Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 15
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    26.02.2018
    Мнения
    3

    Системно опушване на пчелина

    Здравейте,
    тази година ми е най лошата досега - измряха (по силните избягаха) ми почти всичките пчелни семейства! Сега имам само един!
    Причината според мен не е лошо заземяване, а системно многократно опушване от съседния двор.
    От началото на септември до края на ноември почти ежедневно се стелеше гаден задушлив пушек от комшиите, които си палят боклуците на огромни клади на 10 метра от кошерите. И понеже хвърлят всичко на тях (и най вече прясно изкосена трева!?!) пушека се разнася ежедневно даже по цели седмици на всяко палене.
    Повод да напиша това предупреждение към колегите е излъченото днес 26.02.2018г. предаване по Natinal Geographic, където показаха подобна техника на някакви пигмеи, които при медобор палели растителността около диви кошерища и пушека прогонвал пчелите, а те безпроблемно вземали меда.
    Е, при мен случая е от безнаказана човешка простотия, но ефекта е подобен.

    Внимавайте къде си установявате пчелините. Това е не по малко важно от грижите, които полагате, а е от нещата които не зависят от вас!

    Моля ако има и други пострадали колеги от Външни вмешателства да споделят.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от danny72 Виж публикацията
    Здравейте,
    тази година ми е най лошата досега - измряха (по силните избягаха) ми почти всичките пчелни семейства! Сега имам само един!
    Причината според мен не е лошо заземяване, а системно многократно опушване от съседния двор.
    От началото на септември до края на ноември почти ежедневно се стелеше гаден задушлив пушек от комшиите, които си палят боклуците на огромни клади на 10 метра от кошерите. И понеже хвърлят всичко на тях (и най вече прясно изкосена трева!?!) пушека се разнася ежедневно даже по цели седмици на всяко палене.
    Повод да напиша това предупреждение към колегите е излъченото днес 26.02.2018г. предаване по Natinal Geographic, където показаха подобна техника на някакви пигмеи, които при медобор палели растителността около диви кошерища и пушека прогонвал пчелите, а те безпроблемно вземали меда.
    Е, при мен случая е от безнаказана човешка простотия, но ефекта е подобен.

    Внимавайте къде си установявате пчелините. Това е не по малко важно от грижите, които полагате, а е от нещата които не зависят от вас!

    Моля ако има и други пострадали колеги от Външни вмешателства да споделят.
    Колега, съжалявам за сполетялото те нещастие, но си мисля дали действията на тия твои съседи не са били целенасочени. Имам предвид, дали не сте имали някаква разпра за пчелите.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от danny72 Виж публикацията
    Моля ако има и други пострадали колеги от Външни вмешателства да споделят.
    През 2017 загубих доста семейства и понеже ми се случваше за първи път ( в такъв мащаб) първата ми мисъл бе, че са ги отровили. При втората мисъл ( с консултация и тук ) нещата се изясниха. Направи анализ-как си третирал и кога, с какво, можеш да споделиш тук и истината може да блесне.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    26.02.2018
    Мнения
    3
    Не колега, куриоза е че сме в добри отношения.
    Единия комшия се прибра от горбет и реши да разчиства двора, който е огромен и много запуснат. Всъщност това с паленето винаги са го правили - просто така са свикнали. Преди съм им предлагал аз да им изхвърля боклуците на сметището с моето ремаркенце - само да не палят, но този път беше много повече, а и от тази година имат косачка. Всичко е да не се изръсят за кметския трактор, че е по 15 лева на курс.

    Междувпрочем аз съм там само неделя. Другите ми комшии са младо семейство и там си живеят. Та те разправят, че в събота и неделя поотслабва пушека, но през седмицата не само, че не са могли да си прострат прането, но често са си стояли затворени в къщи.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    26.02.2018
    Мнения
    3
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    През 2017 загубих доста семейства и понеже ми се случваше за първи път ( в такъв мащаб) първата ми мисъл бе, че са ги отровили. При втората мисъл ( с консултация и тук ) нещата се изясниха. Направи анализ-как си третирал и кога, с какво, можеш да споделиш тук и истината може да блесне.
    Няма как да е от третирането защото:
    От три години третирам по един и същ начин и ако е от това да се е случвало и преди.
    Използвам мравчена киселина - в края на август началото на септември когато поспаднат температурите с еднаква концентрация и еднакво количество - дори от една и съща бутилка защото то ходи толкова малко, че сигурно никога няма да свърши.
    След третиране не се забелязва нито подмор, нито вял летеж, нито намалено яйцеснасяне

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от danny72 Виж публикацията
    Няма как да е от третирането защото:
    От три години третирам по един и същ начин и ако е от това да се е случвало и преди.
    Използвам мравчена киселина - в края на август началото на септември когато поспаднат температурите с еднаква концентрация и еднакво количество - дори от една и съща бутилка защото то ходи толкова малко, че сигурно никога няма да свърши.
    След третиране не се забелязва нито подмор, нито вял летеж, нито намалено яйцеснасяне
    Преди 3-4г. разделих кошерите на 3 групи и третирах с МК, ОК с фогър и ОК с накапване. На пролет най-зле бяха третираните с МК. Това само за инфо. Ако не си третирал и срещу нозема, нещата са ясни.

    тук има инфо : http://pchelari.com/forum/showthread...82%D0%B2%D0%B0

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Атанасов това твърдение за ноземата според мен не е вярно?Колко човека в Бг третират против нозема?
    Всичко може да е.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Колко човека в Бг третират против нозема?
    Не третират само тези, които не са чували за Церана.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Не третират само тези, които не са чували за Церана.

    А има ли лек за цераната? Да кажеш на човека, че аз не знам за такъв.
    п.п.Навремето ме плашеха с Глинец старите пчелари,ама как да се плаша като и до ден днешен не знам какво е/не че нямам/.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    А има ли лек за цераната? Да кажеш на човека, че аз не знам за такъв.
    п.п.Навремето ме плашеха с Глинец старите пчелари,ама как да се плаша като и до ден днешен не знам какво е/не че нямам/.
    Много бързо забрави какъв го яде 2017 и сега ми остроумничиш. Я се сопри, колегата има проблем. Ако можеш помогни.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •