Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 7 от общо 7
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2015
    Мнения
    20

    Помощ с преобразуване от ЛР в Дадан блат

    Здравейте. Понеже при мен 3 години не върви ЛР и реших да взема една надставка с която да го превърна в Дадан Блат. Корпусите са 10 рамкови като сега оставих плодника с 6 от старите корпус и рамки и 4 изградени Дадан блат рамки. Въпросът ми е когато дойде време за магазините, ако разбира се всичко е ок, какви рамки да използвам, магазини Дадан блат или корпусните, с оглед на това че корпусите са с по висок размер от магазините Дадан блат. Ако сложа корпусните дали майката няма пак да се качи? Ако сложа магазинните рамки от Дадан блат дали няма да са доста на високо? Мерси...

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от swatt_v Виж публикацията
    Здравейте. Понеже при мен 3 години не върви ЛР и реших да взема една надставка с която да го превърна в Дадан Блат. Корпусите са 10 рамкови като сега оставих плодника с 6 от старите корпус и рамки и 4 изградени Дадан блат рамки. Въпросът ми е когато дойде време за магазините, ако разбира се всичко е ок, какви рамки да използвам, магазини Дадан блат или корпусните, с оглед на това че корпусите са с по висок размер от магазините Дадан блат. Ако сложа корпусните дали майката няма пак да се качи? Ако сложа магазинните рамки от Дадан блат дали няма да са доста на високо? Мерси...
    Здравей,

    Доколкото разбирам от поста ти, искаш да смениш системата на пчеларстване от ЛР на ДБ.

    Бих ти предложил вариант да използваш ЛР рамки и корпуси като магазини за ДБ, но не знам колко ти е пашата в района и дали ще успееш да създадеш силни семейства.

    Прехвърлянето става лесно:

    * Вариант 1 - ако нямаш изградени ДБ рамки
    - Пускаш ДБ рамки за градеж между ЛР рамки и като изградят 5-6 рамки ги вдигаш във втори ДБ корпус също с няколко основи за изграждане. Конфигурацията ти ще бъде - ЛР първи корпус, а ДБ корпус ти става втори. След като ДБ корпус се изпълни с пчели, тогава ротираш и ДБ става плодник като първи корпус, а ЛР корпус става магазин.

    * Вариант 2 - имаш изградени ДБ рамки
    - Изградените ДБ рамки в ДБ корпус ги поставяш като втори корпус над ЛР корпус. Рано или късно пчелите ще се качат, майката ще осемени и тогава може да ги завъртиш - ДБ първи корпус, а ЛР като втори корпус

    *Вариант 3 - имаш силни семейства, които се развиват ЛР корпус
    - След около месец, когато се очаква да е пика на развитието, може да преместиш ЛР плодник и на негово място да поставиш 6-8 ДБ рамки в ДБ плодник. Изтръскваш всички пчели върху голите ДБ основи (майката я преместваш внимателно) и подхранваш интензивно. ЛР рамки с пило ги събираш с други ЛР с пчели и правиш силно семейство. След като станат и се развият ДБ семейства, тогава разформироваш ЛР кошери и ги поставяш като магазини по ДБ семейства.

    Успех

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2015
    Мнения
    20
    Благодаря за изчерпателния отговор. Този кошер го взех само за проба преди няколко години, но не дава резултат в моя регион. Останалите Дадан блат са 12 рамкови и аз на практика нямам 10 рамкови Дадан блат магазин, за това мисля да ползвам за магазини останалите 2 корпуса от ЛР. Не знам дали ще е удачно, но ако може за съвет когато дойде пашата и сложа въпросния "магазин" какви рамки да му сложа, тези от ЛР или магазинните от Дадан блат с оглед майката да не се качи нагоре. А иначе вече замених 4 рамки от ЛР с плодникови от Дадан блат. В останалите имаше много пиши, смятам лека по лека като се излюпи да заменя още някоя и така поне да мога да ги зазимя в края на годината поне на 8.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Значии, моя съвет е да се ориентираш твърдо към медодобив от магазини/корпуси/ с рамки размер 1/2 ДБ. Преимуществата са коментирани многократно във форума.
    За целта - или правиш подходящи /по размер/ 10 рамкови магазини, или режеш някой/и от настоящите ЛР корпуси от долната страна за да ги докараш до необходимата височина. Зависи, разбира се, от това как са направени и какви възможности имаш. Евентуално от изрезките и още някоя летва може и допълнителен магазин да се получи... Някои от рамките също може да се подрежат.
    Надолу плодника - пак зависи от района - но аз бих го оставил на ЛР размер, поне докато наличните ЛР рамки станат за брак и пак ще си го работя по ДБ технология. Ся, дали два корпуса или един /по примера на Софронов/, пак зависи. В един корпус /който ти е плодник/ обаче да работиш с рамки с различен размер си е играчка /играл съм си/ и аз не бих ти го препоръчал, освен ако не ти е това целта.

    П.п. Поне две три теми имаше по въпроса, но не мога да те ориентирам конкретно.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2015
    Мнения
    20
    А ако сложа рамките от магазините на Дадан блат, като са къси ще събират ли? Или да си сложа корпусни, но примерно 8, за да не се качи евентуално майката?

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Ако са на зор, може и да събират, ама преди това ще си направят далаци, надграждания, премоствания и т.н., че да им е удобно на тях, на тебе дали ще ти е удобно не им пука. Като сложиш 8 корпусни /ЛР/, същата работа. М ако е на зор, няма да ги брои колко са.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2015
    Мнения
    20
    Как да подходя в такъв случай?

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •