Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 63 от 65 ПърваПърва ... 13536162636465 ПоследнаПоследна
Резултати от 621 до 630 от общо 643
  1. #621
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    На тоя бетон лятото не им ли е малко топло?

  2. #622
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Това ще им е първото лято, ще видим как ще е. Ама се мете много лесно, направо с маркуча и струйника, а подмора мога да го броя пчела по пчела. Пуснал съм им вода по бетона, едва, едва да капе, хем да е поилка, хем да държи хладно в жегата. Има ли им нещо, ако пият вода от бетонна повърхност?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #623
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Това ще им е първото лято, ще видим как ще е. Ама се мете много лесно, направо с маркуча и струйника, а подмора мога да го броя пчела по пчела. Пуснал съм им вода по бетона, едва, едва да капе, хем да е поилка, хем да държи хладно в жегата. Има ли им нещо, ако пият вода от бетонна повърхност?
    Умно решение хем охлаждаш бетона хем поилка (много важен елемент в пчеларството и много често подценяван) не мисля че ще има проблем ако всички кошери са здрави. Проблема с общите поилки/за разлика от индувидуалните/ е че ако има подмор от заразна болест например Нозематоза спорите издържат определен период от време във външна среда дори и на слънце няколко дни. И поилката може да стане източник на зараза.
    Но все пак поилката по добре да я има отколкото ако я няма особено ако в близост има животновъдни обекти и други такива и е правилно решение водата да е течаща по този начин се избягва плесенясването.

  4. #624
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.05.2016
    Мнения
    313
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Ето ги моите, повечето вече на два корпуса:

    Прикачен файл 8549

    Прикачен файл 8550
    Имаш афинитет към бетона.Аз бягам от него, а какво остава за пчелите.

  5. #625
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Пчелите определено отказаха да пият вода от бетона. Явно студена им идва. Ходят на търсят вода, която е на слънце. Ще видим как ще е по жегите. Аз бетона го мокря встрани от кошерите, на място, което при изливането е останало малко по-ниско, образува се мокра зона от около 2 кв.м. и е на 5 метра от първите кошери. Ако и в жегите не им харесва, ще отпадне този вариант.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #626
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    В жегите може и да им хареса .
    За през пролетта и началото на лятото е друто .

  7. #627
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Агро,циментът си е химия,а химията най-лесно взаимодейства с вода....и бъди сигурен,че изпаряващата се вода не е,като преди да я излееш...

  8. #628
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Водоизточника е фактор за разпостранение на заразни болести това е факт описан във всеки учебник по заразни болести Гогол колкото иска палчета да слага надолу не може да отрче това. /То се вижда и какво последва ама ... карай.Когато пойлките са общи се правят по класическия начин с течаща /капечаща/ вода по дъска.Иначе се получава /например този случай с бетона / или дълбок съд с вода /например съм вижал автомобилни гуми/ умират част от пчелите или нормалният подмор пада във водата разлагат се ако има нередовно почистване /не можеш всеки ден да ходиш да чистиш и заразата може да бъде пренесена от идващите водоноски от здрави семейства. Затова не трябва да има подмор или удавяне на пчели в обща пойлка водата да тече да не плесенясва и периодично да се дезинфекцира пойлката.

  9. #629
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Водоизточника е фактор за разпостранение на заразни болести това е факт описан във всеки учебник по заразни болести Гогол колкото иска палчета да слага надолу не може да отрче това. /То се вижда и какво последва ама ... карай. и периодично да се дезинфекцира пойлката.
    Жорка,Адашче,не съм го отрекъл този факт.Ако гладиаторския ми символ е бил надолу,сигурно е имало съпътстващ текст с който не съм бил съгласен и палеца е за него.Знаеш добре .,при мен няма скрито–покрито.Най–много зарази от вън идват със водоноските.Това не го знам от книгите,вестничетата/обслужващи нечии интереси/ или статийки в също такива списанийца.Така,че не бързай!Или перефразирано–Бързай бавно,стига се далеч!

  10. #630
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Пчелите определено отказаха да пият вода от бетона. Явно студена им идва. Ходят на търсят вода, която е на слънце. Ще видим как ще е по жегите. Аз бетона го мокря встрани от кошерите, на място, което при изливането е останало малко по-ниско, образува се мокра зона от около 2 кв.м. и е на 5 метра от първите кошери. Ако и в жегите не им харесва, ще отпадне този вариант.
    Колега пробвай с нещо лесно и просто - аз ползвам квадратна кофичка от сирене с поплавък в нея с три прореза, кофичката побира около 10 литра вода и в нея слагам по една супена лъжица сол, пчелите много бързо се научават да ползват такива поилки. Онтачало слагах сол само в половината кофички, но видях че тези без сол по слабо се посещават и сега слагам на вскички наред. Успех!

 

 
Страница 63 от 65 ПърваПърва ... 13536162636465 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •