Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 17 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 166
  1. #31
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Днес погледнах и в моите съндъци, и на последния се сетих да щтракна 1 снимка, преди да сложа питките и да затвотя.



  2. #32
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Моля за съвет от по- опитниите колеги.
    Два пъти подхранвах кошерите ми с питки тази зима, но дали вече не е време за захарен сироп или още е рано за него? Дали не е по- редно да започне първият принос на прашец за да им се даде захарен сироп и със сигурност да няма вече отрицателни нощни темперетури, а за сега да си карат на питките?

    И един, може би, глупав въпрос. Щом към питките за зимата се добавя сухо мляко или прашец или извара и т.н. заради нуждите на пчелите от протеин, при липса на принос на прашец, то може ли към захарния сироп, рано на пролет, когато още няма цъфнали растения, да се добави обикновено мляко? Някой пробвал ли е и дали пчелите ще го взимат?

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Захарен сироп започва да се дава когато цъфнат джанките м/у 25.03 и 10.04.
    За мляко в захарния сироп за първи път чувам и незнам дали може да се дава, ако някой е давал да сподели, май имаше една турска добавка за захарен сироп която съдържа белтъчини.

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от Alex77
    то може ли към захарния сироп, рано на пролет, когато още няма цъфнали растения, да се добави обикновено мляко? Някой пробвал ли е и дали пчелите ще го взимат?
    Да,в сиропа може да се добавя прясно обезмаслено мляко,като може да се заменя от 10% до 20% на литър вода.Примерно може да се получи следното съотношение: 800мл вода+200мл мляко+1кг захар.

  5. #35
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Благодаря за отговорите. А добавянето на мляко дали компенсира липсата на прашец и щом го има, нужно ли е да се чака цъфтежа на овожките или може с тази добавка да се храни още сега?

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Ако решиш да подхранваш така, с прясно мляко в сиропа, внимавай с количествата. Аз нямам опит с такова подхранване, но не искам да си представя, ако се развали това мляко в кошера...

    Ако не получиш конкретен отговор, пробвай само с един кошер, да не си отвориш излишна работа.

    Все пак нека някой, който е подхранвал по този начин да коментира. Аз само изказвам предположение.

    Обърни внимание на поста на Буци: обезмаслено мляко. Трябва да е избито маслото на прясното мляко, което ще вложиш в сиропа.

    А ако ползваш сухо обезмаслено мляко, според мен е по-добре да го влошиш в питки, а не в сироп.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Не храни със сироп преди да имаш обилен принос на прашец. За сега карай на питки. В тях можеш да слагаш ОБЕЗМАСЛЕНО сухо мляко като заместител на прашеца. Въпреки, че усвояемостта е много малко, може да помогне ако в кошера има недостиг на прашец. Когато дойде време за сиропа, то в природата има достатъчно прашец. Тогава можеш да обогатиш сиропа с витаминен комплекс примерно ВИТАМИКС и да стимулираш пчелите и майката да отглеждат повече пило.

  8. #38
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Благодаря, ще се съобразя със съветите.

  9. #39
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    39
    Точно днес един приятел отиде на пчелина да храни със сироп , май не чете форума -има 100 кошера , 50/50 ЛР и ДБ .До сега е практикувал само на ДБ , другите му са чисто нови с презимуващи отводки .Има ли пчелар който не е чувал на Венер , споменах му за ханеманови решетки -май ме гледаше странно -без тях от ЛР ще извади ли мед .
    Мед ям всякакъв .

  10. #40
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Аз питките направих така
    500гр. пудра захар и 150-200 разтопен мед,
    Като на 2-е семеиства реших да експериментирам едното със сухо мляко 25гр. а другото с витамини VITAMIX 1ч.л.

    Резултата след месец 2.

 

 
Страница 4 от 17 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •