Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 25 от 58 ПърваПърва ... 15232425262735 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 241 до 250 от общо 580
  1. #241
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Излапват 750 мл. захарен сироп 1:1 за 12 часа, аз хвърча като финикиец за да не им остава празно - има ли опасност да ги прехраня?
    Да ги прехраниш няма опасност, но да ги блокираш е по - вероятно. Все пак проверявай като ги преглеждаш.

  2. #242
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    В петък им хакнах трета основа - гледах дълго и внимателно - яйца и пило не видях - майката си обикаляше. Сложих новата основа до двете рамки с теловете, който вече бяха готови на 70 процента. Другите две основи бяха изградени изцяло, като в долните им крайща килииките бяха по-плитки. Имаше само мъничко мед по горните килиики на новоизградените върху основите пити, около 5 см от върха и не всичко запълнено - надолу празно. А едната пита имаше малко прашец, но само по дъната и то в средата. Няма да ги закачам една седмица и после ще гледам - дотогава съм им приговил още десет кила захар...
    И още едно въпросче - от де да си купя пророй - видях още едно рояче ама беше много на високо и нямах куража да се катеря на десетметрова върба заради него - мислех да отрежа цялото дърво ама то като падне от тая височина предполагам ще стане мазало... та трябва да го прилъжа с нещо - явно ще има още рояци - в селото е пълно със сдаващи багажа дядовци пчелари. Единия е имал 40 кошера, преди 5 години и понеже не можел да ги гледа викнал зет му, та с негова помощ в момента са му останали само три слаби кошера и стари празни кутии на воля - дава ми всичко за 500 лв. и се чудя дали да вляза в сериала...

  3. #243
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    В петък им хакнах трета основа - гледах дълго и внимателно - яйца и пило не видях - майката си обикаляше. Сложих новата основа до двете рамки с теловете, който вече бяха готови на 70 процента. Другите две основи бяха изградени изцяло, като в долните им крайща килииките бяха по-плитки. Имаше само мъничко мед по горните килиики на новоизградените върху основите пити, около 5 см от върха и не всичко запълнено - надолу празно. А едната пита имаше малко прашец, но само по дъната и то в средата. Няма да ги закачам една седмица и после ще гледам - дотогава съм им приговил още десет кила захар...
    И още едно въпросче - от де да си купя пророй - видях още едно рояче ама беше много на високо и нямах куража да се катеря на десетметрова върба заради него - мислех да отрежа цялото дърво ама то като падне от тая височина предполагам ще стане мазало... та трябва да го прилъжа с нещо - явно ще има още рояци - в селото е пълно със сдаващи багажа дядовци пчелари. Единия е имал 40 кошера, преди 5 години и понеже не можел да ги гледа викнал зет му, та с негова помощ в момента са му останали само три слаби кошера и стари празни кутии на воля - дава ми всичко за 500 лв. и се чудя дали да вляза в сериала...
    Така е добре. След като това е количеството на меда, давай още.
    За кошерите: ако дава 40 кошера с всичко за 500 лева е добре. Всичко обаче да мине през горелка.

  4. #244
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    . Единия е имал 40 кошера, преди 5 години и понеже не можел да ги гледа викнал зет му, та с негова помощ в момента са му останали само три слаби кошера и стари празни кутии на воля - дава ми всичко за 500 лв. и се чудя дали да вляза в сериала...
    Със стария инвентар трябва да се подходи внимателно, разгледай темите за дезинфекция на кошери, когато започнах с пчеларството, събрах от къде какво ми попадне (приятели си изчистиха дворовете и таваните от стари сандъци), сега аз се чудя как да се изчистя. Колкото и да е евтино понякога, някои оферти по добре да се прескочат
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  5. #245
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    как да позная пчела с пълна гушка от пчела с празна гушка и като отлети на паша една работничка тя само прашец носи, само нектар или и двете едновременно?

  6. #246
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    как да позная пчела с пълна гушка от пчела с празна гушка и като отлети на паша една работничка тя само прашец носи, само нектар или и двете? едновременно
    Малко трудно е да се познае кога гушката е пълна и кога не. На прелката като се връщат от паша се забелязва коя е натоварена и коя само е ходила на разходка.
    Логично е да събира и двете, но каквото намери.

  7. #247
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Току що отворих. Две пити яко тежки и доста запечатани, ама не съм убеден че е пило и се притеснявам да не е мед. Майката не я видях, а гледах десетина минути... От едната пита капеше нещо бяло прозрачно? Пускам снимки с въпрос това в средата запечатано пило ли е или запечатан мед?
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1a.jpg
Прегледи:      226
Размер:	264.0 KB
ID:	10056Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	2a.jpg
Прегледи:      227
Размер:	291.0 KB
ID:	10057Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	3a.jpg
Прегледи:      229
Размер:	295.2 KB
ID:	10058

  8. #248
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Току що отворих. Две пити яко тежки и доста запечатани, ама не съм убеден че е пило и се притеснявам да не е мед. Майката не я видях, а гледах десетина минути... От едната пита капеше нещо бяло прозрачно? Пускам снимки с въпрос това в средата запечатано пило ли е или запечатан мед?
    ]
    Да пило е, не виждаш ли разликата със запечатаният меден венец в ъглите? Капе пресен нектар, още не е вентилиран и е много течен.

  9. #249
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Мерси за радостния отговор - в суматохата на търсенето извадих едновременно три пити и после не помня коя къде сложих, нито ляво/дясно - това крие ли рискове някакви? Първата пита е която си я градиха без основа - тя си стои празна и изградена на около 70 процента. после следват четири с пило и мед, които явно съм ги разджуркал в случайна подредба. После им сложих две основи за градеж и преградната дъска на осмо място, та има ли ядове ако съм набутал пилото към средата на кошера? Десетина пчели вентилираха на кацалката, а вътре капеше нектар при външна температура 24 градуса. Кошера който взех при улавянето на роя ДБ12 беше с прогнило дъно и му заковах 6 см дебела борова дъска за ново дъно, отгоре на плодника няма втори отвор, нито дупка за вентилация на капака. Кошера е поставен на покрива на складово помещение - циментова плоча, която я припича цял ден. Има ли вероятност да им е жега на пчеличките или те си обичат жегата? Да продължавам ли със захарта - вече глътнаха 8 кила? Не ми е проблем да им дамо още 58 до есента ама в момента е акацията нацъфтяла и мъкнат здраво? Страх ме е да не им прецакам меда със захарта и да им кристализира за зимата и да не могат да го кльопат в студа? Празните килиики всред пилото вече излюпени пчелички ли са, или загинали ларви? Да им давам ли захар докато напълнят 12те рамки или да ги оставя да се борят сами?

  10. #250
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Мерси за радостния отговор - в суматохата на търсенето извадих едновременно три пити и после не помня коя къде сложих, нито ляво/дясно - това крие ли рискове някакви? Първата пита е която си я градиха без основа - тя си стои празна и изградена на около 70 процента. после следват четири с пило и мед, които явно съм ги разджуркал в случайна подредба. После им сложих две основи за градеж и преградната дъска на осмо място, та има ли ядове ако съм набутал пилото към средата на кошера? Десетина пчели вентилираха на кацалката, а вътре капеше нектар при външна температура 24 градуса. Кошера който взех при улавянето на роя ДБ12 беше с прогнило дъно и му заковах 6 см дебела борова дъска за ново дъно, отгоре на плодника няма втори отвор, нито дупка за вентилация на капака. Кошера е поставен на покрива на складово помещение - циментова плоча, която я припича цял ден. Има ли вероятност да им е жега на пчеличките или те си обичат жегата? Да продължавам ли със захарта - вече глътнаха 8 кила? Не ми е проблем да им дамо още 58 до есента ама в момента е акацията нацъфтяла и мъкнат здраво? Страх ме е да не им прецакам меда със захарта и да им кристализира за зимата и да не могат да го кльопат в студа? Празните килиики всред пилото вече излюпени пчелички ли са, или загинали ларви? Да им давам ли захар докато напълнят 12те рамки или да ги оставя да се борят сами?
    Много въпроси. Няма много голям проблем, че си разхвърлял питите, но си има начин на преглеждане. Отваряш кошера и вадиш най крайната пита от която и да е страна, но предимно е дясната. Оставяш я в преносно сандъче или облегната до кошера и започваш подред, като втората извадена поставящ на мястото на първата извадена. Следващата на мястото на втората и така прегледаш целия кошер. Тази която си извадил първо може да я поставиш като последна или да я върнеш на предишното и място, но трябва да избуташ всички пити обратно. Така прегледан кошера няма вероятност да объркаш коя пита къде е била.
    Циментовата плоча не е за предпочитане, но става. Малко ще им е горещо. Захарта може да я спреш вече. Виждам, че имат запаси вече, а и акацията след като цъфти е добре малко да поработят самостоятелно, а ти да си гледаш кефа и да им се радваш. Празните килийки са дефектни ларви, които са премахнати. Понякога са и признак за заболяване. Тези които са празни, но образуват линия е от това, че там минава тела на питата, а там не отглеждат пило. Ако си с иноксов тел, този проблем го няма.

 

 
Страница 25 от 58 ПърваПърва ... 15232425262735 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •