Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 55
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    При мен по време на Рапицовата паша времето е добро за летеж и пчелите полудяват.
    От какво значение са „работните часове” на пчелите при тази ранна паша се вижда в разликата от двата ми пчелина.
    Единия е по-близо до река Марица и там понякога има до късно мъгла и пчелите по-късно излитат.
    Е роенето при него започва седмица по-късно само заради по-малкото „работните часове” на пчелите, а и събрания мед е по-малко.
    Аз така си обяснявам защо има колеги, които пищят от рапицовата паша и други, които не се оплакват много.

    А иначе от рапицов мед си сварих чудесна РАКИЯ!!


  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Колеги, аз до сега не съм си карал кошерите на рапица ,но мисля тази година да ги закарам.Какво ще кажете като тръгнат да се рояват ако им отнема майките с две пити запечатено пило и пчели, и им оставя по два маточника ,ще спрът ли да се рояват и ще се развият ли за акацията.
    Да отбележа ,че кошерите ми са 10р ДБ.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Изпадането в роево настроение,само по себе си снижава активноста на семейството и като добавим отнемането на майката нещата не изглеждат добре.Колкото и качественна да е една майка тя осеменява толкова колкото е силно семейството.С две рамки пило и пчели,майката няма как да осеменява интензивно ,просто няма кой да откърми много личинки.От маточниците докъто майките започнат да осеменяват и да се излюпват нови пчели,акацията вече е отминала.Не трябва изобщо да се мисли за роево настроение.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Можеш да избегнеш рояването, ако отнемеш две пити с пило и поне едната с пчели.
    По този начин:
    1.Ще избегнеш рояване.
    2.Семействата ще продължат да си работят.
    3.Имаш възможност да сформираш сборни ранни отводки и в зависимост отначина на отглеждането им, можеш да очакваш продукция от слънчогледовата паша.
    Успех!

  5. #15
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Можеш да избегнеш рояването и ако добавиш втора майка – двумайчино семейство.
    При това при следващите паши количеството на добития мед ще бъде доста повече.

  6. #16
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Колеги, аз до сега не съм си карал кошерите на рапица ,но мисля тази година да ги закарам.Какво ще кажете като тръгнат да се рояват ако им отнема майките с две пити запечатено пило и пчели, и им оставя по два маточника ,ще спрът ли да се рояват и ще се развият ли за акацията.
    Да отбележа ,че кошерите ми са 10р ДБ.
    Ако на семейство, което е изпаднало в роево състояние му се оставят 2 маточника очаквай почти сигурно роене.
    Предлагам ти варианта 1 маточник и старата майка затворена в клетка в зоната на пилото.Ако държиш на отводка- можеш да я направиш с маточник.

  7. #17

    рапица

    Здравейте, не открих друга тема за рапицата за това пиша тук. Как е положението с рапицата при вас?
    При нас в североизточна България по-точно в Лудогорието е така.

    Днес. Начало на цъфтежа.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    09.12.2010
    Мнения
    49
    В Силистренско на много места изораха ,,ряпата" ,а тази на снимката е просто разкошна.Днес ходих да проверя как стоят нещата с ряпата при мен и видях че е в същия стадий на цъфтеж като тази на снимката.С тази разлика че когато я сяха бе много сухо и тази която поникна веднага сега цъфти,а другата е висока около 30 см. и ще цъфне по късно и така ще удължи пашата.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    30.01.2011
    Мнения
    21

    zdr

    при нас още преди великден беше започнала да цъфти.Това е в района ямбол

  10. #20
    Потребител
    Регистриран
    29.04.2011
    Мнения
    64
    При нас също преди Велик ден цъфна рапицата.Днес ходих да проверя мухите и гледам ,че всичко са натъпкали с нектар и в средата на пилото едвам чакат да се излюпи пчеличка и пълнят.Сложих им в.о. и магазина.Сега да проверявам ли дали залагат маточници?Аз съм от Елхово

 

 
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •