Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 33 от 58 ПърваПърва ... 23313233343543 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 321 до 330 от общо 580
  1. #321
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Късни отводки в началото на новата пчеларска година на някой места по земите на старите българи в силни семейства и с много излишна стара пчела стават а на някой места я станат я не.При мен тая година на единия пчелин вместо да ходя да вадя мед ги храня че им се броят ребрата, въпреки подхранването с мед и захар не са това което трябва да са майските отводки, а какво остава за късни, но това при мен.Миналата година в моя район бе зле колегите правиха юлски отводки да не им пропадне сезона после зимата поизмряха а тая година повтори и вият като вълци.Та си зависи и от района а и от семейството.

  2. #322
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    ... Успех...
    Благодаря. Преградна дъска трябва ли да сложа след всичките пити? Майката ще дойде в клетка, обаче намазването с мед го правя за да и уеднаквя миризмата с тази на кошера или за да и зазидам дупките на отворените капачета та да не може да излезе веднага? Каква е идеята на барикадирането на прелката?

    Тези 12 магазинни рамки с основи, дето си ги купих и стояха една седмица в кошера как да ги съгранявам за догодина? В момента са в магазина, увит в един чаршав и в мазето. Да не ги излапа някоя мишка? Има ли опасност молеца да изяде основите? На три от тях е започнат градеж ама е много малко.

    PS: Прочетох на Матеев темата за придаване на оплодена майка и ми просветна доста по въпроса!
    ХАХА - видях в нета, че за такива като мен има "ТУРБО ХРАНИЛКА С ВМЕСТИМОСТ 6 ЛИТРА" - е на такава нещо не мога да устоя.
    Този пост е редактиран от Mladenoff; 18.07.2019 в 18:20.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  3. #323
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    892
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    ХАХА - видях в нета, че за такива като мен има "ТУРБО ХРАНИЛКА С ВМЕСТИМОСТ 6 ЛИТРА" - е на такава нещо немога да устоя.
    вече съм сигурен, че целта ти не е просто да ги храниш, а да ги угояваш, ма туй не са прасета бре

  4. #324
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Благодаря. Преградна дъска трябва ли да сложа след всичките пити? Майката ще дойде в клетка, обаче намазването с мед го правя за да и уеднаквя миризмата с тази на кошера или за да и зазидам дупките на отворените капачета та да не може да излезе веднага? Каква е идеята на барикадирането на прелката?

    Тези 12 магазинни рамки с основи, дето си ги купих и стояха една седмица в кошера как да ги съгранявам за догодина? В момента са в магазина, увит в един чаршав и в мазето. Да не ги излапа някоя мишка? Има ли опасност молеца да изяде основите? На три от тях е започнат градеж ама е много малко.

    PS: Прочетох на Матеев темата за придаване на оплодена майка и ми просветна доста по въпроса!
    ХАХА - видях в нета, че за такива като мен има "ТУРБО ХРАНИЛКА С ВМЕСТИМОСТ 6 ЛИТРА" - е на такава нещо немога да устоя.
    Преградна дъска поставена в края, не върши нищо но и не пречи за нищо така, че както искаш така направи.
    Майката ще дойде " зазидана" заедно с 5-6 пчели с тесто от захар и мед, от тебе се иска да махнеш двете капачета/Ако ги има/ на двата канала.
    Намазването леко с мед е колкото за миризмата, толкова и за привличането на пчелите към клетката. Прогризването на тестото става от пчелите, от вън и от вътре. Майката напуска клетката когато си пожелае, и да влезнат пчели вътре, не могат да я ужилят, не могат да се свият.
    Идеята за "барикадата" е - излизайки от отводката, летящата пчела да се "затрудни", така шанса да се върне пак там е по- голям, иначе отводката остава само с кошерите пчели.
    Молеца напада най- вече пити в които е отглеждано пило. За основите не се притеснявай.

  5. #325
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    ... Молеца напада най- вече пити в които е отглеждано пило. За основите не се притеснявай.
    Името му е "Восъчен молец" и това иде от храненето му с восък. Колко е восъкът в основите? Тоя молец да не е луд да ги яде?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #326
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Кошерита са боядисани и изсъхнали - утре ми идвай майката. Смятам да направя следното, ако някдъде бъркам моля за спешна поправка: Около два следобяд ще разделя кошера - подреждам двата нови по следния начин 1. пита мед 2 и 3 . две пити с пило 4. изградена празна пита 5. восъчна основа за градеж. 6,7 и 8 задръстените пити 9. преградна дъска. Така и двата нови кошера ще са с еднаква подредба. Затварям и на този без майката слагам клончета на прелката. Оставям ги така от два и половина до осем вечерта за да се почувстват осиротели. КАКВО ДА ПРАВЯ АКО НЕ УСПЕЯ ДА ОТКРИЯ НАСТОЯЩАТА МАЙКА? Това са 12 пити пчели и тя вероятно вече не е толкова жълтичка - на предното отваряне гледах 15 минути и нищо!
    Вечерта към осем придавам новата майка в клетката - отчупени капачета и затрупана с тесто. Трябва да я сложа на пита с мед - това значи на първата или на шестата пита. Мисля че шестата е по удачно щото е по в средата и по добре ще разнасят собствения феромон. Ако бъркам и е по-добре на първа пита, щото е по - близо до пилото ме поправете. В горния ъгъл на медната пита, откъм прелката правя дупка за клетката, намазвам я с изтелклия мед и закрепвам клетката в отвора. МОГА ЛИ ДА НАПРЯВА ТОВА В МЕДНИЯ ВЕНЕЦ НА ПИТА С ПИЛО? Без да храня затварям и двата кошера и чакам до неделя, когато отварям за проверка и почвам да подхранвам с по 300 мл. през ден.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  7. #327
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Кошерита са боядисани и изсъхнали - утре ми идвай майката. Смятам да направя следното, ако някдъде бъркам моля за спешна поправка: Около два следобяд ще разделя кошера - подреждам двата нови по следния начин 1. пита мед 2 и 3 . две пити с пило 4. изградена празна пита 5. восъчна основа за градеж. 6,7 и 8 задръстените пити 9. преградна дъска. Така и двата нови кошера ще са с еднаква подредба. Затварям и на този без майката слагам клончета на прелката. Оставям ги така от два и половина до осем вечерта за да се почувстват осиротели. КАКВО ДА ПРАВЯ АКО НЕ УСПЕЯ ДА ОТКРИЯ НАСТОЯЩАТА МАЙКА? Това са 12 пити пчели и тя вероятно вече не е толкова жълтичка - на предното отваряне гледах 15 минути и нищо!
    Вечерта към осем придавам новата майка в клетката - отчупени капачета и затрупана с тесто. Трябва да я сложа на пита с мед - това значи на първата или на шестата пита. Мисля че шестата е по удачно щото е по в средата и по добре ще разнасят собствения феромон. Ако бъркам и е по-добре на първа пита, щото е по - близо до пилото ме поправете. В горния ъгъл на медната пита, откъм прелката правя дупка за клетката, намазвам я с изтелклия мед и закрепвам клетката в отвора. МОГА ЛИ ДА НАПРЯВА ТОВА В МЕДНИЯ ВЕНЕЦ НА ПИТА С ПИЛО? Без да храня затварям и двата кошера и чакам до неделя, когато отварям за проверка и почвам да подхранвам с по 300 мл. през ден.
    Майката я намираш задължително. Как ще поставяш нова, като не знаеш къде е старата? Горе долу добре се ориентираш за подредбата. Основа не ти е необходима на първо време. Имат си достатъчно работа. Изчакай да се поуспокоят и постави една като имаш толкова мерак. Клетката с майката нежно я намажи с мед, че като гледам как си се засилил да я набиваш в меда и ми се струва, че ще я удавиш. Само я намажи с тънък слой и я постави между две пити в средата. Ако имаш проблем с намирането, повикай някой майстор.

  8. #328
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Абе аз мислех да си викна майстор, ама тогава аз ще трябва да го слушам, вместо той мене... Така ми се губи ъпгрейда на експириънса...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  9. #329
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Абе аз мислех да си викна майстор, ама тогава аз ще трябва да го слушам, вместо той мене... Така ми се губи ъпгрейда на експириънса...
    Тогава търсиш търсиш, търсиш... Изкарай си една снимка в нета и я погледай малко, че да свикне окото. Да я запамети мозъка, че да знае какво търси.

  10. #330
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Или купуваш втора майка и на двете места слагаш по една. Едната отива курбан ама сигурна работа........почти
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

 

 
Страница 33 от 58 ПърваПърва ... 23313233343543 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •