Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 23 от 58 ПърваПърва ... 13212223242533 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 221 до 230 от общо 580
  1. #221
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Аз понеже съм мързелив и не ми се занимава с още инвентар действам така. Оставям достатъчно мед на семействата, вярно губя няколко хилки, но нямам грижи. Понеже с доста семейства си казваме- ЧАО още началото на август и не ги знам какви са ги вършили, 20.01--10.02 (на следващата година )слагам питки 0.400кг. Ей така за подсигуряване до първия преглед. После е лесно, защото в повечето случаи имат мед за още една зима, само трябва да се подреди.
    Снимка0239.jpg

  2. #222
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Аз понеже съм мързелив и не ми се занимава с още инвентар действам така. Оставям достатъчно мед на семействата, вярно губя няколко хилки, но нямам грижи.
    И аз съм от тези глупци, които хем са сиромаси, хем отърват готова пара в ръцете си, но просто така и не успях да си накривя на душата, че когато семействата си иззимуват на техния си мед, техните си запаси да си имат предостатъчно, пролетното им развитие е много по- различно. Това не знам как да го сметна на счетоводната книга, ала и да е на загуба, трудно ще се реша да променя тази си практика. Знам, че има държави, в които обичайната практика е да доят до капка и после сиропи/ питки/ пасти/ каши, ама ....... да не виждах после пролетта тази разлика, да се съглася.

    п.п. наистина са няколко хилки, но за това и арендатор не става от мене. Пръскай, цеди, дои, всичко на макс, че и отгоре - ам то душманска работа, какво са ми виновни пчелите, че човешката ни икономика е идиотска. То, че всички сме егоисти, егоисти сме, ама чак пък толкоз, то вече да нямаш уважение към себе си.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  3. #223
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Kando, и ние искаме като вас да го правим ама не можем бре. Не го правим от лакомия а от простотия. Хокайте ни подигравайте ни ама казвайте какво и как да правим , пък ние полека лека или ще се научим или ще се изроим, друго решение няма.

  4. #224
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Нямам претенции,че съм чел и чул много за това,какви,,храни и лекарства"се приготвят и дават на пчелите,но и това е достатъчно,да се стресне човек.

  5. #225
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    ....,но и това е достатъчно,да се стресне човек.
    Кое ве брато?

  6. #226
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Днес се вкарах във филм! Разхошдаме се из овощната градина и жена ми вика - я, една торба сме я забравили при брането на дървото - отивам да я взема и що да видя, торбата жива и жужи. На 300 метра от градината кошери и собственичката си копае в парцела. Бабо, ела да си пребереш пчелите, а тя - дятото се занинимава, а сега е в болница, нека си идат със здраве! Веднага ми дойде идеята да ставам мухар и това беше моя шанс! Грабнах ги с клона и ги вкарах в един кашон. Сдобих набързо изоставен кошер Дадан-Блат 12 рамки и ги набутах вътре. В кошера имаше 7 рамки само с тел и една преграда. Разцепих ги на половина - преграда >три празни рамки>четири паузи>четири празни рамки>. В празното в седата набутах клона заедно с рояка, на дъното на кошера сложиш около 200 грама мед в тавичка (да не гладуват гадинките) отгоре един стар чаршав и покрива. Каквото остана в кашончето го изсипах на кацалката и те бързо-бързо си влязоха в кошера. После затворих кошера и сега нощуват така. Всичко гореописано направих по интуиция и седнах да се образовам.
    Та въпроса ми е какво от тук нататък? Във вторник ще взема рамки за да запълня празното - рамките само с основи ли да са или с изградени пити? Кога да отворя кошера - да му дам ли два, три дни да свикват с новия дом или още утре, при положение че се задава студ? Как да ги поя щото няма естествен водоизточинк наблизо? Тая тема я изчетох цялата и това, че Кристиян не пише ме води на мисълта, че презимуването не е било идеално, а аз ако не успея да иззимувам този кошер май няма да стана пчелар, та затуй искам съвети отрано - мед нямам намерения да вадя, ама поне да ги запася здраво искам. Чакам отговори с благодарност...Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	2.jpg
Прегледи:      331
Размер:	238.9 KB
ID:	10007Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1a.jpg
Прегледи:      331
Размер:	216.1 KB
ID:	10008
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      333
Размер:	204.8 KB
ID:	10006
    Този пост е редактиран от Mladenoff; 05.05.2019 в 03:11. Причина: качване на снимки

  7. #227
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Роя ми се струва много малък. Сложи им 2 рамки с основи и преградна дъска на първо време и задължително хранене със захарен сироп 1:1.
    Ако ги изградят за 3-4 дена добави още една -две. Кошера ти трябва да има хранилка над пчелите- ползвай я.
    Всички други рамки ги махни или сложи зад преградната.


    пп
    Честно казано и 2 рамки с основи ми се струват много на първо време за това ройче.

  8. #228
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Да питам какво значи "зад преградната дъска" - тя не стига до дъното на кошера и спокойно пчелите си минават под нея т.е. ще си докопат рамките било в ляво или в дясно от нея - това нормално ли е? ако сложа пет паузи или рамки с телчета >преградна дъска>две рамки с основи >четири паузи или празни рамки, как ще разберат пчелите кое е зад и кое е пред преградата. Двете основи които ще сложа в центъра на кошера ли трябва да са или до стената му? Примерно 9 паузи > преграда> две основи > стената на кошера или с паузи от двете страни?
    Този пост е редактиран от Mladenoff; 05.05.2019 в 12:16.

  9. #229
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Да питам какво значи "зад преградната дъска" - тя не стига до дъното на кошера и спокойно пчелите си минават под нея т.е. ще си докопат рамките било в ляво или в дясно от нея - това нормално ли е? ако сложа пет паузи или рамки с телчета >преградна дъска>две рамки с основи >четири паузи или празни рамки, как ще разберат пчелите кое е зад и кое е пред преградата. Двете основи които ще сложа в центъра на кошера ли трябва да са или до стената му? Примерно 9 паузи > преграда> две основи > стената на кошера или с паузи от двете страни?
    Постави две пити или рамки с основи/каквото имаш по ръка/ в лявата страна на кошера и до тях преградната дъска. На свободната страна поставяш празни рамки или само горни летви, завиваш с платно или каквото имаш. Дупка за хранилката, която логично трябва да е над гнездото и през ден наливаш по 500мл. сироп. Като изградят основите и в тях да има снесено почти половината пита им поставяш нова и те така.

  10. #230
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Вчера като го отворих да сложа двете основи, бяха почнали да строят пити върху теловете на празните рамки - две питки горе-долу колкото длан всяка. До стената на кошера останаха двете дето си строяха, след тях сложих двете основи, после преградната дъска и нататък всичко останало - надявам се това да е правилно - ако съм сбъркал ми кажете да го коригирам. Взех си рамка за хранилка и хранилка, върху горния край на рамковите дъсчици сложи чаршаф, направих му дупка и отгоре рамката на хранилката - после като четох видях, че под хранилката трябва да има повдигащи летвички, а аз не сложих такива - това проблем ли е? Вчера заредих хранилката догоре със сироп, днес по обяд бяха изпили минимално количество. Имаше няколко удавени пчели в хранилката - това редно ли е? Гледах ги половин час как пият сироп и забелязах, че пчелите се плъзгат по хранилката топват се в сиропа, излизат от него доста трудно и после другите ги облизват. Почвам да си мисля, че съм объркал нещо за да се случва това, или си е нормално? Ще отварям пак след 4 дни да видя какво става и ще пиша, дотогава се надявам да получа отгвори на горните въпроси.

 

 
Страница 23 от 58 ПърваПърва ... 13212223242533 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •