Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 30 от 58 ПърваПърва ... 20282930313240 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 291 до 300 от общо 580
  1. #291
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Той въпроса с цепенето беше преди точно месец. Сега вече разсъжденията са съвсем други. Влака мина.
    Аа нящо не съм разбрал явно...

  2. #292
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Той въпроса с цепенето беше преди точно месец. Сега вече разсъжденията са съвсем други. Влака мина.
    Как бре Слънце преди месец, тва го е писъл колегата на 09.07...????

    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Благодарско за съветите - вземам ви ги всичките и цепя на три! .............

  3. #293
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Как бре Слънце преди месец, тва го е писъл колегата на 09.07...????
    16.06.2019, 08:37 #251

    Вече сме на 10 рамки всички покрити с пчели, четири рамки с пило три с мед и другите тук-таме перга, мед, нектар, тук-таме паузи. Равносметката е 19 кила захар за 40 дни - от хващането на рояка. Явно на плочата им харесва да се множат... В момента съм в дилема дали да слагам магазин или да разцепя кошера на две? Предпочитам второто, само дето не знам ако взема четири пити с пчели от този и ги соложа в нов от де да го сдобия с хубава оплодена майка - в нашия пчеларски магазин майки не продават... Та ако някой може да ми продаде майка, вманячена в снасянето, нека пише тука и да ми обясни как ще я транспортираме до Кюстендил. Отворен съм и за други идей за бъдещето на кошера, стига да са градивни. Възможно ли е да си купя маточник, ама не свещови, и да го хакна на една от четирите пити дето ще местя? Това колко време ще ме забави и ще мога ли до ноември с маточника да направя втория кошер на достатъчно пити и пчели за зимуване?За този пост става въпрос в цитата ми.


    За този пост става въпрос в цитата ми.

  4. #294
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Готвя се за цепене от самото начало - само дето за да ги разцепя ми трябват съндъци - идеята ми беше да ги натикам в стари, обаче в последствие реших да са нови и чакане за тях 12 дни и после боядисване - каквото ще се случва ще се случи в средата на другата седмица - въпросът ми е на две или на три?
    Току що прегледах и ситуацията е следната. В плодника от 12 пити четири са с пило от двете страни по около кръг с диаметър 20 см. На едата от тези пити от едната страна прогризваха в момента. И четирите пити са с корона, запечатан мед. От другите имаше две с наскоро излючено пило и запълваха паузите му с нектар. Останалите шест пити са пъни на 2/3-ти с мед и сироп, и мъничко перга. Долните третини от тези пити е или празна или с малко нектарче. Пчелите покриват и 12-те пити, но най-плътни бяха на питите с пилото. В суматохата забравих да погледна за прясно осеменени килиики...
    В магазина са започнали да градят на двете средни пити - изградени килийки до половината на около една пета от двете магазинни пити.
    Настъргах им восък в предното отделение на хранилката, докато се запълни изцяло. После им го подсладих със захарен сироп, а те глупачетата, започнаха да мъкнат нарендания восък на прелката и да го изхвърлят навън!!! Щура работа... Веднага след като ми изсъхнат кошерите - вторник, сряда другата седмица ще ги цепна - поръчал съм три кошера, но не е проблем и единия да остане в склада. Ако кажете на две, на две ако кажете на три на три - бърза работа нямам, пък и да не взема да се поос*ера от бързане за умножаване на кошерите...

    В момента се двуумя за боядисването - оказа се че имало и по-голяма екстра от боята на марсел, а именно течна гума. Някой опитвал ли го е това? Първо се нанася някаква ленена основа и отгоре две ръце от гумата. Отвътре кошерите ще ги импрегнирам с разтопен восък.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  5. #295
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Брат, голямо хранене! Ти направи си ги разцепил от захар!!! Пчела да си при теб! В момента храниш и те градят магазина уж, задръстват плодника с нектак, както и предположих сутринта. Ако питаш мен, сваляй магазина, извади две пити от плодника със захоромед или там каквото е, и ги прибери на хладно! После сложи две основи от двете страни на пилото, защото като ги разцепиш ще са ти нужни изградени пити, а предполагам нямаш!
    Въпреки съветите на колегите да не стържеш восък, все пак не си ги послушал и сега се чудиш що го изхвърлят?! Шашава работа а?
    Само не разбрах, като ги разцепиш другата седмица на 2-3, майки ли ще купуваш или?

  6. #296
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Здравей Младенов! Извинявай, ако съм те засегнал с написаното от мен! Не ми е цел, бъди сигурен. Пчелите са дошли без време за подготовка и сега въпроси, бол. Ще се оправиш. Бъди търпелив и питай за всичко неясно, че няма много време. Аз бих разделил на две! Колегите с дадани ще помагат.
    Аз съм с ДБ 10. По напред в темата му описах как да го направи, но явно не му е харесало. По миналата година четири слаби семейства разделих на две в края на юли. Придадох им оплодени майки. Два месеца внимателно подбудително подхраване, да не ги задръстя, че бяха само с по 5 пити затова им сложих и основи, изградиха по една и втората отчасти и оцеляха всички. Миналата година до края на май същите дадоха по 25 кг средно за семейство мед.
    Миналата година от осемте взех по две рамки пило и направих 4 сборни отводки около 15 юли, като им придадох запечатани маточници и по 4 медови пити. Зазимиха много добре, но впоследствие двете останаха без майки, декември видях едната, януари другата, прибрах си рамките и толкоз. Миналата година бяха много по-силни от предишната и сиропа им беше повече но градеж нямаше. Стана въпрос по назад в темата, не винаги когато има сироп има и градеж. При мен разликата беше във валежите, първата преваляваше втората беше сушава.
    На 260 м. над морето съм и доста на юг около Крумовград. Евентуалната паша започва рано и рано свършва. Ако нямам рано силни семейства, изтървам влака, затова залагам на късните отводи. Проблема при тях е, че ако стане гаф с майката и нямаш резерва, а такива хобита като мен никога нямат, губиш и отводката. Това е от мен.

  7. #297
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Въпреки съветите на колегите да не стържеш восък, все пак не си ги послушал и сега се чудиш що го изхвърлят?! Шашава работа а?
    Само не разбрах, като ги разцепиш другата седмица на 2-3, майки ли ще купуваш или?
    Дам... Явно я немножко обосрался... Ще купя една или две оплодени майки, зависи на колко ще ги целя. В магазина отказаха да ми продадат изградени пити "щото така се предавали зарази" Отивам да си купя основи за да градят долу.... Махам магазина...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  8. #298
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Готвя се за цепене от самото начало - само дето за да ги разцепя ми трябват съндъци - идеята ми беше да ги натикам в стари, обаче в последствие реших да са нови и чакане за тях 12 дни и после боядисване - каквото ще се случва ще се случи в средата на другата седмица - въпросът ми е на две или на три?
    Току що прегледах и ситуацията е следната. В плодника от 12 пити четири са с пило от двете страни по около кръг с диаметър 20 см. На едата от тези пити от едната страна прогризваха в момента. И четирите пити са с корона, запечатан мед. От другите имаше две с наскоро излючено пило и запълваха паузите му с нектар. Останалите шест пити са пъни на 2/3-ти с мед и сироп, и мъничко перга. Долните третини от тези пити е или празна или с малко нектарче. Пчелите покриват и 12-те пити, но най-плътни бяха на питите с пилото. В суматохата забравих да погледна за прясно осеменени килиики...
    В магазина са започнали да градят на двете средни пити - изградени килийки до половината на около една пета от двете магазинни пити.
    Настъргах им восък в предното отделение на хранилката, докато се запълни изцяло. После им го подсладих със захарен сироп, а те глупачетата, започнаха да мъкнат нарендания восък на прелката и да го изхвърлят навън!!! Щура работа... Веднага след като ми изсъхнат кошерите - вторник, сряда другата седмица ще ги цепна - поръчал съм три кошера, но не е проблем и единия да остане в склада. Ако кажете на две, на две ако кажете на три на три - бърза работа нямам, пък и да не взема да се поос*ера от бързане за умножаване на кошерите...

    В момента се двуумя за боядисването - оказа се че имало и по-голяма екстра от боята на марсел, а именно течна гума. Някой опитвал ли го е това? Първо се нанася някаква ленена основа и отгоре две ръце от гумата. Отвътре кошерите ще ги импрегнирам с разтопен восък.
    Абе човек, не се занимавай с тия течни гуми - няма смисъл, а и са от "бюджетните" покрития. Вътре няма смисъл да правиш нищо по кошера, те пчелите си знаят работата, твоята работа е отвън!
    Ти май не се всулшваш в съвети. Тия дни ти писах, че няма смисъл да им даваш восък, ти обаче си направил точно обратното. Който ти свирне и се обръщаш. Само незнам кой те е съветвал да им даваш восък в хранилката. Това, че пчелите понякога ползват стар восък, вземайки го от друго място ли те подведе да им стържеш в хранилката.

  9. #299
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    При нас е весело! Приключението завърши. Изпълнението беше от типа "току що прохождащо слонче в стълкларски магазин"! Отворих за втори път днес, горките пчелички, взех им магазина и подредих плодника: Първо пита от захаромеден сироп, после восъчна основа за градеж, следват четири пити със запечатано пило, на седмо място още една основа за градеж и после пет пити с всичко в тях. Едва намерихир две пити без пило за изваждане - навсякъде по петте последни пити има разпръснато пило но по много малко примерно 30-50 килийки от едната страна на пита. Пергата ми се вижда малко, а нектар има много. По средата на прегледа ритнах покривната дъска и разсипах хранилката та стана мазало. На финала мих плочата от разсипания захарен сироп. Восък повече няма да видят от мене - да си го правят сами! Докато ги разцепа (на две ще бъде, да не оплета конците пак) няма да храня - после ще храня и двата кошера колкото ми кажете, нито грам повече.
    Следва фотосесията: първо две от четирите пити с пило:
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	viber_image_2019-07-15_18-56-59.jpg
Прегледи:      116
Размер:	214.9 KB
ID:	10118 Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	viber_image_2019-07-15_18-57-02.jpg
Прегледи:      116
Размер:	244.8 KB
ID:	10119

    Следват двете извадени пити:
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	44.jpg
Прегледи:      116
Размер:	246.7 KB
ID:	10120 Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	55.jpg
Прегледи:      116
Размер:	217.5 KB
ID:	10121 Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	56.jpg
Прегледи:      117
Размер:	211.6 KB
ID:	10122

    Имам въпросче за двете извадени пити - ако ги сложа в прегледното съндъче и после в мазето има ли опасност да прокиснат за 8-9 дни, докато ги върна в новите кошери. Имам опция да включа един стар хладилник за тях и да ги пъхна вътре, но необходимо ли е?
    Поръчал съм майката - във следващия вторник (не утре) е при мен. Решил съм да направя следното: каквото има останало от пило го разпеделям по равно в двата кошера - до стената салагам по една от задръстените пити, после рамка с една изградена основа, после пилото, после две рамки с основа за градеж, още две пити с мед и преградна дъска. Ще се узоря докото открия майката, но ще се наложи да я видя - тя с рамката си отива в единия кошер. За другия как да процедирам? Да запушвам ли клетката с храна и да я вкарам вътре да свикват с новата докато изядат храната или дирекно да я изсипа върху рамките? Нужно ли е да я духам с ракия за да я приемат? Трябва ли да държа известно време прелките затворени след разцепването? По обяд ли да го правя това или вечер като са се прибрали пчелите? Двата нови сандъка на различни места ли да са от мястото на стария или единия да да сложа на същото място? Леле колко съм любопитен - ако бях аз отговарящ, щях да си тегля една...
    Благодаря на всички ви че ме изтърпявате. Румен Г. да не се притеснява, не съм сръдлив. Трендафил да ми каже как да си сменя подписа, че от този пчелите ще ми хванат диабет.

    Как да съхранявам магазинните основи - има ли опасност да ги изяде восъчния молец след като са съвсем малко изградени?
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  10. #300
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Баш сега требе да раниш по малко, за да изградят двете плодникови, особенно в тез ниски температури дет са до четвъртък петък... хахаха... Храненето се прави с цел, а не ей тъй колкото да се намираш в разход...
    Тез пити няма да покиснат до пролетта , а тая с прашеца дет си им я взел, не е баш много добре, но дано да имат и друга с прашец.
    За придаването на майката, нека някой друг колега да каже, че да не излезна за всичко само аз виновен....

 

 
Страница 30 от 58 ПърваПърва ... 20282930313240 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •