Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 42 от 58 ПърваПърва ... 32404142434452 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 411 до 420 от общо 580
  1. #411
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    до стените съм наврял плътно по едно парче стиропор.
    и с това си се попрестарал
    за догодина може да обмислиш въпроса по-обстойно, според мен е ненужно, но нека и по-опитните да кажат...

  2. #412
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Младенов, мисля си, 4е при наливането на сиропа си задръстил и майката не е имала възможност да снася. Сега наваксва.
    Дали сьм прав?

    Поздрави, Г. Георгиев

  3. #413
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Утре е идеален ден за ризширяване, обаче във вторник го дават минус 7 градуса - да разширявам ли или да чакам? Ситуацията преди три седмици е следната - от шест пити три изцяло пълни и нерезпечатани, на едната обилен венец и запечано пило около длан, от другите две бяха изяли около половината мед и на едната имаше мъничко пило в средата. Пчели на три междурамия. Тогава им сложиш една питка белтъчна храна и не ги барах повече. За изминалото време при температура над 10 градуса мъкнат прашец и вода като ненормални. Ако разширя ме е шубе да не премръзне пилото следващата седмица, ако не разширя може да решат да роят рано, рано, щото всичко им беше пълно с мед? Какво да правя? Мисля утре да забода по една рамка с основа между двете пити с пилото, ама първо искам да се посъветвам...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  4. #414
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Утре е идеален ден за ризширяване, обаче във вторник го дават минус 7 градуса - да разширявам ли или да чакам? Ситуацията преди три седмици е следната - от шест пити три изцяло пълни и нерезпечатани, на едната обилен венец и запечано пило около длан, от другите две бяха изяли около половината мед и на едната имаше мъничко пило в средата. Пчели на три междурамия. Тогава им сложиш една питка белтъчна храна и не ги барах повече. За изминалото време при температура над 10 градуса мъкнат прашец и вода като ненормални. Ако разширя ме е шубе да не премръзне пилото следващата седмица, ако не разширя може да решат да роят рано, рано, щото всичко им беше пълно с мед? Какво да правя? Мисля утре да забода по една рамка с основа между двете пити с пилото, ама първо искам да се посъветвам...
    Не бързай! Сам каза, че следващата седмица ще има понижение в температурите. Това значи, че си усвоил един от пчеларските похвати - следене на прогнозата за времето. В дебелите пчеларски кетапи пише, че първото разширяването с основи се прави, като се слагат ДО пилото, а не между. Аз обаче си мисля, че е рано още за основите. Не се безпокой от роенето за сега. Времето до края на месеца не е подходящо. За градеж е необходимо да има не едно, а няколко условия, които в скоро време не се очертават, според мен де. Вземи разпечатай по една пита и я сложи до пилото!

  5. #415
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Сега е време за стесняване, а не за разширяване....моите ДБл от 6-7-8 рамки наесен, сега ги стесних на 5-6, някои на 4р...МК от два корпуса ги смъкнах на един корпус....за какво да ги мъча - няма смисъл...да се самозаблуждавам, че имам пчели, при положение, че няма толкова много, които да покриват рамките от есента, и затова стесняване, за да им е по-топло.

  6. #416
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    ОК. Няма да ги барам. Стесняване е невъзможно - това значи да им взема страничните пълни медени пити, които им държат топлото и да ги остава на предградни дъски там - тази идея хич не ми се нрави...
    Планувам да си купя 20 кошера от тази обява https://www.olx.bg/ad/prodavame-100b...9-ID872DU.html Някой може ли да ми помогне с инфо за продавача - видя ми се свестен при разговорите по телефона, представи се като потомствен пчелар...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  7. #417
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Сега е време за стесняване, а не за разширяване....моите ДБл от 6-7-8 рамки наесен, сега ги стесних на 5-6, някои на 4р...МК от два корпуса ги смъкнах на един корпус....за какво да ги мъча - няма смисъл...да се самозаблуждавам, че имам пчели, при положение, че няма толкова много, които да покриват рамките от есента, и затова стесняване, за да им е по-топло.
    С какво помага преградната дъска за затоплянето?

  8. #418
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    С какво помага преградната дъска за затоплянето?
    Всеизвестно е, че по-малкият обем се затопля по-бързо...Отделен е въпросът, дали конкретното семейство има нужда от това. Но особено при по-слаби семейства, помага много.

  9. #419
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Ако от 7 стесним на 5, а при следващия студ се свият на 3-3.5, как точно им помага стесняването? Ако ги стесним силно, изпълнят плътно оставеното им място, но вече се люпят пчели, къде ще отидат излишните? Да кажем, увисват под кълбото, но ние им взимаме долния корпус и ги подпираме със затвореното дъно, дали ще отидат на по-топло зад преградите? Не искам да натрапвам мнение. Казват, "помагаме на слабите". Ако майката е проверена и си заслужава, добре. Ще се опитаме да преодолеем пчеларската грешка. В друг случай, какво точно спасяваме?
    Този пост е редактиран от rumenggr; 14.03.2020 в 00:59.

  10. #420
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Разширяваш, когато и на преградната дъска видиш пчели, тоест когато всичките пити са усвоени от пчели. И това при положение, че е топло, а не е студено и да са се свили на кълбо. Основи винаги слагай до пилото, между рамката с прашеца и пилото и то когато семейството се е развило.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 42 от 58 ПърваПърва ... 32404142434452 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •