Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 27

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740

    Хладилна камера и има ли полза от нея?

    Отварям такава тема поради начина на вадене на мед, който съм си намислил. Понеже имам достатъчно изградени пити, мога да си позволя да не бързам с центрофугирането. Смятам да слагам пълните магазини и корпуси от кошера направо в хладилна камера, а на пчелите да давам магазини и корпуси, заредени с празни пити. Това ще ми спести нуждата от помощници при ваденето на меда. Ще разпечатвам и центрофугирам, когато имам време. Вадя от хладилната камера пълни пити, слагам ги в топла камера за темпериране при подходяща температура за нужното време, след което отиват за центрофугиране. Виждам следните преимущества:
    1. Спестявам помощници при ваденето на меда
    2. Разпечатвам винаги пити, темперирани на подходящи градуси
    3. Декристализирам втвърден мед в килийките
    4. Центрофугирам винаги при най-подходящо съотношение на температура на питата и вискозитет на меда
    5. Съхранявам меда при ниска температура, което забавя кристализацията както в питите, така и в буркани и тенекии
    6. Съхранявам пити на студено, предпазващо ги от восъчен молец
    7. Обеззаразявам донякъде пити и инвентар чрез еднократно замразяване до ниска температура

    Недостатъците и погрешните мои предположения ги посочвайте. Имам и следния въпрос: кога е по-добре да разпечатвам питите - преди да ги темперирам, докато са още студени от камерата или след като ги темперирам и декристализирам? Всичко дотук изброено предполага задължително наличието на "гореща" камера за темпериране и декристализиране.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172
    На пръв поглед, ми изскача един голям недостатък: огромен разход на електроенергия!
    Simple is Best.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Според мен грешиш. Изстудяването на питите води до по-бърза кристализация. Пити с кристализирал мед ще декрестализираш мнооооого бавно, със седмици, и пак няма да декристализиран до край. Освен това мисля, че от суха запечатка характерна за нашата пчела след камерата меда ще полепне по запечатката и става едно мазало. За разпечатване на студени пъти и последваща декрестализация и дума да не става. С две думи мисля че идеята ти не добра и ще си спестиш много труд и средства с правилно оборудване на помещение за вадене на мед и да си го вадиш бързо и лесно до няколко дни след свалянето от кошерите.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Вместо разходи по камери и гимнастики, си вземи още корпуси. Ще слагаш корпуси, докато има паша, после сваляш всички на веднъж и центрофугираш.

    пп. Еее, без някой и друг ром, няма да минеш.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Декристализиран мед, ако го разбъркаш добре, кристализира хомогенно.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Декристализиран мед, ако го разбъркаш добре, кристализира хомогенно.
    Абе някой срещал ли е добра статия или научно изследване на процесите на кристализация и декристализация на меда? Интересно е какви са те при различните видове мед, скорости на процеса, влияние на температурата, какво се случва при поредица от декристализации и нова кристализация и т.н.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Ето малко от големия брат, без претенции за научна статия: http://bigpaseka.ru/info/kristalizaciya#k4
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Още нещо любопитно по въпроса: http://mirpchel.com.ua/index.php?nma...age=1&nums=120
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Декристализиран мед, ако го разбъркаш добре, кристализира хомогенно.
    Така го работят износителите. Декристализират тенекиите и после всичко отива в огромен хомогенизатор от поне 20 тона, където се оформя партидата. Знам и как втечняват тенекиите с мед, но не ми харесва за любителски цели.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Работата по хладилната камера напредва. Ето и някоя снимка

    хл.камера4.jpg
    хл.камера3.jpg
    хл.камера2.jpg
    хл.камера1.jpg

    Вижда се агрегата за минусова температура на слаб студ - като хладилник. Мисля да сложа вътре един фризер за по-ниските температури. Това в едната половина. Другата половина ще я преградя за плюсова за зеленчуци и плодове, за ферментацията на вино и пращини, зреене на домашно сирене, за киселото зеле или каквото друго потрябва, защото нямам възможност за мазе.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •