Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 28 от 58 ПърваПърва ... 18262728293038 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 271 до 280 от общо 580
  1. #271
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Благодаря, поръчах си вече три кошера - с 2,5 см стена ще са. Боядисването се пада на мен и питам какъв е проблемът ако ги боядисам с блажна боя? Тя нама ли да е с по-добра влагоизолация от тази на водна основа? Трябва ли да сложа някакъв грунд под боята? От вътре трябва ли да ги боядисам? Моля за конкретни отговори и стига сте ме мъмрили... с пчели се занимавам от няма и три месеца и как да изчета целия форум за това време. Поне като ме сръфате че съм малограмотен, както РуменГГР, после ми дайте един линк да знам точно де да чета.
    Ех "младеж"! Много бързаш да станеш пчелар. Апетита идва с яденето бе човек. Както казва доктора от Павликени: "Човек трябва да извърви своя пчеларски път".
    Сега към въпроса за боята. Не се занимавай с блажна боя, вземи си акрилна ( на водна основа) и импрегнатор за нея. Много бързо съхне и има голяма покривност. Да, цената е различна, но си заслужава. Марсел на Нинахим, синия цвят е с най-добра покривност и на по-добра цена. Решението е твое!
    Не се боядисва вътре, а само от вън, но и на местата, където дървото е в пряк досег с атмосферата, т.е.и на местата, които не ги вали и грее слънце, но пък контактуват с въздуха, който в дадени моменти от годината е с висока влажност. Вътре пчелите го "опаковат" с восък и прополис, който изолира влагата и тя не пропива в дървесината.

  2. #272
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Много бързаш да станеш пчелар. Апетита идва с яденето бе човек.
    Вече ядох една пита директно(без центрофуга) от кошера ми и беше много сладко, малко меда имаше арамат на захар, ама така е с начинаещия... После ми стана леко солен и като се зачудих защо, се оказа, че имало малко килиики с пило сред меда. Така че апетита е налице и е вълчи даже. Мерси за съвета, с марсел ще ги боядисам.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  3. #273
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Вече ядох една пита директно(без центрофуга) от кошера ми и беше много сладко, малко меда имаше арамат на захар, ама така е с начинаещия... После ми стана леко солен и като се зачудих защо, се оказа, че имало малко килиики с пило сред меда. Така че апетита е налице и е вълчи даже. Мерси за съвета, с марсел ще ги боядисам.
    Захарта предварително ли е била ароматизирана или си внушаваш
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  4. #274
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Захарта предварително ли е била ароматизирана или си внушаваш
    Не съм я ароматизирал, обаче нямаше аромат на мед, а на вкус мязаше на захар.
    Имам проблем - докато си чакам кошерите сложих магазин с 12 рамки. Това е преди два дни - днес гледам не са почнали да градят върху основите в магазина, а са ръфали от тях и на няколко основи ъглите ги няма? Долу всичко е изградено и е манджа с грозде - по всички плодникови пити е разпръснато пило, мед, перга и сироп - това нормално ли е? ще почнат ли да градят горе? и как да ги принудя?
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  5. #275
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Не съм я ароматизирал, обаче нямаше аромат на мед, а на вкус мязаше на захар.
    Имам проблем - докато си чакам кошерите сложих магазин с 12 рамки. Това е преди два дни - днес гледам не са почнали да градят върху основите в магазина, а са ръфали от тях и на няколко основи ъглите ги няма? Долу всичко е изградено и е манджа с грозде - по всички плодникови пити е разпръснато пило, мед, перга и сироп - това нормално ли е? ще почнат ли да градят горе? и как да ги принудя?
    Явно броя на пчелите е намалял. Ти как преценяваш на пръв поглед съпоставяйки видяното преди и сега?
    Това е нормално за сезона, което ще рече, че пчелите се стягат за зимата. Така предполагам, защото не съм жив свидетел на видяното, но и при мен е така. Пчелите залагат на запаси, а не на градеж. При липса на популация в момента, трудно можеш да ги принудиш да градят в магазина. Има начин, но не си заслужава.

  6. #276
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Има изобилна паша от слънчоглед на 850 метра от кошера - летежът е повече от добър и носят постоянно. Не че държа на магазина и мед, но се притеснявах да не влязат в роево докато ги рацепя. При това положение рентабилно ли е да ги разцепя на три? Имам малко восък - мога ли да им го бутна в кошера за да си го използват? Да храня ли на фона на слънчогледа? Дъжда преди няколко дни намокри кошера и целия беше подгизнал (стар небоядасан кошера неползван 5-6 години, с олющена боя и прогнило дъно, само това намерих спешно като хванах роя - само заковах дъска отдолу за дъно и са още там) възможно ли е влагата и студа да е причината? Докато беше мокро нещяха захарен сироп, като просъхна го изгълтаха на момента. Станаха и агресивни - днес две ме праснаха по челото само защото стоях до кошера и им се любувах... в момета съм китаец, рогоносец... това е то несподелена любов... Медудругото, нормално ли е да ми се затворят двете очи от две ужилвания по челото?

    Трендафиле, де изчезна? Трябват ми отговори!
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	viber_image_2019-07-13_21-20-52.jpg
Прегледи:      106
Размер:	166.5 KB
ID:	10112 за това питам дали е нормално от две жила в челото? Да не се окаже че съм алергичен?
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  7. #277
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Има изобилна паша от слънчоглед на 850 метра от кошера - летежът е повече от добър и носят постоянно. Не че държа на магазина и мед, но се притеснявах да не влязат в роево докато ги рацепя. При това положение рентабилно ли е да ги разцепя на три? Имам малко восък - мога ли да им го бутна в кошера за да си го използват? Да храня ли на фона на слънчогледа? Дъжда преди няколко дни намокри кошера и целия беше подгизнал (стар небоядасан кошера неползван 5-6 години, с олющена боя и прогнило дъно, само това намерих спешно като хванах роя - само заковах дъска отдолу за дъно и са още там) възможно ли е влагата и студа да е причината? Докато беше мокро нещяха захарен сироп, като просъхна го изгълтаха на момента. Станаха и агресивни - днес две ме праснаха по челото само защото стоях до кошера и им се любувах... в момета съм китаец, рогоносец... това е то несподелена любов... Медудругото, нормално ли е да ми се затворят двете очи от две ужилвания по челото?

    Трендафиле, де изчезна? Трябват ми отговори!
    Как ще ти се роят сега пчелите в слънчогледова паша трябва тотално да е здръсрено семейството и пчелите да са с ген на зайци та да ти се роят.Моите пчели и зиме и лете все са на мрежесто дъно а в Врачанскуя балкан зимата не е топло е не е Сибир ама си е студ ди преди 2-3г. ги затварях все едно ще мътят зимата, ама нагазините са ми под плодниците физични някакви работи де не им разбирам.Друго ами не се сещам.

  8. #278
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    А сега попрочетох по подробно в паша да храниш е глупаво няма да взимат сиропа то не че слънчогледа не е само захароза ама , восък се стърже с ренде за градеж ама су е щуротия щото градежа е съвкупност от няколко фактора.А защо ще ги цепиш каква е идеята.

  9. #279
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Извинявам се за правописа ама с пусти китайски телефон и с дебелите пръсти толкова си мога.

  10. #280
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    А сега попрочетох по подробно в паша да храниш е глупаво няма да взимат сиропа то не че слънчогледа не е само захароза ама , восък се стърже с ренде за градеж ама су е щуротия щото градежа е съвкупност от няколко фактора.А защо ще ги цепиш каква е идеята.
    Кошерите ще са ми готови в следващата неделя и докато ги боядисам ще мине още ден два - това си бяха 12 дни на пълни 12 рамки - затова се притесних че съм ги задръстил и им сложих магазина. Не чакам мед, достатъчно ми е да изградят основит в магазина и ако напълнят една пита ще е доволно... та това ми беше логиката, ама те вместо да градят взеха да ядат основите? Цепя ги щото съм начинаещ и само за един кошер е лудост да имам - та смятам да зимувам три... пък на пролет ще му мислим какви ще ги вършим.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

 

 
Страница 28 от 58 ПърваПърва ... 18262728293038 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •