Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 24 от 58 ПърваПърва ... 14222324252634 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 231 до 240 от общо 580
  1. #231
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Вчера като го отворих да сложа двете основи, бяха почнали да строят пити върху теловете на празните рамки - две питки горе-долу колкото длан всяка. До стената на кошера останаха двете дето си строяха, след тях сложих двете основи, после преградната дъска и нататък всичко останало - надявам се това да е правилно - ако съм сбъркал ми кажете да го коригирам. Взех си рамка за хранилка и хранилка, върху горния край на рамковите дъсчици сложи чаршаф, направих му дупка и отгоре рамката на хранилката - после като четох видях, че под хранилката трябва да има повдигащи летвички, а аз не сложих такива - това проблем ли е? Вчера заредих хранилката догоре със сироп, днес по обяд бяха изпили минимално количество. Имаше няколко удавени пчели в хранилката - това редно ли е? Гледах ги половин час как пият сироп и забелязах, че пчелите се плъзгат по хранилката топват се в сиропа, излизат от него доста трудно и после другите ги облизват. Почвам да си мисля, че съм объркал нещо за да се случва това, или си е нормално? Ще отварям пак след 4 дни да видя какво става и ще пиша, дотогава се надявам да получа отгвори на горните въпроси.
    Всичко е добре, но бързаш малко с вземането на сиропа, а и времето е студено. Летвичките върху рамките не са задължителни.

  2. #232
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    След като пронесе майката, ще го вземат по бързо, иначе не би трябвало да е проблем една хранилка сироп за 1.5до 2кг рой, ама знам ли
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  3. #233
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Наклонената част, по която се спускат пчелите и цопват в сиропа, ако е гладка, вземи някаква едра шкура и я надери за да могат да се захващат. Също и разделителната преграда, сложи я на най- вътрешното деление, към тази наклонена част и си мисля, че ще изчезне проблема с давещите се пчели.

  4. #234
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Току що отворих и прегледах - изградили са двете пити, които им сложих с основи, другите две, на които хванах роя и останаха без основи,Прикачен файл 10017 са изградени до половина. Мислех да ги махПрикачен файл 10018на тези Прикачен файл 10019и да им сложа две основи на тяхно място, обаче роякът е основно върху тези две полуизградени пити без основи и непосмях да пипам. Кошерът оставих на четири пити, като мисля че няма нужда от допълнителни основи докато не запълнят и доизградат? Или да им сложа още две основи да си градят? Видях няколко килиики с нещо течно вътре - вероянто е мед, а имаше и други с нещо твърдо, оранжево-кафяво. Никакви ларви, никакво пило? Реших че нямам майка и гледах докато намеря нещо по различно от пчели и търтеии. Това, което намерих е следното ама не съм убеден че е майката. Ако все пак това е майката може ли да ми познаете дали е новоизлюпена или е дърта?
    Прикачен файл 10024 Прикачен файл 10025 Прикачен файл 10026
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри c.jpg‎   b.jpg‎   a.jpg‎  
    Този пост е редактиран от Mladenoff; 13.05.2019 в 21:36.

  5. #235
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Току що отворих и прегледах - изградили са двете пити, които им сложих с основи, другите две, на които хванах роя и останаха без основи,Прикачен файл 10017 са изградени до половина. Мислех да ги махПрикачен файл 10018на тези Прикачен файл 10019и да им сложа две основи на тяхно място, обаче роякът е основно върху тези две полуизградени пити без основи и непосмях да пипам. Кошерът оставих на четири пити, като мисля че няма нужда от допълнителни основи докато не запълнят и доизградат? Или да им сложа още две основи да си градят? Видях няколко килиики с нещо течно вътре - вероянто е мед, а имаше и други с нещо твърдо, оранжево-кафяво. Никакви ларви, никакво пило? Реших че нямам майка и гледах докато намеря нещо по различно от пчели и търтеии. Това, което намерих е следното ама не съм убеден че е майката. Ако все пак това е майката може ли да ми познаете дали е новоизлюпена или е дърта?
    Малеееей. Много жълти. Майката е прекрасна. Остави ги да изградят още - почти да стане 2/3 от питата и постави тогава основа.


    Сега виждаш това:


    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	images[7].jpg
Прегледи:      257
Размер:	11.5 KB
ID:	10020 и това Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	timthumb75[1].jpg
Прегледи:      256
Размер:	42.1 KB
ID:	10023

    След известно време ще трябва да видиш това:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	42[1].jpg
Прегледи:      257
Размер:	14.0 KB
ID:	10021

    и след 5,6,8 дни това:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Нормално%20пило[1].jpg
Прегледи:      263
Размер:	66.1 KB
ID:	10022



    Надявам се да съм помогнал.

  6. #236
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Да! Помогна ми много! И ме зарадва за майката - само не разбрах млада ли е или ще трябва да я сменявам скоро? В събота докато припичаше преброих за пет минути над 50 търтея да се върнаха в кошера. Това нормално ли е? Не трябва ли да си стоят вътре?

  7. #237
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Да! Помогна ми много! И ме зарадва за майката - само не разбрах млада ли е или ще трябва да я сменявам скоро? В събота докато припичаше преброих за пет минути над 50 търтея да се връщата в кошера. Това нормално ли е? Не трябва ли да си стоят вътре?
    Млада е. Търтеите излизат и те в следобедните часове, а и не само. Сега само подавай сироп и чакам да видиш яйца, които предполагам вече има.

  8. #238
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Да! Помогна ми много! И ме зарадва за майката - само не разбрах млада ли е или ще трябва да я сменявам скоро? В събота докато припичаше преброих за пет минути над 50 търтея да се върнаха в кошера. Това нормално ли е? Не трябва ли да си стоят вътре?
    Да.Майката е млада и без видими повреди,а за търтеите.Работното място на търтеите,не е в кошера.В този месец някъде навън ги очакват.

  9. #239
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    ... преброих за пет минути над 50 търтея да се върнаха в кошера. Това нормално ли е? Не трябва ли да си стоят вътре?
    Търтеите по това време на годината са приемани от всички семейства радушно.Не е задължително да са само от семейството в което са родени.Ядат на корем и обикалят за моми.Търтеи! Свърши ли последната паша изпадат в немилост навсякъде и от всякъде ги гонят.Първо навсякъде приети , после от всякъде гонени.Нерадостна съдба.
    В някои случаи в семейства със стари майки се случва и да презимува по някой търтей.То бабите са по-милостиви от младите булки.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  10. #240
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Излапват 750 мл. захарен сироп 1:1 за 12 часа, аз хвърча като финикиец за да не им остава празно - има ли опасност да ги прехраня?

 

 
Страница 24 от 58 ПърваПърва ... 14222324252634 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •