротелия кошер. 25 процента ми се вижда добре, а пък и се чувствам късметлия. В неделя отварям и ако са я пиели добре, ако ли не всико се връща в единия кошер, стои два дни там и другия вторник наново, вече с гол рой на нова майка - и майкопроизводителите трябва да ядат, я. Дотогава ще си запълня всички дупки по темата. Днешния следобяд ми струва доста повече от цената на една майка, така че инат ми не дава всичко да е било на празно. Затова ще експериментирам, пък квото сабля покаже...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  2. #372
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Цял ден майка търся, а сега сън ме не хваща, майки сънувам. Благодаря на Трендафил за съветите. Аз обаче като твърдоглаво шопче вече имам план за действие. Това с голия рой не ми се нрави много - не му вдявам на логиката и ми се види рисково. Та утре сутрин майката отива в нощес осиротелия кошер. 25 процента ми се вижда добре, а пък и се чувствам късметлия. В неделя отварям и ако са я пиели добре, ако ли не всико се връща в единия кошер, стои два дни там и другия вторник наново, вече с гол рой на нова майка - и майкопроизводителите трябва да ядат, я. Дотогава ще си запълня всички дупки по темата. Днешния следобяд ми струва доста повече от цената на една майка, така че инат ми не дава всичко да е било на празно. Затова ще експериментирам, пък квото сабля покаже...
    Пич ти уби всичко детско в мен! Слънчо ти го каза, избираш един вариянт и действаш. Сега е напълно възможно да съсипеш всичко, но ти си знаеш... хем търсиш съвет, хем не правиш всичко докрай както ти казват! Ясно ми е, че в главата ти е компот, но вслушай се в един опитен колега и прави точно каквото ти казва, свободните съчинения по картинка след някоя друга година или петилетка, всичко зависи от теб... Успех!

  3. #373
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Какъв е смисъла на цялото това упражнение, което заема последните 10на страници на темата? Цепене на 1 кошер на 25 Юли от пчелар, който нищо не разбира, гол рой на 25 Юли и новото семейство почти изцяло на зимни запаси от захар? Щот пашата в повечето райони вече е само поддържаща, не знам как е в Кюстендил.

    Аз такова нещо не бих направила. Късна отводка от начинаещ пчелар, с неясни качества на новата майка, с малко количество пило (това на снимката изглежда добре, ама колко е общо) от старата. На мен ми се струва рисковано и не разбирам целта на деленето сега.

  4. #374
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    МладенОФ, преди да сложиш клетката, много внимателно ще провериш питите които имат и отворено пило и ще развалиш всичко което ти прилича на маточник. Ако не намериш нищо, слагай клетката и не отваряй голямото капаче, майката не може да излезне и не могат да я убият. Утре пак провери и тогава махни капачето. Утре наблюдавай и клетката, ако има върху нея пчели които се опитват да я хранят през решетката, значи е добре.

  5. #375
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    А ако изтръска пчелите от питите с пило и ги върне временно при майката и след два дена пак така обратно, няма ли да е по-добре. Не съм го правил но ми се струва удачно.

  6. #376
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Какъв е смисъла на цялото това упражнение, което заема последните 10на страници на темата? Цепене на 1 кошер на 25 Юли от пчелар, който нищо не разбира, гол рой на 25 Юли и новото семейство почти изцяло на зимни запаси от захар? Щот пашата в повечето райони вече е само поддържаща, не знам как е в Кюстендил.

    Аз такова нещо не бих направила. Късна отводка от начинаещ пчелар, с неясни качества на новата майка, с малко количество пило (това на снимката изглежда добре, ама колко е общо) от старата. На мен ми се струва рисковано и не разбирам целта на деленето сега.
    То и аз баш не разбирам туи ,,делене,, или ,,цепене,, какви изразни средства се използват ако приемем , че пчелното семейство е цялостна биологична еденица.Ама човека каза, че е шоп а на мастерите им е скука и си чешат клавиатурата в стил Шарлок Холмс а, че пчелите ще вият като баскервилското куче оставено на диета от овесени трици или някоя друга веганска щуротия, като ги подкарат осите на есен е дрига работа.А и като гледам какви топки прополис от сега мъкнат не ми се мисли като доиде Малкия Сечко.
    Ама знае ли човек кое е правилното когато целта оправдава средствата.

  7. #377
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    ...А и като гледам какви топки прополис от сега мъкнат не ми се мисли като доиде Малкия Сечко.
    ...
    Това и аз го забелязах, то камък се пука от жега, те мъкнат и запрополисват като не видели

  8. #378
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Това и аз го забелязах, то камък се пука от жега, те мъкнат и запрополисват като не видели
    Сигурно са видели индианците, че събират дърва.

  9. #379
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Сигурно са видели индианците, че събират дърва.
    Или бай мангал да бере желязо?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #380
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Сигурно са видели индианците, че събират дърва.
    Преди няколко години бе така и зимата беше страшно после две години не събираха дърва и топли зими миналата бе нормално.
    Ако продължават и секнат пилото септември е ясна работата, ще трябва повечко гориво да се копува а при пчелите пак ще има набити пчели в килийките на нехайните пчелари.

 

 
Страница 38 от 58 ПърваПърва ... 28363738394048 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •