Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 47 от 58 ПърваПърва ... 37454647484957 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 461 до 470 от общо 580
  1. #461
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Защо със старата майка има не плодни, и каква е причината старата майка да се забави токова, че да се излюпят млади, че и да излетят с нея?
    Времето примерно. Знаеш, че понякога младите се спотайват доста време скрити в маточниците и при първи удобен момент изскачат всичките. Маточниците са заложени на еднакви по възраст яйца, което също води до едновременното им излюпване.

  2. #462
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Времето примерно. Знаеш, че понякога младите се спотайват доста време скрити в маточниците и при първи удобен момент изскачат всичките. Маточниците са заложени на еднакви по възраст яйца, което също води до едновременното им излюпване.
    Честно аз не съм виждъл рой със стара и млада неплодна майка...
    Виждъл съм да излиза първак, след час и половина вторак и след час още един, но общо не!

  3. #463
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Виждъл съм да излиза първак, след час и половина вторак и след час още един, но общо не!
    Това, от един кошер ли?

  4. #464
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Това, от един кошер ли?
    дааа, в един ден
    Роене до откат... накрая в коша две шепи пчели...

  5. #465
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Преди две години ми се рои един кошер по подобен начин, в единият рой имаше 5-6 майки...събирах ги и ги пъхах в кошера.

  6. #466
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Преди две години ми се рои един кошер по подобен начин, в единият рой имаше 5-6 майки...събирах ги и ги пъхах в кошера.
    При мен вторака беше по-голям от първака и се раздели на три на ябълката. Единия така и не го прибрах, защото беше на върха, а и беше мъник.

  7. #467
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    За изминалите дни равносметката е още две ройчета от разцепените кошери - единия го хванах, другия отиде при някой късметлия. Днес стана голям фал - заклах си майката на мощния, медоносен кошер... Не щяха да градят в магазина и им сложих плодникова пита отгоре. Днес реших да прегледам да не вземат да ми направят роеви номер и се изкефих максимално - 9 пити от магазина бяха напълно изградени и мъкнеха нектар от акацията като ненормални... На плодниковата пита в магазина вече имаше далак, от който трябваше да се отърва и да си я върна долу. Взех най-острия нож и речено, сторено. После забелязах, че пчелите сами отиват на земята и се трупат върху нещо и като погледнах се оказам майката разполовена на две части - в пследствие видях, че търтиевите килийки на далаците са пълни с яйца... ама късно... Цял следобед съм в траор - това ми е миналогодишната майка от роя, с който започнах. Предполагам че изтървах акацията заради това мое неблагоразумие, въпросът е как да спася кошера - поръчах нова майка, ама ще дойде чак в петък, а дотогава? Дали няма да почнат да правят свещеви маточници и да ми откажат купешката? Има ли някой който може да ми предложи добра майка от днеска за вчера? Утре паля колата и идвам да си я взема, стига да е в радиус не повече от 200 км... Или спокойно да изчакам до петък. Вече преди да режа три пъти ще меря...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  8. #468
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    За изминалите дни равносметката е още две ройчета от разцепените кошери - единия го хванах, другия отиде при някой късметлия. Днес стана голям фал - заклах си майката на мощния, медоносен кошер... Не щяха да градят в магазина и им сложих плодникова пита отгоре. Днес реших да прегледам да не вземат да ми направят роеви номер и се изкефих максимално - 9 пити от магазина бяха напълно изградени и мъкнеха нектар от акацията като ненормални... На плодниковата пита в магазина вече имаше далак, от който трябваше да се отърва и да си я върна долу. Взех най-острия нож и речено, сторено. После видях, че пчелите сами отиват на земята и се трупат върху нещо и като погледнах се оказам майката разполовена на две части - в пследствие видях, че търтиевите килийки на далаците са пълни с яйца... ама късно... Цял следобед съм в траор - това ми е миналогодишната майка от роя, с който започнах. Предполагам че изтървах акацията заради това мое неблагоразумие, въпросът е как да спася кошера - поръчах нова майка, ама ще дойде чак в петък, а дотогава? Дали няма да почнат да правят свещеви маточници и да ми откажат купешката? Има ли някой който може да ми предложи добра майка от днеска за вчера? Утре паля колата и идвам да си я взема, стига да е в радиус не повече от 200 км... Или спокойно да изчакам до петък. Вече преди да режа три пъти ще меря...
    Наистина си голям карък да уцелиш момента когато е била на далака.Но другия път ще си по-внимателен, сигурен съм Иначе за придаването на новата майка се увери, че няма никъде по питите маточници, защото ще я убият. Иначе в момента би трябвало по-лесно да я приемат, защото е паша.Успех!

  9. #469
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Като се замисля утре мога да обединя някоя от отдвотчиците с големия кошер или пък с ройчето да го обединя? Удачен ли е подобен опит или да чакам за майка. Мужду другото как да обединя 12 пити с още четири? Лежак ли да си купя за подобно обединяване или да им взема питите дето са само с мед, а те са само две де, другите са яко пило... В кви размисли се хванах заради една минута невнимание...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  10. #470
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Като се замисля утре мога да обединя някоя от отдвотчиците с големия кошер или пък с ройчето да го обединя? Удачен ли е подобен опит или да чакам за майка. Мужду другото как да обединя 12 пити с още четири? Лежак ли да си купя за подобно обединяване или да им взема питите дето са само с мед, а те са само две де, другите са яко пило... В кви размисли се хванах заради една минута невнимание...
    Аз нали казах - не правете като Mladenoff. Та, сега, ако ги обединиш ще загубиш и другата майка. След като е силен го остави да си произведе нова или изчакай до петък за тази която ще ти изпратят. Дори така е по - добре, че колкото по - рано я придадеш е по - малък шанса да я приемат. Както писа по - горе колегата, те ще са започнали маточници и ще похабят майката. Може и да я приемат, но все пак придаването на майки е вид тото. Има и още куп подробности.

 

 
Страница 47 от 58 ПърваПърва ... 37454647484957 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •