Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 27
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740

    Хладилна камера и има ли полза от нея?

    Отварям такава тема поради начина на вадене на мед, който съм си намислил. Понеже имам достатъчно изградени пити, мога да си позволя да не бързам с центрофугирането. Смятам да слагам пълните магазини и корпуси от кошера направо в хладилна камера, а на пчелите да давам магазини и корпуси, заредени с празни пити. Това ще ми спести нуждата от помощници при ваденето на меда. Ще разпечатвам и центрофугирам, когато имам време. Вадя от хладилната камера пълни пити, слагам ги в топла камера за темпериране при подходяща температура за нужното време, след което отиват за центрофугиране. Виждам следните преимущества:
    1. Спестявам помощници при ваденето на меда
    2. Разпечатвам винаги пити, темперирани на подходящи градуси
    3. Декристализирам втвърден мед в килийките
    4. Центрофугирам винаги при най-подходящо съотношение на температура на питата и вискозитет на меда
    5. Съхранявам меда при ниска температура, което забавя кристализацията както в питите, така и в буркани и тенекии
    6. Съхранявам пити на студено, предпазващо ги от восъчен молец
    7. Обеззаразявам донякъде пити и инвентар чрез еднократно замразяване до ниска температура

    Недостатъците и погрешните мои предположения ги посочвайте. Имам и следния въпрос: кога е по-добре да разпечатвам питите - преди да ги темперирам, докато са още студени от камерата или след като ги темперирам и декристализирам? Всичко дотук изброено предполага задължително наличието на "гореща" камера за темпериране и декристализиране.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172
    На пръв поглед, ми изскача един голям недостатък: огромен разход на електроенергия!
    Simple is Best.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Според мен грешиш. Изстудяването на питите води до по-бърза кристализация. Пити с кристализирал мед ще декрестализираш мнооооого бавно, със седмици, и пак няма да декристализиран до край. Освен това мисля, че от суха запечатка характерна за нашата пчела след камерата меда ще полепне по запечатката и става едно мазало. За разпечатване на студени пъти и последваща декрестализация и дума да не става. С две думи мисля че идеята ти не добра и ще си спестиш много труд и средства с правилно оборудване на помещение за вадене на мед и да си го вадиш бързо и лесно до няколко дни след свалянето от кошерите.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Вместо разходи по камери и гимнастики, си вземи още корпуси. Ще слагаш корпуси, докато има паша, после сваляш всички на веднъж и центрофугираш.

    пп. Еее, без някой и друг ром, няма да минеш.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Голям декристализатор ще направиш, вече си решил. Според мен, не разчитай без експеримент на декристализация в пити. За тази зима бях го планирал, но се провалих. Оставих няколко непълни пити в къщи, опаковани. Когато стигнах до опита(в края на Януари), здраво се плеснах в челото. Не ги замразих и молеца се беше наиграл. Изхвърлих ги и ще има втори опит. Опитай с малко пити и проиграй температурата. Рости може да е прав. Също така, не ми е ясно на каква температура и за колко време ще издържи восъка преди да провиснат питите. Ако държиш температура малко над кишерната , пълната декристализация ще отнеме значително време и ресурс.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Отварям такава тема поради начина на вадене на мед, който съм си намислил. Понеже имам достатъчно изградени пити...
    Какво разбираш под достатъчно изградени пити?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Според мен е по - добре като нямаш достатъчно време да вадиш меда на момента го остави в кошера за седмица две, но да се оставя в хладилна камера, че и да кристализира си е загуба на време и още повече труд. А и меда престоял в питите не е онзи мед който се вади на момента. След време меда „ втасва” и става по - гъст отколкото пресния. Ще трябва доста по - висока температура за обратния процес и по - продължително време. Така мисля, но опитай. Човек се учи най - добре от горчивия опит на грешката.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    @agro, аз си правя експерименти с разтапяне на мед и нещата се оказаха доста завъртяни. При кристализирал мед фруктозата се топи на по-ниска температура и първа се втечнява, след това и глюкозата. Ако топиш бавно и на ниска температура те ще се разслоят и после трудно се хомогенизират, ако прегряваш ще съсипеш меда. И това е при мед в буркани. В питите ми се вижда невъзможна комбинация. Другата седмица ще пусна едни далаци със слънчогледов мед в камерата да видя какво ще стане.
    Медец

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от todor.mitkov Виж публикацията
    @ В питите ми се вижда невъзможна комбинация. Другата седмица ще пусна едни далаци със слънчогледов мед в камерата да видя какво ще стане.
    Ще се втечни,но......трябва и другата съставка да е там и ще се получи..В питите комбинацията е не усъществима.Още по–едри кристали.Мисля,че ме разбра.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Прочетох разни неща за кристализация на меда, ето едно от тях:http://bg.honeypedia.info/%D0%B7%D0%...81%D0%B2%D0%B0
    И на други места четох, че умерено ниската температура забавя кристализацията.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	kristalizacia_na_med_infografika.png
Прегледи:      316
Размер:	437.7 KB
ID:	9380

    Нямам намерение да оставям питите умишлено в хладилника толкова дълго, че да кристализират. Но винаги може да се случи. За тенекиите с мед се писа из форума, че, ако се държат няколко денонощия при температура, близка до 40 градуса, меда ще декристализира.
    Хладилната камера така и така ще я правя, опитите ще покажат кое как. Повечето хранителни продукти е добре да се съхраняват на хладно, защо меда да прави изключение?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •