Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 100
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Не е нужно да опъвате толкова много телта, за да се врязва в дървото, така че ще отпадне нуждата от втулки. Зимата си ковете рамки и си ги обтелвайте, без да ги изпъвате яко, а пролетта със зегето ги доизпънете и монтирайте ВО.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  2. #32
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Аз пробивам с винтоверт и с бургия 2,5 мм. После нанизвам на една игла( тип шиш) за плетене десетина втулки и цък, цък в дупките. Става бързо.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    А колко рамки пробиваш? Не знам ако трябва да пробиеш 1000 или повече рамки, как ще ги надупчиш с винтоверта?

  4. #34
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Не са 1000, верно е, към 300-400. Като започнах с тез насекоми първата година рамките ги пробивах с дрелка-мъка и половина. С винтоверта е само половин мъка. Но му свикнах.Един ден, като порасна, ще си взема от машинките, които ползвате...но аз пробивам горната и долната летва, а гледам, че масово се правят за пробиване на страничните...

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Виждал съм да се продава такава машинка на която можеш да регулираш разстоянията между дупките и става за пробиване на горна и долна рамка. Беше с пет патронника.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Е защо трябва да има мъки. Някъде бях пуснал снимки, мисля, че на са сайта ми. Това там е евтиния вариант за 60лв с материалите и минидрела. По-скъпия е с няколко минидрела. Райдерките са по 36лв парчето.С 4 броя всички дупки се пробиват на веднъж, та даже и по 2 летви на куп. Тези плевенските имат сериозен недостатък. Пробиването става бавно, защото оборотите са ниски. При този вариант с минидрелките или шлифовалките, имаме 30000 оборота. пробиването е просто мигновенно. 1000 рамки за няма и 2 часа са надупчени.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Аз пробивам с две дрелки на станок. След празниците ги почвам и ще кача видео.

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    Севлиевски
    Цитат Първоначално публикувано от jojonov
    Не са 1000, верно е, към 300-400. Като започнах с тез насекоми първата година рамките ги пробивах с дрелка-мъка и половина. С винтоверта е само половин мъка. Но му свикнах.Един ден, като порасна, ще си взема от машинките, които ползвате...но аз пробивам горната и долната летва, а гледам, че масово се правят за пробиване на страничните...
    Да мъка е с дрелка ама ако държиш дрелката с ръка и дупчиш ,но ако я направиш стационарна тоест на работната маса слагаш едно малко менгеме захващаш дрелката за ръкохватката ,регулираш я да дупчи в центъра и я пускаш -така държиш и пробиваш само летвата макар и да правиш само 1 дупка но то има доста писано по темата .

  9. #39
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев
    Е защо трябва да има мъки. Някъде бях пуснал снимки, мисля, че на са сайта ми. Това там е евтиния вариант за 60лв с материалите и минидрела. По-скъпия е с няколко минидрела. Райдерките са по 36лв парчето.С 4 броя всички дупки се пробиват на веднъж, та даже и по 2 летви на куп. Тези плевенските имат сериозен недостатък. Пробиването става бавно, защото оборотите са ниски. При този вариант с минидрелките или шлифовалките, имаме 30000 оборота. пробиването е просто мигновенно. 1000 рамки за няма и 2 часа са надупчени.

    Колега, каква схема за обтелване ползваш като пробиваш горната летва?

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    4 хоризонтални тела и три вертикални. В началото карах само на хоризомтални, но много пити се късаха при транспортиране и центруфугиране. Откакто започнах да слагам вертикалите, нямам скъсани пити.

 

 
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •