Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 46 от 58 ПърваПърва ... 36444546474856 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 451 до 460 от общо 580
  1. #451
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Добре е да експериментираш, това винаги учи независимо дали е успешен опита или не. Но вода и захар е достатъчно, няма нужда от друго.

  2. #452
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Оказа се, че стана тъкмо обратното на плануваното. Кошерът, който помпех за медоносен влезе в роево състояние, а на другия се наложи да му сложа магазините за да не го последва... След доста четене разбрах, че грешката ми тръгва още от зазимяването на кошерите. Проблемът се оказа в осем сантиметровия стиропор, който бях напъхал от двете страни на рамките за изолация. Верно че кошера със стиропора изхвърча доста преди този без, ама...
    Пчелите бяха прогризри едното парче стиропор и в него си бяха направили огромна пита с търтиеви килийки. Кото им извадих стиропора и видях това чудо в него не ми се щеше да им го вземам за претопявавне и им го оставих свободно на дъното във вертикално положение, подпрено между дев пити - беше от дъното до средата на плодника и отгоре реших да им сложа магазинна рамка - хем да не им е празно, хем да градат основата. След две седмици следната ситуация: Откъснатата пита с търтейте плътно разширена по размерите на кошера и залепена отдолу на магазинната рамка. Самата рамка беше много интересна - отгоре с нормални килийки, предимно с мед, а долу търтиеви. Кошерът гъмжеше от търтей и после прочетох че изилишъкът от търтеи е допълнителен стимул за влизане в роево настроение...
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	6666.jpg
Прегледи:      164
Размер:	245.7 KB
ID:	10374 Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	7777.jpg
Прегледи:      163
Размер:	233.2 KB
ID:	10375 Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	8888.jpg
Прегледи:      163
Размер:	221.9 KB
ID:	10376

    Разделих 12 пити в три кошера по четири, като гледах във всеки кошер да се паднат по три или четири маточника. Майката не упях да я видя и се паднала в един от трите. На всеки от новите три кошера се паднаха грубо по две и половина пити пълни с пило и им добавих по две рамки с основи за градеж. Сега почвам с въпросите:
    1. Какво ще се случи ако се излюпят и оплодят примерно три майки в такъв кошер с четири пити? 2.Няма ли пак час от тях да излетят с рояци, въпреки че им е широко? 3.От какво се определя това че в роевия кошер първата новоизлюпена майка не прегризва другите всеоще неизлюпени маточници?
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  3. #453
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Сега почвам с въпросите:
    1. Какво ще се случи ако се излюпят и оплодят примерно три майки в такъв кошер с четири пити? 2.Няма ли пак час от тях да излетят с рояци, въпреки че им е широко? 3.От какво се определя това че в роевия кошер първата новоизлюпена майка не прегризва другите всеоще неизлюпени маточници?
    1. Няма как да стане този номер.
    2. Възможно е да излезе рояк.
    3. Малко ти е неразбираем въпроса, но ще отговоря до колкото съм разбрал - Прегризват се маточниците в който майката ще остане за постоянно, но ако има идеята да се рои, майката не ги прегризва и при първия удобен случай излита навън с рой, а маточниците остават за да се произведе майка за кошера.

  4. #454
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    ...Прегризват се маточниците в който майката ще остане за постоянно, но ако има идеята да се рои, майката не ги прегризва и при първия удобен случай излита навън с рой, а маточниците остават за да се произведе майка за кошера.
    С това искаш да ми кажеш че майката ще излети заедно с рой от кошера преди още да е оплодена ли? Ще отиде на новото място и чак тогава ще се вдигне на брачен полет? Нещо не ми се връзва. Това значи ли че утре трябва да отворя отново и да троша маточници, така че да остане по един в кошер?
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  5. #455
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    С това искаш да ми кажеш че майката ще излети заедно с рой от кошера преди още да е оплодена ли? Ще отиде на новото място и чак тогава ще се вдигне на брачен полет? Нещо не ми се връзва. Това значи ли че утре трябва да отворя отново и да троша маточници, така че да остане по един в кошер?
    Оплодена майка е само старата майка, а всички останали които ще излязат с роя не са. Оплождат се по време на полета.

  6. #456
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    С това искаш да ми кажеш че майката ще излети заедно с рой от кошера преди още да е оплодена ли? Ще отиде на новото място и чак тогава ще се вдигне на брачен полет? Нещо не ми се връзва. Това значи ли че утре трябва да отворя отново и да троша маточници, така че да остане по един в кошер?
    Без да го приемаш като заяждане, бих ти препоръчал да почетеш малко повечко за биологията на пчелното семейство защото няма как да управляваш нещо без да го познаваш поне повърхностно. А ти си нямаш и представа от това. Примерно „Календарният справочник” на Радоев, или примерно „Майката уникално творение”. Ако си чел някоя друга книга за пчелите, препрочети я пак. Успех!

  7. #457
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Ти тоя хубаво си го изроил, та не се притеснявай, поне за сега. С маточниците сами ще се оправят. Проверявай другия да не вземе той да те изненада, въпреки разширението.

  8. #458
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Оплодена майка е само старата майка, а всички останали които ще излязат с роя не са. Оплождат се по време на полета.
    Със старата майка в роя има и млади неоплодени и по време на полета след като се оплодят,какво става с тях?

  9. #459
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Със старата майка в роя има и млади неоплодени и по време на полета след като се оплодят,какво става с тях?
    Защо със старата майка има не плодни, и каква е причината старата майка да се забави токова, че да се излюпят млади, че и да излетят с нея?

  10. #460
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Със старата майка в роя има и млади неоплодени и по време на полета след като се оплодят,какво става с тях?
    След като се успокои роя и намери място в което да се настани, започват борбите за власт. Остава само една майка и не е задължително да е старата.

 

 
Страница 46 от 58 ПърваПърва ... 36444546474856 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •