Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 55 от 58 ПърваПърва ... 5455354555657 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 541 до 550 от общо 580
  1. #541
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Младенофф, да не ме разбереш погрешно, щото дори и аз се разбирам погрешно.
    Нищо против теб!

  2. #542
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Имам нов казус:


    Възникват ми въпроси: Какво е станало с младата майка? Възможно ли е дъртата да я е изкормила? След като направят чашка първо чакат майката да снесе в нея и тогава пълнят млечицето или пълнят млечице и то чака яйцето. Могат ли работничките да вземат еднодневно яйце от работническа килийка и да го преместят в чашката? Кое се води захранена чашка - такава с яйце, с млечице или и с двете?
    Ами щом се е излюпила може да си е жива дъртата ако са и позволили да я е ликвидирала още в маточника.Пчелите принуждават майката да снася в маточника та снася яйце и то е такова три дни нещо като кокошките там пилето се появява от яйце само че са в два стадия а тук 2стадии е ларвата и тя вече има нужда да се храни.Според някой учени пчелите могат да пренасят яйца в кошера има описани такива случай има и вероятност пчела работничка да снесе оплодено яйце но това са редки случай и не може да се разчита на тях.Захранена чашка не знам какво е тая материя ми е тъмна Индия но яйце с млечице май такова нещо няма.
    Не знам дали е вярно това де го написах така съм чел.

  3. #543
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ако можеше да пренасят яйца то нямаше да има търтовки. Щяха да ходят да ги крадат и да се спасяват сами. А, що се отнася до това, че не ти отговарят - ами никой не иска да го ръчкат с остена/вид тояга/.

    Абе не е баш тей,утървал съм козите иначе мога да му кажа да си трае за тия раути...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #544
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Леле, аз съм значи най-големия досадник във формума...? Ако е така по добре да млъквам и да цари пълна тишина...

    Не си бре,но това са тема табу и мой да развалиш на някой преписването,а на светелата да им дръпнеш фитиля.Все повече и повече хора пишат за налитания на рой у кошер,а тия дето не са видели майките...?Знаеш ли що си трят много по тая тема?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #545
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    `айде де, три дена чакам за отговори и всичко си трае? Никой ли поне не може да ми каже дали е възможно работничките да вземат яйце, преди от него да се е излюпила ларва и да го преместят от работническа килийка в маточна чашка? По съвет на стар пчелар млада търтовка може да се самооправи като й сложиш прясноосеменена пита. Та възможно ли е в такъв случай да си направят от нея хубав, а не спешен маточник?
    Колега Младеноф, според мен, младата майка си е в кошера, не си я видял. Майката снася в гола суха килийка, иначе нямаше да видим яйце. Излюпването обаче става в течна среда, затова към третия ден са в млечице. Според теорията, майката снася оплодени или неоплодени яйца в зависимост от широчината на килийката, свързано било с търкане на коремчето и. От това следва, че не може да снесе оплодено яйце в чашка и.....пчелите пренасят яйца.
    За търтовката....не става по тоя начин.

  6. #546
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    671
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    `айде де, три дена чакам за отговори и всичко си трае? Никой ли поне не може да ми каже дали е възможно работничките да вземат яйце, преди от него да се е излюпила ларва и да го преместят от работническа килийка в маточна чашка? По съвет на стар пчелар млада търтовка може да се самооправи като й сложиш прясноосеменена пита. Та възможно ли е в такъв случай да си направят от нея хубав, а не спешен маточник?
    Аз не разбирам, но съм прочел поне 5-6 книги. Тези работи които ги пишеш, даже не са и споменати никъде и някога. Това с местенето на яйцето за първи път виждам да го пише някой. Това с търтовката и питата с пило е напълно невъзможно, а камо ли да си отгледа хубава майка. Ако нещо може да се прави, така както съм чел, е преди да стане търтовка. После само е загуба на време с неясни резултати, въпреки че има методи за "оправяне" на търтовка.

  7. #547
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Аз не разбирам, но съм прочел поне 5-6 книги. Тези работи които ги пишеш, даже не са и споменати никъде и някога. Това с местенето на яйцето за първи път виждам да го пише някой. Това с търтовката и питата с пило е напълно невъзможно, а камо ли да си отгледа хубава майка. Ако нещо може да се прави, така както съм чел, е преди да стане търтовка. После само е загуба на време с неясни резултати, въпреки че има методи за "оправяне" на търтовка.
    Общо взето по правило а не по изключение търтовките не се оправят кой знае колко трудно. Като метода де го каза Делтата преди години е най лесен и лесен.
    А иначе са писали в някой книги
    500 въпроса и отговори по пчеларство


    IV. МАЙКА.


    48. Могат ли пчелите да прехвърлят яйца или ларви от една част на кошера в друга?
    Във Франция са проведени експерименти, за да се отговори на този въпрос. Учените стигнаха до заключението, че пчелите могат да пренесят яйца и млади ларви, за да излюпват от тях майки в пределите на своя кошер.
    Източник:
    http://apiary.su/knigi-i-stati-po-pc...helovodstvu/2/

  8. #548
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    850
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Общо взето по правило а не по изключение търтовките не се оправят кой знае колко трудно. Като метода де го каза Делтата преди години е най лесен и лесен.
    А иначе са писали в някой книги
    500 въпроса и отговори по пчеларство


    IV. МАЙКА.


    48. Могат ли пчелите да прехвърлят яйца или ларви от една част на кошера в друга?
    Във Франция са проведени експерименти, за да се отговори на този въпрос. Учените стигнаха до заключението, че пчелите могат да пренесят яйца и млади ларви, за да излюпват от тях майки в пределите на своя кошер.
    Източник:
    http://apiary.su/knigi-i-stati-po-pc...helovodstvu/2/
    Определено,пчелата има силата да пренесе яйце,не само в рамките на гнездото-кошера.но и от по далечно разстояние.Ноооооо,реално, али го правят.Сигурен съм ,че НЕ.....Та тя живее 40 дена,защо да го прави,като без майка ще живее доста повече,при това без да се пъне.....Ха наздраве!

  9. #549
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Определено,пчелата има силата да пренесе яйце,не само в рамките на гнездото-кошера.но и от по далечно разстояние.Ноооооо,реално, али го правят.Сигурен съм ,че НЕ.....Та тя живее 40 дена,защо да го прави,като без майка ще живее доста повече,при това без да се пъне.....Ха наздраве!
    Нямам идея но като знам с тия предните крака какви ги върши то прашец в кошничките набутва килийки строй и полира и т.н. та едно яйце едва ли е проблем.Между другото се чудя майките как снасят в маточните чашки.

  10. #550
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    850
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Нямам идея но като знам с тия предните крака какви ги върши то прашец в кошничките набутва килийки строй и полира и т.н. та едно яйце едва ли е проблем.Между другото се чудя майките как снасят в маточните чашки.
    Чашката в основата си е шорока,но отвора и дълбочината са,като на раб килийка.

 

 
Страница 55 от 58 ПърваПърва ... 5455354555657 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •