Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 31 до 40 от общо 40
  1. #31
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Обаче съм категоричен,че родното производство все още има вкус. Неземно божествен, уникален.и чуден български вкус! С изключение на ягодите. Те нямат.
    То времето е болно, въздуха, дъжда.....преди си откъснеш ябълка от градината - сладка, вкусна, а в последните години - блудкаж. А не ги пръскам с нищо. Каквото стане. А ябълки бол. Още има по земята от миналата година. Черешите не стават за нищо.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    ... Ниша за полезност всред отровата. В градините се ползват минимум по три инсектицида и още толкоз пестицида. Каква ти полезност в тия ?...
    В някои случаи просто няма друг начин. Преди 20-тина години засадих сливи "Стенлей". Пораснаха хубави дървета.Цъфтят, но не връзват.Някъде прочетох за сливова плодова оса.Пръснах по предписание с отрова "Дециз".За моя изненада сливи имаше в изобилие.Пробвах без пръскане и резултат нула сливи.Пръскам, има сливи. А сега де? Мразя химията, но обичам сливи.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #33
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    В някои случаи просто няма друг начин. Преди 20-тина години засадих сливи "Стенлей". Пораснаха хубави дървета.Цъфтят, но не връзват.Някъде прочетох за сливова плодова оса.Пръснах по предписание с отрова "Дециз".За моя изненада сливи имаше в изобилие.Пробвах без пръскане и резултат нула сливи.Пръскам, има сливи. А сега де? Мразя химията, но обичам сливи.
    Като каза сливи, че да кажа и аз нещо. На долния край на селото в който ми е пчелина има градина със сливи. Разпуснаха я и сега всеки си прави каквото иска. Аз ходих и си берях по една кофа сливи няколко пъти. Но за да не се разкарвам си присадих три дървета. Е, както казваш ти. Няма сливи. С години ми стоят като паркови дървета - за красота. Градината е на два-три километра от пчелина, а там раждат. А сега де? Сигурно толкова са ги пръскали, че още им държи влага.

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Като каза сливи, че да кажа и аз нещо. На долния край на селото в който ми е пчелина има градина със сливи. Разпуснаха я и сега всеки си прави каквото иска. Аз ходих и си берях по една кофа сливи няколко пъти. Но за да не се разкарвам си присадих три дървета. Е, както казваш ти. Няма сливи. С години ми стоят като паркови дървета - за красота. Градината е на два-три километра от пчелина, а там раждат. А сега де? Сигурно толкова са ги пръскали, че още им държи влага.
    Малко наблюдение и ще видиш неочаквани неща.Препоръчва се пръскане преди отваряне на цветчетата.Когато има единични отворени.В такъв момент наблюдавах облак от насекоми като комари, около и в короната на дървото.Ако не изпръскаш, плодчетата опадат съвсем дребни.Когато разчупиш такова плодче костилчицата е изядена от червейче.Едно такова червейче унищожава до десетина плодчета.За бройката съм чел , но гадинката вътре съм я виждал.Та ако изпръскаш преди да цъфне, веднъж и втори път след като прецъфти, може и да има сливи.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #35
    Потребител
    Регистриран
    22.07.2015
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Каварна
    Браво ! Може би няко
    и вече мислят по нов начин!

  6. #36
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Малко наблюдение и ще видиш неочаквани неща.Препоръчва се пръскане преди отваряне на цветчетата.Когато има единични отворени.В такъв момент наблюдавах облак от насекоми като комари, около и в короната на дървото.Ако не изпръскаш, плодчетата опадат съвсем дребни.Когато разчупиш такова плодче костилчицата е изядена от червейче.Едно такова червейче унищожава до десетина плодчета.За бройката съм чел , но гадинката вътре съм я виждал.Та ако изпръскаш преди да цъфне, веднъж и втори път след като прецъфти, може и да има сливи.
    Скоро няма да се случи да си пръскам в пчелина. Като няма, няма. Иначе съм виждал и аз това.

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Торите ли овошките??...сигурен съм, че не!!!..както и аз, но трябва да се торят всяка година...наесен с комбинирана тор NPK, а напролет с амониева селитра...просто дърветата са измукали всички съставки от почвата, и дръвчетата отслабват според мен, и оттам и слаби добиви.....есента наторих лозето, пролетта пак - и сега има толкова много реса, че половината да върже, и няма да има обиране!!

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Наесен им слагам само фосфор и калий, без азот. И желязо!

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Има и нехимически методи за борба с вредителите по дърветата. Прочетете, къде зимува плодовата оса, как се размножава. Ако зимува в почвата под дърветата - есенно изораване, ако е под кората на дърветата - варосване на стеблата и ловни пояси. И така нататък ...

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Има и нехимически методи за борба с вредителите по дърветата. Прочетете, къде зимува плодовата оса, как се размножава. Ако зимува в почвата под дърветата - есенно изораване, ако е под кората на дърветата - варосване на стеблата и ловни пояси. И така нататък ...
    Посочените от тебе начини са ефективни много по-малко от химията. За мое най-голямо съжаление.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

 

 
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •