Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 52 от 65 ПърваПърва ... 242505152535462 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 511 до 520 от общо 643
  1. #511
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Примера ти е много точен и вярвам че е реален, повечето хора виждат крайния резултат но не си правят труда да прогледнат с цената на какво е постигнат и за това много се подлъгват че от пчеларство се изкарват много пари, но не отчитат че и много се влагат! За това ми беше въпроса към колегата дето прави по 1000 лева на ден и въпреки това се занимава с пчели.
    Хиляда лева да кажем поръчки на ден.Правил съм и повече,защото смятам за месец.Например,май месец съм отделил една седмица за клиенти и съм взел поръчки за 40 000 лв.Колко се падат на ден?

  2. #512
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Хиляда лева да кажем поръчки на ден.Правил съм и повече,защото смятам за месец.Например,май месец съм отделил една седмица за клиенти и съм взел поръчки за 40 000 лв.Колко се падат на ден?
    Прав си, ти за три дни в мола (или където и да е) приемаш поръчки за 3000 лева (колко ти е чистата печалба само ти си знаеш), аз пък за три дни на пчелина вадя примерно три тона мед за 15000 лева (колко ми е чистата печалба само аз си знам). Приключвам с дискусията, че темата е за друго

  3. #513
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Я, изненада, пак сте се отплеснали!

    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Тук се обърка много,аз не съм професионалист и не искам да бъда,но времето ми е ценно много,защото с пчеларството се занимавам през свободното си време.Три дена са си три дена,ако отида в мола да пия три дена кафета,ще изкарам 3 000 лв за това време.
    Наистина, страшно съм объркан... Моето време също е много ценно и редица процеси /не само с пчелите/ при мен чакат оптимизация. А форумът, верно че е за забавление, ама някъде в началото бяхме си обещали, че ще си помагаме. Та за това простичко и кротичко питам. С какво гребенчатата лайсна ще ми улесни работата и ще ми увеличи производителността на труда, оттам и ефективността. Нищо, че е хоби, ама в края на краищата искам и аз кат хората да почна да въртя цели корпуси. Ако обичаш!
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #514
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    А ще я затрудни ли? Питам само, че съм несведущ още. Ако е еднакво трудно /лесно/, защо тогава да изработвам по - сложните рамки с уширители. Имам дърводелски машини /видно от снимките/, имам и железарска работилница, тия ламаринени гребени са фасулска работа за правене, една примитивна щанца ще свърши работа. Веднага се отървам от куп фрезова работа в дърводелната при изработката на рамките. Виждам, че въпроса е дискусионен и вероятността да е все тая какво се използва е много голяма. Нека някой да каже конкретно плюсовете и минусите, че и новобранец като мене да си направи сметката. Май темата не е подходяща за такива въпроси, но така се получи.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #515
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    А ще я затрудни ли? Питам само, че съм несведущ още. Ако е еднакво трудно /лесно/, защо тогава да изработвам по - сложните рамки с уширители. Имам дърводелски машини /видно от снимките/, имам и железарска работилница, тия ламаринени гребени са фасулска работа за правене, една примитивна щанца ще свърши работа. Веднага се отървам от куп фрезова работа в дърводелната при изработката на рамките. Виждам, че въпроса е дискусионен и вероятността да е все тая какво се използва е много голяма. Нека някой да каже конкретно плюсовете и минусите, че и новобранец като мене да си направи сметката. Май темата не е подходяща за такива въпроси, но така се получи.
    При работа с кошер ще ги научиш тези моменти
    Пробвал ли си да вадиш рамки право нагоре, без да ги разделяш една от друга? Ако вдигаш рамката без да си я "раздвижил" и рамките са ковани само отгоре и нямат лепило - няма начин поне една да не ти остане в ръцете или да не излезе поне малко от гвоздеите(освен ако не си с металните уширители, но това е друг филм). Зависи и рамката от какво дърво е направена и този филм ще го гледаш.

    Колегата минава на рамки без уширители, защото ще работи с цели корпуси и с други рамки, а на ниво рамка няма да рови. Там работата е по-сложна и нека той да ти обясни точно.

    Трябва да преместя мненията в друга тема, но като приключим. Ако изчезнат, не са изтрити, а преместени.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 03.10.2015 в 05:19.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #516
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    А ще я затрудни ли? Питам само, че съм несведущ още. Ако е еднакво трудно /лесно/, защо тогава да изработвам по - сложните рамки с уширители. Имам дърводелски машини /видно от снимките/, имам и железарска работилница, тия ламаринени гребени са фасулска работа за правене, една примитивна щанца ще свърши работа. Веднага се отървам от куп фрезова работа в дърводелната при изработката на рамките. Виждам, че въпроса е дискусионен и вероятността да е все тая какво се използва е много голяма. Нека някой да каже конкретно плюсовете и минусите, че и новобранец като мене да си направи сметката. Май темата не е подходяща за такива въпроси, но така се получи.
    Мен лично би ме затруднило да работя с тези лайсни.

  7. #517
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    В такъв случай - половината с гребени, другата половина от кошерите без тях и нека времето да покаже. Благодаря за навременните съвети.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #518
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Нека някой да каже конкретно плюсовете и минусите, че и новобранец като мене да си направи сметката.

    Зависи какви пчели се използват.
    По принцип идеята да извадиш точно рамката, която искаш без останалите да трябва да се подместват е доста примамлива. Недостатък ът е ако семейството гради мостове между рамките и горните летви. Тогава мачкането на пчели и периодически - на майката е гарантирано.
    Металните гребени (но не и пластмасовите) имат предимство пред хофмановите разделители по отношение на цапането на ръцете с прополис. Лично аз обаче се чувствам по-комфортно когато има допълнително пространство - така не ми се налага да боравя внимателно при изваждането на рамката. В повечето случаи предпочитам първо да извадя втората рамка и с повдигча да си направя място, преди да предплиема изваждането на някоя рамка от центъра. При гребеновите разделители това не е възможно.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #519
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Хофмановите уширители пък, трупат много прополис когато едната им страна не е подострена. В другия случай прополис се трупа само там където са пръстите при държането на рамката, но не и върху самите уширители.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #520
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За да са добри хофмановите уширители, трябва да са подострени от едната си страна. Лошото е, че в България няма стандарт от коя страна да се подострят уширителите, и когато човек си купи такива рамки от различни производители, в кошерите му настава един малък хаос. При различните видове рамки започват да се срещат ръб с ръб или плоска част с плоска част, като и в двата случая има проблеми. При това положение е хубаво вътре в даден корпус да не се смесват рамки от два различни производителя. Още по-хубаво е даден пчелар да има само един модел рамки от един единствен производител, и да не ги смесва с рамки от друг.

    Иначе според мене хофмановите уширители са много по-добър избор от това да се ползват гребени, още повече ако гребените са от ламарина. Има си гребени, които са много добре измислени и направени, и това са пластмасовите гребени на Paradise Honey. При тях няма проблеми с разлепянето на рамките и със страничното приплъзване. Самият гребен е оформен като малки триъгълничета с наклон на катета 45 градуса. При това положение страничното приплъзване предизвиква и леко повдигане, което е идеално за отлепяне на рамката от стената на корпуса. Понеже гребените са от пластмаса, по тях няма остри ръбове, на които може да се нарани пчеларя или някоя пчела. Самите гребени са конструирани като сменящи се приставки, които лягат на специално направени на тях канали. Лесно може да се сменя гребен за 10 рамки с гребен за 9 или дори за 8 рамки. При такава една концепция съм съгласен, че би имало някаква полза от гребените, но дори и тогава пак е задължително рамките да са с хофманови уширители.

    На хофмановите уширители трябва да се гледа не като на детайл, който правилно раздалечава рамките вътре в корпуса (което не е вярно), а като на ПРЕДПАЗИТЕЛ против случайното убиване на пчели или майки. При това положение използването на хофнамови уширители си е едва ли не ЗАДЪЛЖИТЕЛНО и няма какво да го обсъждаме. Неизползването им под предтекст че "аз съм добър пчелар" е несериозно, защото колкото и да се внимава, винаги стават гафове с убити майки. Струват ли си периодичните жертви в името на една криворазбрана икономия?

    На гребените трябва да се гледа като на детайл, който ПРАВИЛНО РАЗПРЕДЕЛЯ ПИТИТЕ вътре в корпуса. Това важи с пълна сила за медовите корпуси, в които много пчелари практикуват слагането само на 9 пити, а съм чувал и за такива, които слагат по 8. При това положение двата вида детайли (уширители и гребени) не са взаимозаменяеми и използването на едните не изключва възможноста за използване и на другите. Просто изпълняват различни функции, и най-добре ще е ако се използват и двата вида детайли, но трябва да са КАЧЕСТВЕНО НАПРАВЕНИ. Ха-ха ...... думичката КАЧЕСТВЕНО изключва от списъка ламаринените гребени (заради острите им ръбове от щанцата) и заради правите ъгли на зъбите (трябва да се използва форма на триъгълник или трапец).

    НАКРАТКО:
    1. Хофмановите уширители са ПРЕДПАЗИТЕЛИ
    2. Гребените РАЗПРЕДЕЛЯТ РАМКИТЕ ПРАВИЛНО
    3. Най-добри резултати има когато се използват и двете, стига да са КАЧЕСТВЕНО НАПРАВЕНИ

 

 
Страница 52 от 65 ПърваПърва ... 242505152535462 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •