Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 17 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 166
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от bobmastar
    Колеги по добре да се подхранва рано отколкото септември и октомври да се налива сироп
    Тук,въобще не става въпрос за подхранване със сироп.Колегата kjuchukov89 поставя въпроса,и е споделил това,което е направил.По една или друга причина,с-та са му останали с малко запаси/проблема само той знае какъв е,но на всеки е възможно да се случи/ и въпроса е,че е постъпил много правилно,като е сложил питките,без значение кога е било.По-добре да го направи рано,отколкото да обрече с-та на смърт,спазвайки разни измислени правила от дядото на дядото на еди кой си,че през декември питки не се дават на пчелите.
    Колеги,за да имаме силни с-ва,който да оползотворят и най-кратката паша,освен,че трябва да ги зазимим силни,трябва и да си променим начина на мислене.Старите догми и схащания,отдавна трябва да се забравят.Горният пост на колегата vanHanegem го доказва.

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Колегата е допуснал грешка, като ги е оставил с малко мед.(ако са).? Този проблем е можел да бъде решен много по-рано през ЕСЕНТА.
    Опитах се да обясня, на колегата че е направил грешка!(за това е този форум).

    Отделен е въпроса, как тази грешка би могла да се да се поправи.
    Един от вариантите – колегата е направил. Разбира се, че е по-добре, отколкото семействата му да загинат от глад.
    Друг е въпроса, дали е най-правилния? Въпрос на гледна точка.

    Аз бих постъпил по друг начин, при който щях да изложа пчелите на по-малко стрес и напрежение.
    За да вземат храната зимата – каква температура трябва да развие и колко дена да я поддържа кълбото.?

    И НИКЪДЕ не е ставало въпрос за подхранване със сироп. Моля някои колеги първо добре да прочетат, да помислят и тогава да отговарят - ако някой не може да разбира написаното – това си е за негов проблем.

    Както казах има по-нежен(за пчелите) начин да им дадем храна без да ги караме за 10 дена да вдигат температурата на кълбото и по този начин да ги изтощаваме!! - По средата на зимата!!

    Отделен е въпроса, ако по някаква причина „целенасочено” искаме да ги накараме през зимата да отглеждат пило.??
    С това мисля, че отговарям на колегата vanHanegem.

    Радвам се, че колегата yuri е разбрал мисълта ми.

    Благодаря Всичко добро
    apolo_bg - Хасково

  3. #13
    Колеги искам да уточня към трите снимки със питки,че семействата са отводки зазимени на шест рамки,а другите семейства са зазимени по системата Венер като съм приложил две от снимките,които са с целуфан.На тях се вижда,че кълбото е още доло.

    Благодаря Ви!

  4. #14
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    vanHanegem каза:
    Предоставям на вашето внимание едно изказване на г-н Петър Гръков - изключително ерудиран човек, за когото заниманието с пчели е преди всичко удоволствие и релакс, което в никакъв случай не означва непрофесионално отношение към него, а напротив. В един от декемврийските броеве на в-к "Пчела и кошер" имаше публикуван материал за него и неговия пчелин със снимки.
    А що се отнася до г-н Петър Гръков под негово влияние в момента аз „целенасочено” подхранвам 5бр. семейства. И ще ги подхранвам цялата зима.
    Но това е проба(експеримент) – ще поживеем и ще видим какво ще се получи.
    За резултати ме питайте м. Март.

    Но тъй, като г-н Петър Гръков, който е регистриран в този форум, очевидно не желае да участва във форума, може би цитирането на името му не е много коректно без неговото изрично съгласие.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Аз съм цитирал Петър Гърков дословно и изказването му е публично достъпно. Не мисля, че това е некоректно оношение към него и не смятам, че трябва да искам изричното му съгласие за да го направя достъпно и за потребителите на този форум.

  6. #16
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Имах предвид друго. Пита(пити)могат да се напълнят със загрят мед, да се оставят да отекат и след 24ч да се дадат на семейството. Самото поставяне също може да стане, като кошера се внесе в стая при 15 - 20С°. Отварянето на кошера става вечер на червена светлина за да не се разхвърчат пчелите и т.н.
    Но всичко това са упражнения за няколко кошера, когато си гледаш кошери наместо домашни любимци.
    На времето съм правил какви ли не подобни упражнения.

    Най-доброто упражнение е при зазимяването ако видиш проблем – коригирай го, нали за това е самото зазимяване.

    А иначе нали ви е ясно, че за да вземат Януари месец от питката, пчелите „вдигат” температурата с 10 -15С°, при което в центъра на кълбото тя достига до над 30С° и започват да отопляват и пространство извън кълбото - питката. При такива подхранвания пчелите за продължителен период стават АКТИВНИ, а през м. Януари вече е нормално да се появи и пило.



    Въпроса е дали ние го желаем това пило! Ако го желаем – това е целенасочено действие. Нашата цел е да имаме през м. Януари пило...

  7. #17
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Аз съм цитирал Петър Гърков дословно и изказването му е публично достъпно. Не мисля, че това е некоректно оношение към него и не смятам, че трябва да искам изричното му съгласие за да го направя достъпно и за потребителите на този форум.
    Не се и съмнявам,че е цитирано дословно. просто друго имам предвид и няма да коментирам повече по този въпрос, освен ако човека лично не вземе думата.
    Бих се радвал за което.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Вчера при температура +2 градуса третитах с ОК. и поставих питки по 1,5кг.Наложи се ,като отворя кошера(ДБ) да изчакам минутка за да видя къде е разположено гнездото.За разлика от основните семейства,на отводките пчелите бяха почти горе,но на тях им поставих и рама с мед.За съжаление не съм правил снимки.Питките ги увивам в един кат тензух и ги поставям директно върху рамките.Така поставена питката(с тензух) поема излишната влагата в кошера,като по този начин омеква и пчелите я взимат по лесно.Само на отводките,в края на февруари ще им поставя още по една питка.

  9. #19
    Аз също храна и то стабилно, имам 10 отводки от края на август и не успяха да натрупат запаси, аз обаче овивам във вестник и слагам над гнездото, те си се оправят от там на татък. Последно към 10 декември им дадох и тогава ги третирах и с ОК. Сега чакам малко хубаво време да им метна по един поглед.
    www.izdeliadarvo.com Пчелни кошери и рамки!

  10. #20
    Никога не подхранвам през зимата. Лежаците през студените месеци са на топло разположение на рамките.Зазимявам основното семейство на 10 рамки.Първите 6 са полумедни, а в дъното 4 пълномедни. Отводките са на 6 рамки и винаги оцеляват и се развиват добре.
    От септември до март не отварям капаците.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

 

 
Страница 2 от 17 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •