Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 98
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Теглото на кошера - индикатор за състоянието на семействово

    Отварям нова тема, в която предлагам да обсъждаме каква информация може да се извади за състоянието на семейството посредством измерване на теглото на целия кошер.

    Много мислих по въпроса за намирането на лесни методи, посредством които можем да си извадим една или друга информация за състоянието на семейството, без да го отваряме и без да ровим вътре пита по пита. Вие вече знаете за моята мания да търся методи за икономисване на пчеларския труд, тъй като той е едно от най-скъпите пера в разходите за пчеларстване. При това положение аз с интерес разглеждам всеки един метод, който може да даде полезна информация, но в същото време да отнема колкото се може по-малко време. Меренето на теглото на всеки един кошер е един от тези методи и той отдавна е известен, но поради високата цена на метода се използва много радко, при това само за единични контролни кошери.

    Моята идея беше да се опитам да го направя този метод много евтин, което ще позволи той да се използва масово не само за контролни кошери, но и за всеки един божи кошер по пчелините. Ако това се получи и е евтино, то тогава могат да се извадят страшно много и най-различни информации, които ще ги разгледам по-подробно по-долу в тази тема. Естествено трябва да има информационна система, която да ги помни тези числа (теглото на кошерите) и после автоматично да смята един или друг интересен параметър на пчелното семейство.

    Та седнахме с моите електрончици да правим мозъчен щурм и бързо-бързо достигнахме до извода, че слагането на кантар на всеки един кошер е откачена идея по простата причина, че това ще струва луди пари. При това положение остана единствената възможна алтернатива кантара да е един единствен, независимо колко е скъп, но изискването към него е да може да се подпъхва под кошера за броени секунди, да претегля теглото, да изпраща данните по Wi-Fi или GPRS и след това да се вади и да се слага на следващия кошер. На теория една такава операция би трябвало да се извършва за по-малко от 1 минута, което означава че нейната цена ще е от порядъка на 25 стотинки на кошер, ако с това се занимават 3-ма човека (двама повдигат и един подпъхва). Такава цена на кошер е напълно поносима и мога да си позволя лукса тегленето да го правя за всеки един кошер поне по 10-20 пъти годишно.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Накратко - измислихме концепцията на кантара и го поръчах за разработка, като това вероятно ще отнеме 2-3 месеца. Каква е концепцията:
    1. Купуваме от магазина някакъв кантар за измерване на тегло на човек, чупим го и му вземаме 4-те тензодатчика.
    2. Правим чисто нова механична конструкция на кантара, която ще се състои от две плочи от дуралуминий с размери 50х50 сантиметра, и в четирите им ъгъла монтираме тензодатчиците.
    3. Получения сандвич от две плочи всъщност ще бъде нашият бъдещ кантар, който ще се разнася насам-натам и ще се подпъхва под кошерите за по няколко секунди.
    4. Правим процесорен модул, който да чете информацията от тензодатчиците и по този начин да измерва теглото.
    5. Изхода на модула по RS232/RS485 over USB ще се подава на един GSM апарат, който ще бъде част от кантара и ще живее там между двете плочи.
    6. Пишем софтуер на този апарат за изпращане на данни на сървъра и готово. Между другото този софтуер вече работи за RFID таговете. С малко доработка ще заработи и за теглото на кошерите.
    7. Акумулатора на GSM-а през USB интерфейса ще захранва и процесорния модул, така че всичко се връзва. Едно соларно панелче ще може да го зарежда, когато кантара не се използва. Никакъв проблем не представлява да се добави и външен Li-Po или Ni-MH акумулатор - там между двете плочи ще има предостатъчно свободно място.

    Единственият проблем, който може да възникне, е че двете метални плочи ще пречат на излъчването на GSM-а. Ами ще се наложи да потърсим плочи от неметал с подходящата здравина и коравина. Алтернативи има много.

    Това е идеята за кантара и по него вече се работи. Една допълнителна екстра към него ще е възможността теглото да се отчита и ръчно, посредством втори GSM или таблет, който ще получава информация по Bluetooth или Wi-Fi.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Не може да бъде! Виж какво си заръчах преди 2 минути:
    http://olx.bg/dzhoben-tsifrov-elektr...0-kg-i60305208
    Кантара за ардуиното ще си го правя през дълбоката зима а дотогава за бързо претегляне на кошерите за определяне на запасите ще ползвам тази евтинийка.
    Завдигаш от едната страна, завдигаш от другата страна, намираш средно аритметично, проверяваш колко точно мед има в кошера и формулата е готова. Днес слагах преградните дъски и забелязах, че някои кошери са на ръба от към запаси.

    П.С. Цялата ми автоматизирана система за подхранване която съм замислил ще се основа на контролен кошер замерващ дневния приток. От там като имаш зададеното количество за деня се приважда дневния приток и се подава само разликата. Така много точно се уеднаквява подхранването за съответната цел.
    Винаги може по-добре.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Тъй като не ми се чака до Нова Година, за да се сдобия с новия кантар, решихме да измислим някакво временно решение, щото буквално от днес за утре да имам технологичната възможност за измерване на теглото на целия кошер. След обсъждане на различни конструкции за лесно захващане на кошера и след няколкодневни проби и експерименти достигнахме до едно много просто и лесно решение. Толкова е просто, че Ahilis ще каже че вече го е знаел, но е пропуснал да ни го каже във форума. Просто кошера се стяга странично с един колан, и след това се повдига и се тегли с един висящ електронен кантар. Работят двама човека от двете страни на кошера. Единият подпъхва колана през центъра на кошера (моите стойки го позволяват това) и след това стяга всички корпуси с него. За колана се закача кантарчето, а от горната му страна се нанизва един здрав стоманен кол. Използвам хромникелов кол за заземление с диаметър около 20mm и дължина около 1.50-1.60. Двамата човека повдигат кошера на няколко сантиметра над стойката, изчакват няколко секунди да се успокои кантара, и след това го пускат.

    Ами това е. Днес след обяд направихме експеримент и за около 1 час трима човека претеглиха теглото на 22 кошера. Третия човек само записваше и придържаше кошера да не се клати. Дефакто вместо по 1 минута на кошер отне по 3 минути, но пипкането беше голямо, пък и имаше редица неполадки за отстраняване. Предполагам когато хората натрупат опит и когато поусъвършенствуваме малко идеята, лесно ще постигнем време за 1 измерване не повече от 1 минута.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Не може да бъде! Виж какво си заръчах преди 2 минути:
    http://olx.bg/dzhoben-tsifrov-elektr...0-kg-i60305208
    Кантара за ардуиното ще си го правя през дълбоката зима а дотогава за бързо претегляне на кошерите за определяне на запасите ще ползвам тази евтинийка.
    Завдигаш от едната страна, завдигаш от другата страна, намираш средно аритметично, проверяваш колко точно мед има в кошера и формулата е готова. Днес слагах преградните дъски и забелязах, че някои кошери са на ръба от към запаси.

    П.С. Цялата ми автоматизирана система за подхранване която съм замислил ще се основа на контролен кошер замерващ дневния приток. От там като имаш зададеното количество за деня се приважда дневния приток и се подава само разликата. Така много точно се уеднаквява подхранването за съответната цел.
    Тъй като много бързах, аз купих кантари от тука:
    http://auto.tebix.bg/product.php?id_product=507

    Купих два с капацитет до 30 килограма и два - до 50 килограма. Първите ги купих заради по-малката дискрета (10g). С тях ще тегля нуклеусите. С вторите ще тегля кошерите, които при мене в момента са преобладаващо двукорпусни - ДБ+ЛР, ДБ+Фарар или ЛР+ЛР.

    Тези кантари ми пристигнаха днес след обяд и до края на деня успяхме да направим експеримент с реално теглене на кошери от пчелина на Етъра (там, където живея).

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Аз си го представям като пчеларка количка с лост отгоре и кантар закачен след въжето(куката) на лебедката.
    Тоест да вдигаш целия кошер с лебедка, а не да са нужни 3-ма човека да измерят един кошер.
    Нещо близо до това на снимката,но няма нужда да е с такива габарити, защото теглото не е толкова голямо и не е нужна чак такава стабилност, а и по-лесно ще се влиза между редовете с кошери.

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Двамата човека повдигат кошера на няколко сантиметра над стойката, изчакват няколко секунди да се успокои кантара, и след това го пускат.
    Аз мисля, че без да се мъчат хората ако се завдигне леко от едната страна и после от другата и после се претегли (само веднъж) целия кошер може да се извади формулата и да се определя теглото само със странични завдигания и то от само един човек.
    Винаги може по-добре.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Може и така, но това е по-неточен метод заради силите на триене. Пробвай и ще видиш. Иначе твоят метод е добър за мерене когато трябва да го направи един единствен човек, и когато стойката отдолу е равна и корава - напр. цимент. При мене не става. Моите дъна имат едни вдлъбнатини и стойките ми са така направени, щото гредите да хлътват в тези вдлъбнатини. За да премахна силите на триене съм принуден целия кошер да го вдигна във въздуха.

    Живот и здраве - нека да ти пристигне кантара и пробвай по твоя метод. Премери един и същи кошер няколко пъти. Ако има повтаряемост - значи метода е добър.

    ПС: Иначе кантарчета-евтинийки от eBay накупих поне 5-6 вида от различни модели, всичките по няколко долара парчето. За съжаление обаче ще се наложи да чакам поне 1 месец, докато дойдат. Проблемът при китайските кантари е в това, че те не са ТАРИРАНИ в оторизирана измервателна лаборатория. Мерят и показват нещо, дори с по-малка дискрета от западните образци, но колко е грешката никой не може да ти каже. Като ми пристигнат евтинийките, ще ги сравня с еталонните кантари, които вече имам, и тогава ще се разбере дали ще вършат работа. Може пък да са добри - знам ли.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Накратко - измислихме концепцията на кантара и го поръчах за разработка, като това вероятно ще отнеме 2-3 месеца. Каква е концепцията:
    1. Купуваме от магазина някакъв кантар за измерване на тегло на човек, чупим го и му вземаме 4-те тензодатчика.
    2. Правим чисто нова механична конструкция на кантара, която ще се състои от две плочи от дуралуминий с размери 50х50 сантиметра, и в четирите им ъгъла монтираме тензодатчиците.
    3. Получения сандвич от две плочи всъщност ще бъде нашият бъдещ кантар, който ще се разнася насам-натам и ще се подпъхва под кошерите за по няколко секунди.
    4. Правим процесорен модул, който да чете информацията от тензодатчиците и по този начин да измерва теглото.
    5. Изхода на модула по RS232/RS485 over USB ще се подава на един GSM апарат, който ще бъде част от кантара и ще живее там между двете плочи.
    6. Пишем софтуер на този апарат за изпращане на данни на сървъра и готово. Между другото този софтуер вече работи за RFID таговете. С малко доработка ще заработи и за теглото на кошерите.
    Не е ли по-лесно, кошерът да има 4 крака и под всеки крак да се поставя по един датчик. За отчитането на теглото се използва оригиналната електроника на кантара.

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Разбира се че може и така, просто моите стойки това не го позволяват. Иначе наистина можеш да си купиш един кантар, да откъртиш 4-те датчика, да им удължиш жиците, и след това да ги подпъхваш под краката на кошера.

    Тези кантари по магазините за измерване на теглото на хора обаче имат един много голям проблем - те измерват теглото с точност до 100 грама, а аз искам по-висока точност. Ако може до 50, до 20 или дори до 10 грама. Трудно е да се направи 100-килограмов кантар с дискрета 10 грама - това си е 16-битово АЦП (аналого-цифров преобразувател), което е рядко срещано, струва скъпо и освен това има дискретата, но няма точността за тази дискрета поради нестабилни външни компоненти (захранване, опорен източник, нестабилни резистори в делителите, плуване на несиметрията на операционните усилватели и т.н.).

 

 
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •