Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 166
  1. #1

    ЗИМНО ПОДХРАНВАНЕ - ВИДЕО И СНИМКИ

    Предлагам тук всеки да сподели кога и как подхранва със снимки и видео материал. Мисля, че ще е полезни за начинаещите пчелари.Ако модераторите сметна, че темата не е на място - съжалявам тук ми се стори най-подходящо.

  2. #2



    На 08.12.2011 на три от моите кошери сложех питки.Причината е,че при зазимяването имаха малко мед.Днес ходех на пчелина и прослушах жсички кошери със стетоскопа и живот и здраве всичко е наред.Като първоначално се чува тихо жужене и при леко почукване силен задружен шум,който затихва.Прегледах кошерите със сложените питки.Резултата съм качил на снимки.Отворех изборно 2-3 съндъка,качил съм и тях.Питките съм направил по рецепта,която съм описал в другата тема.Мисля на 20.01.2012 да сложа питки на всички семейства.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Закъснял си колега, трябвало е на 8 .11.11 да им сложиш питки!!!! А може би на 8.10 . 11 !!!......

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от kjuchukov89
    На 08.12.2011 на три от моите кошери сложех питки.Причината е,че при зазимяването имаха малко мед.
    Колега,въпреки сарказма на някой,направил си много добре.Сигурно е,че няма да ти умрат от глад.Аз бих направил същото,при същите условия.

  5. #5
    Благодаря Ви за признанието г-н Петков и откровенноста,а що се отнася до сърказма въпреки,че съм 89 съм осъзнал и донякъде се гордея,че живея в България.Качих снимките и споделих,точно за професионално мнение и не ме дразни сърказма.Дано някой млад колега като мен се поучи от моя малък опит.Мисля,че това е целта на форума.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Ами просто сериозния пчелар НЯМА да допусне да зазими семейства с малко мед, за да ги подхранва после в началото на зимата или посред зима.
    Както и да го погледна, това е извънредно събитие и последиците за семейството, ако то започне да отглежда пило(а вероятно ще започне) са по скоро негативни.
    Въпроса е къде е бил колегата през Септември, Октомври, пък и до 10ти Ноември(до тази дата пчелите ми вземат от рамковата хранилка леко разреден мед, качват и запечатват в питите). Т. е запасите е могло да се допълнят в много по-подходящо време!!

    Отделен е въпроса, ако по някаква причина „целенасочено” искаме да ги накараме през зимата да отглеждат пило.??

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2011
    Мнения
    31
    Колеги по добре да се подхранва рано отколкото септември и октомври да се налива сироп, пчелите се истощават и загиват посред зима или излизат от зимата много отслабнали а питките рядко водят до снасяне на пило има други фактори който водят до това аз храня по 2-3 пити на семейство през зимата и резултата е много добър пролетта имам здрави и добре развити семейства.
    успех на всички

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от kjuchukov89
    Благодаря Ви за признанието г-н Петков и откровенноста,а що се отнася до сърказма въпреки,че съм 89 съм осъзнал и донякъде се гордея,че живея в България.Качих снимките и споделих,точно за професионално мнение и не ме дразни сърказма.Дано някой млад колега като мен се поучи от моя малък опит.Мисля,че това е целта на форума.
    Браво и от мен!

  9. #9
    Колега kjuchukov89, не стана ясно, на 89 години ли си или си 89 набор. И аз бих те посъветвал, за зимните запаси на пчелите да мислиш през Юли и Август, и в краен случай да последваш съвета на apolo_bg за да не ти се налага да слагаш питки още през Декември.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Предоставям на вашето внимание едно изказване на г-н Петър Гръков - изключително ерудиран човек, за когото заниманието с пчели е преди всичко удоволствие и релакс, което в никакъв случай не означва непрофесионално отношение към него, а напротив. В един от декемврийските броеве на в-к "Пчела и кошер" имаше публикуван материал за него и неговия пчелин със снимки.

    "Моят опит е скромен. Пчелинът ми също. Имам 40 семейства, които отглеждам в ЛР кошери. През 2009 год. извадих 2740 кг. мед, а през 2010 - 2109 кг. Заслугата за този добив е преди всичко на пчелте и земеделските производители, които засяват големи площи с медодайни култури(кориандър и слънчоглед). Аз само помагам на семействата със зимното подхранване. Тази зима започнах да подхранвам на 24.12.2010 год. Храня само с мед - по 0.4 кг. в полиетиленов плик на семейство. Това правя през 10-12 дни, без оглед на това дали температурата е ниска и има ли сняг. Храня почти до края на март. По този начин всяко семейство получава по 4.5 и 6.0 кг. мед "отвън". Това количество е достатъчно семейството да се развива, дори мед в питите изобщо да не е имало. Има колеги, които зазимяват с много мед в питите. Това нищо не означава. Пчелите ползват мед от рамките, които кълбото заема, останалите рамки в корпуса са напълно излишни, поне до 10-15 март. С храненето, което правя, още в началото на април семействата имат предостатъчно пило, а в началото на май са готови да "опоскат" всяка паша".

 

 
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •