Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 44 от 58 ПърваПърва ... 34424344454654 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 431 до 440 от общо 580
  1. #431
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Свиване/разширяване има смисъл при зазимяване/пролетно стимулиране на слаби семейства. За нормално силно запасено семейстово това ще е ограбване и спъване.

  2. #432
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Утре ще ги разширавям и досега им бърках подхранка по собствена рецепта(разбирайте имтпровизация, както ми дойде отвътре): кило мед, кило и половина пудра захар, 100 грама сухо мляко, 100 грама бирена мая и 100 грама аминокиселини, грам, грами половина тимол и щипка сол и 200 грама вода - получи се точеща се гнусотийка със сладкокисел вкус) та въпросът ми е има ли опасност да ги просера с тази подхранка?

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	11111.jpg
Прегледи:      154
Размер:	142.1 KB
ID:	10353
    Идеята на подхранването ми е следната - едното семейство в момента е на осем рамки преди около три седмици три от тях бяха пълни с есенен "мед от инвертен сироп", а пчелите на три - четири междурамия. За последните три седмици от чекмеджето извадих два пъти по две пълни шепи с разпечатки и мисля че вече са поизяли и разнесли запасите, ако е така утре като отворя ще им сложа още една такава пита с мед от инверт и една восъчна основа - отгоре хранилка с инверт и около нея кашичката от снимката - целта е кошерчето до средата на юни да е на 12 рамки пчели с изобилие от роеви маточници и да го цепна на четири за да напълня празните съндъци с жители...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  3. #433
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    И да ги посереш- няма да разбереш Но това, което очакваш да се случи по-скоро ще настъпи май.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #434
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Утре ще ги ....
    Всяка багра/цвят поотделно е уникална. Всичките взети заедно и смесени дават сиво. А сивото е образец на не до там добро за каквото и да е. Та и ти с твоя сироп. Направил си манджа с грозде. Но знам ли, може да си измислил и вълшебен елексир. Това обаче е в твоя стил - да разручкаш нещо и след това да питаш, а ние да решаваме проблема. Така и ние се учим де - казваме си - не прави като Mladenoff.

  5. #435
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    ...казваме си - не прави като Mladenoff.
    Е това ми развесели деня, отивам на работа и после дествам, периодично ще докладвам какви съм ги забъркал с притурка ох или уха... пък то времето ще си покаже.
    Между другото, сега е девет без двайсе, а още не са излезли, значи топлят пилето, значи им е студено, значи има ли опасност да ги умотам като утре сутрин са на още по-широко и до пилото си имат восъчна основа?

    ------------------------------------------ ОСЕМ ЧАСА ПО-КЪСНО ---------------------------------------------------


    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Крайните рамки са махнати и до стените съм наврял плътно по едно парче стиропор.
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    и с това си се попрестарал
    за догодина може да обмислиш въпроса по-обстойно, според мен е ненужно, но нека и по-опитните да кажат...
    Отворих, махнах долните магазини, пило има на по пет пити и в двата кошера, ама като стигнах до стиропора дойде първо ОХ! Оказа се, че са издълбали стиропора и в него са си направили допълнителна питка - килииките бяха големшки и явно беше с търтеево пило. Чудих се кво да я правя тая пита и реших, че ме е жал да я изхвърля с пилото - сложих я меду поледната и предпоследната рамка, така че да стъпи на дъното, отстрани се подпира на двете съседни пити, а отгоре и сложих магазинна рамка с основа, та да си отгледат, квото не е дало фира от пилото при отлепването от стиропора и местенето. Май трябваше да я изхвърля, ама сърце не ми даде да го направя. Факт е обаче, че кошера със стиропора есента беше по-слаб от другия, а сега е двойно по-силен. Този бум в развитието, обаче, може и да е от купешката майка, другата е роева, ама знае ли човек. Пчелата в стиропорения беше на седем междурамия, а други си стои на 3-4 междурамия.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Clipboard01.jpg
Прегледи:      135
Размер:	121.3 KB
ID:	10357
    Второто ОХ! Явно щото им взех стиропорите и си играх с питката им сега са бесни - обикалят по двора и се чудят кой да жилнат - жената и децата хванаха гората, няма карантина, няма корона, дим да ги няма... Една пчела, дори ми стои на пост пред вратата и само ме дебне да се покажа за да ме подгони, а това са си вече два часа след интервенцията... Мани, мани, бая гарес държат тия, ама вече си е истинско семейство, няма нищо общо с миналогодишната мижава отводка...
    Този пост е редактиран от Mladenoff; 09.04.2020 в 16:06.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  6. #436
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Хахаа, браво Човече! Продължавай в същия дух и докладвай по-често.
    тва с бирената мая и сухото мляко... ъъъ.. таковата... абе почнаха да ми къркорят червата само като го чета...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #437
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Учените книги пишат, че животинските протеини не се усвояват от пчелите.Това за сухото мляко.Но когато изсмукват пилото, личинки при гладуване не ядат ли животински протеини?А тимолът е практически неразтворим във вода.В твоята рецепта в какво го разтваряш?Ето ти за какво да мислиш преди следващия опит.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #438
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Учените книги пишат, че животинските протеини не се усвояват от пчелите.Това за сухото мляко.Но когато изсмукват пилото, личинки при гладуване не ядат ли животински протеини?А тимолът е практически неразтворим във вода.В твоята рецепта в какво го разтваряш?Ето ти за какво да мислиш преди следващия опит.
    Съмнявам се какво изсмукват. Мисля, че е само храната която са поели.

  9. #439
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Рецептата не се оказа удачна - трябва да се увеличи количеството на пудрата захар. Вероятно двойно. Три часа след като им я сложих под припичащото слънце върху плочата, това дето го забърках започна да изтича от кошера. Като се има предвид, че го лепнах тъкмо над питите с пилото вероятно го е пооляло, ама те ще се справят бързо поне пилото да почистат. Може и заради това да бяха толкова зли целия следобяд. След десетина дена ще забъркам същото, обаче с три кила пудра захар за да видя как ще се получи, а що се отнася до тимола благодаря за съветите - ще намеря в какво да го разтворя за следващия път - ще пробвам алкохол, зехтин, рициново масло, етерични масла... все в нещо ще стане работата.

    Между другото докато капеше бъркоча, пчелите яко вентилираха на прелката - явно вентилацията не се иницийра само от висока температура а и от гледането на нещо сладко, стичащо се по питите... Де да знам само предполагам - на сянка беше 18 градуса, на припек върху плочата 27. Това не е нищо в сравнение с летниге горещини. Мислех че вентилират над 35 градуса. Впрочем някой знае ли точно над колко почват да вентилират?
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  10. #440
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Впрочем някой знае ли точно над колко почват да вентилират?
    Действието не се влияе само от температурата!

 

 
Страница 44 от 58 ПърваПърва ... 34424344454654 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •