Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 27
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Какво разбираш под достатъчно изградени пити?
    В момента разполагам с по 6 корпуса и 2 магазина с изградени пити за всяко семейство. Три корпуса са си по пчелина, останалите са прибрани и съм изтръпнал какво ще им се случи, като се затопли и тръгне молеца.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    За тенекиите с мед се писа из форума, че, ако се държат няколко денонощия при температура, близка до 40 градуса, меда ще декристализира.
    То и аз си мислех така, само че опитите показаха нещо друго. Ако меда се втечни, после го изчакай пак да кристализира за да видиш на какво прилича. При мен или се разслоява, или кристалчетата на глюкозата кристализират, а между тях фруктозата стои течна.
    Съгласен съм, че при определена ниска температура ще се забави кристализацията и тази година да направя няколко опита.
    Медец

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Декристализиран мед, ако го разбъркаш добре, кристализира хомогенно.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    В момента разполагам с по 6 корпуса и 2 магазина с изградени пити за всяко семейство. Три корпуса са си по пчелина, останалите са прибрани и съм изтръпнал какво ще им се случи, като се затопли и тръгне молеца.
    Чудесно. Половината веднага може да ги направиш на восък /който пък може да го съхраняваш десетилетия без разход на енергия/ и да го реализираш във всеки един момент, вкл. под формата на ВО. А само пък след месец и половина, два /подозирам/ ще има сериозно търсене на изградени пити, основно ЛР размер и 1/2 ДБ /пак подозирам/.
    Съхранението какво толкова те притеснява, не знам? При положение, че не те е страх от делицията... Пък ако говорим и за пити дето не е имало пило по тях, хептен лесна става сметката.
    Съхранение на центрофугиран мед е едно, съхранение на нецентрофугиран мед е друго, не бъркай понятията. Първото е грижа на пчеларя, второто /с малки изключения/ - на пчелите.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Декристализиран мед, ако го разбъркаш добре, кристализира хомогенно.
    Абе някой срещал ли е добра статия или научно изследване на процесите на кристализация и декристализация на меда? Интересно е какви са те при различните видове мед, скорости на процеса, влияние на температурата, какво се случва при поредица от декристализации и нова кристализация и т.н.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Ето малко от големия брат, без претенции за научна статия: http://bigpaseka.ru/info/kristalizaciya#k4
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Още нещо любопитно по въпроса: http://mirpchel.com.ua/index.php?nma...age=1&nums=120
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Декристализиран мед, ако го разбъркаш добре, кристализира хомогенно.
    Така го работят износителите. Декристализират тенекиите и после всичко отива в огромен хомогенизатор от поне 20 тона, където се оформя партидата. Знам и как втечняват тенекиите с мед, но не ми харесва за любителски цели.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Работата по хладилната камера напредва. Ето и някоя снимка

    хл.камера4.jpg
    хл.камера3.jpg
    хл.камера2.jpg
    хл.камера1.jpg

    Вижда се агрегата за минусова температура на слаб студ - като хладилник. Мисля да сложа вътре един фризер за по-ниските температури. Това в едната половина. Другата половина ще я преградя за плюсова за зеленчуци и плодове, за ферментацията на вино и пращини, зреене на домашно сирене, за киселото зеле или каквото друго потрябва, защото нямам възможност за мазе.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    С тоя кръгъл покрив зор ще видиш! Или под него ще има таван?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •