Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 6 от общо 6
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    15.01.2011
    Мнения
    15

    Заложени маточници без да има пило.

    Здравейте,
    при преглед на два от кошерите в началото на април установих, че липсва всякакво пило. Понеже не открих майка и на двата реших, че са осиротяли. Намерих и купих презимували майки. В неделя на 15,04 отидох да придам новите майки и с изненада установих, че в единият от кошерите има заложени 5-6 маточника, някои вече запечатани, а в другия само 1 запечатан. Какво е Вашето мнение за тази ситуация? Според мен майките са в кошерите(въпреки че отново прегледах внимателно за тях) и поради някаква причина не осеменяват. Отново освен маточниците няма абсолютно никакво пило (едно яйце няма). Какво направих аз, в единя унищожих маточниците и придадох нова майка, в другия оставих запечатания маточник. Според Вас дали съм постъпил правилно с тези действия.

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    Може вече да има търтовки.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от ivonaumov Виж публикацията
    Здравейте,
    при преглед на два от кошерите в началото на април установих, че липсва всякакво пило. Понеже не открих майка и на двата реших, че са осиротяли. Намерих и купих презимували майки. В неделя на 15,04 отидох да придам новите майки и с изненада установих, че в единият от кошерите има заложени 5-6 маточника, някои вече запечатани, а в другия само 1 запечатан. Какво е Вашето мнение за тази ситуация? Според мен майките са в кошерите(въпреки че отново прегледах внимателно за тях) и поради някаква причина не осеменяват. Отново освен маточниците няма абсолютно никакво пило (едно яйце няма). Какво направих аз, в единя унищожих маточниците и придадох нова майка, в другия оставих запечатания маточник. Според Вас дали съм постъпил правилно с тези действия.
    Не си видял майката...
    При мен имаше един кошер такъв. 4-5 междурамия пчели, пило никакво. Майка намерих, стиснах я "нежно" за главата и обединих с друго семейство...

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    15.01.2011
    Мнения
    15
    Предполагам, че не съм я видял. Надявам се, че ще приемат новата майка без проблем, понеже поставих клетката върху рамките за известно време, пчелите се държаха "дружелюбно", доколкото мога да преценя.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    01.10.2013
    Мнения
    1
    Пчеларски район
    Харманли
    Здравейте,и при мен е аналогичен случая само че преди десетина дни при прегледа видях майката и пило а днес бяха останали без пило и майка,две шепи пчели
    с два маточника

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    15.01.2011
    Мнения
    15
    Цитат Първоначално публикувано от А4КАТА Виж публикацията
    Здравейте,и при мен е аналогичен случая само че преди десетина дни при прегледа видях майката и пило а днес бяха останали без пило и майка,две шепи пчели
    с два маточника
    Какво смятате да предприемете?

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •