Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 31 от 58 ПърваПърва ... 21293031323341 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 301 до 310 от общо 580
  1. #301
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Утре пускам 3 дни отпуск и почвам да отговарям. Ше стане пчелар от тоя човек , с един рой е, а вече се тресе форума от мерака му.

  2. #302
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Баш сега требе да раниш по малко....
    ЕЕЕЕЕЕЕ, те това вече е дума - дойдохме си на темата - имам още 4 литра захарен сироп и тъкмо ще го наместа! Ама колко да им сложа? Веднага след първия преглед днес им сложих 800 грама. Час и половина по-косно бяха пробили през восъка до сиропа и половината сироп беше изсмукан... Какво значи "по малко" да им сложа примерно половин литър и те да го пийнат за половин час? Давайте отговори на въпросите, че са много, слънчогледа прецъфтява...

    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Утре пускам 3 дни отпуск и почвам да отговарям. Ше стане пчелар от тоя човек , с един рой е, а вече се тресе форума от мерака му.
    Не пускай отпуск - предлагам ти нещо друго - тая нощ да не спиш и да ми отговаряш.

    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    тая с прашеца дет си им я взел, не е баш много добре, но дано да имат и друга с прашец.
    Тая с пергата другата седмица влиза отново вътре... Мед не ми трябва - имам си за ядене една неразпечатвана миналогодишна тенекия, купена... пък и нямам центрофуга, трябва да ида да се моля по познати за две пити... няма как да стане! Предната я ядохме с восъка, ама имаше вкус на захар, не на мед, та нямам мерак да ги съсипвам тези двете.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  3. #303
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    .....те тая с пергата другата седмица влиза отново вътре... Мед не ми трябва - имам си за ядене една неразпечатвана миналогодишна тенекия, купена...
    Не разбираш, вземаш им пергата и спъваш гледането на пило, спира притока на нектар/захар спъваш гледането на пило. Пило се гледа с две неща, перга и нектар/мед. Демек за да хранят яко майката и пилото пчелите основно са им нужни тези две съставки, ако някоя от тях е в липса, нещата зациклят докато не се набавят, най-общо казано е това. Сипвай им по 400-500 грама на ден и каквото сабя покаже...

  4. #304
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Перга и нектар бол - вчера броих за една минута влязоха над 70 пчели като 27 от тях бяха натоварени с прашец от слънчогледа. Точно тази седмица няма как да им секне ресурса. Днес видях една да влиза с виолетов прашещ в ботушите - някой знае ли това от какво растение е?

    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Ти май не се всулшваш в съвети... ... Който ти свирне и се обръщаш. ...
    А те това са двете крайности - или не слушам, или се обръщам след всеки, двете заедно няма как. Та, по-скоро слушам всеки, гледам клипчета, чета, и се побърквам от информация. После като взема да я реализирам практически, става миш-маш.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  5. #305
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Ако върви яко слънчоглед може и да не храниш, но се съмнявам. При нас в тоз хлад, на кантара последните два дни е около нулата и дърпат назад, въпреки цъфтеж на слънчоглед. А щом и изсмукват хранилката, значи лабаво дава... та докато не се покачат хубаво температурите си храни по малко, и не го отваряй тоя кошер повече, докато не решиш да го цепиш, че вече като те види и пчелите ще почнат сами да отместват капака....

  6. #306
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Ако върви яко слънчоглед може и да не храниш, но се съмнявам. При нас в тоз хлад, на кантара последните два дни е около нулата и дърпат назад, въпреки цъфтеж на слънчоглед. А щом и изсмукват хранилката, значи лабаво дава... та докато не се покачат хубаво температурите си храни по малко, и не го отваряй тоя кошер повече, докато не решиш да го цепиш, че вече като те види и пчелите ще почнат сами да отместват капака....
    Кошерът е на плоча - пече го по цял ден и му топли отдолу, сутринта в 7 часа термометъра на колата показваше 13 градуса... Дъното му беше изгнило и отдолу съм му заковал плътна дъска - редовно вентилират по 10-20 пчелички на прелката, дори и след залез слънце. Студът не ме плаши, от жегата ме е по-страх. Днес стоя отворен повече от един час - аз ги пушкам, а те стоят на прелката и пак вентилират. Жега им е на труженичките...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  7. #307
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Кошерът е на плоча - пече го по цял ден и му топли отдолу, сутринта в 7 часа термометъра на колата показваше 13 градуса... Дъното му беше изгнило и отдолу съм му заковал плътна дъска - редовно вентилират по 10-20 пчелички на прелката, дори и след залез слънце. Студът не ме плаши, от жегата ме е по-страх. Днес стоя отворен повече от един час - аз ги пушкам, а те стоят на прелката и пак вентилират. Жега им е на труженичките...
    Не знам дали им е жега при 25 градуса,но този сироп дето си дал,много вятър ще му трябва.

  8. #308
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Като гледам колко е пило...... и се сещам за восъчния молец. Май по добре да не делиш тая година, че иначе трябва да разчиташ на истинско чудо
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  9. #309
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Трендафил да ми каже как да си сменя подписа
    Влизаш в "Потребителски панел" горе в лентата и оттам в ляво "Редактирай подпис".

  10. #310
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Е дееееееееее не му се карайте на човека, мераклия не може да му се отрече, искаше да ги храни с восък и аз му казах да е рендосан като толкова държи въпреки, че е щуротия до някъде а сега, че не го е направил както трябва или не му е времето е друга работа а като са ги изхвърлили на прелката и ако ги е нагряло слънцето може да са си ги прибрали, кой знае.
    Та факторите за градеж са няколко
    1.Порода има значение.
    2.Състояние на семейството
    3.Млади пчели на възраст 12-18дни.
    4.Постъпление на пресен нектар и прашец от вън.
    5.Перга при усилен строеж се вдига разхода и над 4пъти.
    6.Най много се отделя восък когато се гледа най много пило, няма ли пило за отглеждане няма и градеж, запечатаното е друга работа.
    7.Наличие на майка и свободния и достъп навсякъде за да снася яйца-няма яйца няма открито пило няма градеж, а и да не е много дърта.
    8.Най добре се гради на най топлото място в кошера /трябват 35 градуса/ и където има кърмачки по правило по нагоре, като сложиш магазин малко нещата се пообръкват кое е плодник кое не е, за пчелите относно строежа, затова пчеларите разделят пилото с В.О.но това при силно семейство.
    Има и други неща ама за момента не са в интерес като рояк, гол рояк, облечен и прочие.Това горното е от литературата с малко мой поумуваници, а относно восъчните стружки от форума пчеловод:
    Используют Ли Пчелы Воск Повторно?
    http://www.pchelovod.info/
    ,,Откопал ещё одну статейку.. выставляю её на обсуждение.так как в ней видится хорошая переспектива отстройки гнездовых и магазинных рамок
    Помог опыт коллег
    В июне из гнезда пчелосемьи, занимавшей 16 рамок, я отобрал все рамки с расплодом, кроме одной — с молодыми личинками и засевом, на котором была и матка, а также рамки с медом. В улье оставил всех пчел, рамку с открытым расплодом и рамку с медом и пергой. По ту и другую сторону расплода поставил 7 рамок с вощиной, на дно улья положил лист белой бумаги. Ввиду того, что взятка в природе не было, вечером за вставную доску гнезда этой пчелосемьи поместил кормушку с 250 г сахарного сиропа, а на рамки, как это рекомендует П. Ф. Зелинский, насыпал 40 г восковой стружки.
    На второй день утром я увидел поразительную картину: вся восковая стружка была забрана пчелами, 2 рамки вощины были отстроены на 75%, на остальных пчелы также приступили к отстройке сотов. В течение 8 дней ежедневно на ночь я давал пчелам восковую стружку и сахарный сироп. Гнезда хорошо утеплил. Рамки, отстраиваемые на две трети, я систематически вынимал из гнезда, на их место помещал рамки с начатками сотов, а в освобождавшееся место подставлял новые рамки с вощиной. За этот период пчелосемья отстроила 16 гнездовых рамок без единой трутневой ячейки (годовая норма обеспеченности пчелосемьи соторамками — 30 штук). Следует отметить, что пчелы охотнее используют восковую стружку толщины, близкой к естественным восковым пластинкам. Стружку более толстую пчелы частично выбрасывают из улья.
    Стружку я готовил очень острым ножом с выпуклым лезвием. Регулируя нажатием руки, можно получить восковую стружку любой толщины.
    . Способ ускоренной отстройки сотов из подставляемой пчелам восковой стружки представляет большой практический интерес.
    Если кто применял этот способ поделитесь опытом...,,

 

 
Страница 31 от 58 ПърваПърва ... 21293031323341 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •