Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 55
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    01.03.2011
    Мнения
    41

    Роене при рапица

    Здравейте. Не намерих такава тема и затова пускам нова. Колеги имате ли опит как да спрем роенето при рапицовата паша? Благодаря ви

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Разделяй семействата и продавай отводки, а не рапицов мед.
    Или карай нататък към следваща паша с по силин семейства, и гони рояци.
    Или използвай някои от технологиите за работа при МК. Разрояване, двумайчино, Пелетова система.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Рапицата има и плюсове и минуси. Много добре се използва за развиване на семействата, но пък предлазполага към роене. Методите Гената ги е описал, но има някои неща които трябва да се изяснят. Първото е какви цели се преследват - мед или развитие, второто е каква система кошери използваш, каква и кога ти е следващата паша.

  4. #4
    Ако си с ДБ 10 и имаш рапица в промишлени количества както се сее в моя край , ще ядеш тоягата.Снаражи се със здрави нерви , здрав кръст , още един плодник освен основния и два магазина към двата плодника - ХР ако решиш.При мен точно зад пчелина ми в зависимост от сеитбообращението блоковете се падат на по 500-800 м.Блоковете са от около по 1000 - 1200 дка.Това нещо като почне да цъфти , работата става дива.Както си мислиш ,че семейството слабо , и след два дена роеви маточници.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    01.03.2011
    Мнения
    41
    Кошерите ми са 2 корпуса и магазин. Практикувам подвижно пчеларство- 50 семейства. Веднага след рапицата, която при мен е месец, започва и акациевата паша, след това билки и слънчогледови паши. Очаквам идеи и съвети.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    01.03.2011
    Мнения
    41
    мисля да ги удоявам но преэ рапицата ще е рано а и приходи от мед очаквам wink;

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Системата с два ЛР корпуса за плодник и един магазин - не върши работа при рапицата, трябва доста голям обем да направиш и някоя и друга техника. Описани са във форума. Има и колеги, които имат същите проблеми с рапицата и дават идеи.
    Можеш в началото да изпробваш системата на Демари, тя е един вид разрояване, но за известно време. По добрата техника е Пелетовата система на работа и въвеждането на втора майка. В интернет има много инфо за тези две системи. Прочети ги по 10 пъти, направи си скици и действай.
    Поздрави.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    При мен през пролета на 2010 имаше много рапица и 80% от кошерите ми(Дадан Блат) бяха започнали да залагат маточници в началото на пашата.Макар в много книги да съм чел че рязането на маточници не води до нищо добро,постъпих точно така.След първото изрязване на маточниците почти всички кошери се отказаха от роенето и заработиха усилено.Колегите от селото ми ,които не махнаха маточниците испохващаха по почти толкова роя колкото и кошери имаха.Понякога същото нещо се е получавало и в началото на слънчогледовата паша,и пак махането на маточниците е помагало.Сигурен съм че при липса на главна паша резултата щеше да бъде негативен,но при наличие на обилна паша рязането на маточници помага,макар и да е доста трудоемко.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    01.03.2011
    Мнения
    41
    четох за такъв метод от руснаците, но за 50 бр.не е удачен .

  10. #10
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00
    При мен през пролета на 2010 имаше много рапица и 80% от кошерите ми(Дадан Блат) бяха започнали да залагат маточници в началото на пашата.Макар в много книги да съм чел че рязането на маточници не води до нищо добро,постъпих точно така.След първото изрязване на маточниците почти всички кошери се отказаха от роенето и заработиха усилено.Колегите от селото ми ,които не махнаха маточниците испохващаха по почти толкова роя колкото и кошери имаха.Понякога същото нещо се е получавало и в началото на слънчогледовата паша,и пак махането на маточниците е помагало.Сигурен съм че при липса на главна паша резултата щеше да бъде негативен,но при наличие на обилна паша рязането на маточници помага,макар и да е доста трудоемко.
    При мен при същите условия , резултатите бяха негатвини - направа на отвотки и се спряха.

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •