Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 80
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    12.07.2012
    Мнения
    74

    Пчеларска европрограма

    Здравейте колеги,
    занимавам се с пчеларство от около 7-8 години и имам около 60 пчелни семейства. За съжаление ми става все по трудно да отделям пари от заплатата за да продължавам да се развивам и да увеличавам пчелните семейства. Можете ли да ме посъветвате мога ли да кандидатсвам по някоя пчеларска програма за подпомагане и какви са изискванията за нея. Аз се бях ориентирал за млад фермер, но за нея ще ми трябва поне още 1-2 години за да достигна до 125 пчелни семейства. Благодаря предварително

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от bgludost Виж публикацията
    Здравейте колеги,
    занимавам се с пчеларство от около 7-8 години и имам около 60 пчелни семейства. За съжаление ми става все по трудно да отделям пари от заплатата за да продължавам да се развивам и да увеличавам пчелните семейства. Можете ли да ме посъветвате мога ли да кандидатсвам по някоя пчеларска програма за подпомагане и какви са изискванията за нея. Аз се бях ориентирал за млад фермер, но за нея ще ми трябва поне още 1-2 години за да достигна до 125 пчелни семейства. Благодаря предварително


    А защо 125 семейства ти трябват? Такива ли са изискванията? 125 мисля, че ти трябват за мярка 6.3.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    Севлиевски

    Lightbulb

    125 семейства са 8000 евро СПО . Мярка 6-1 е от 8000 спо до 16000 спо, тоест 250 бр. семейства. Така ,че за да те огрее по 6-1 трябват поне 230-250 бр.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    Севлиевски
    Най добрият вариант за вас е НПП.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от bat_minka Виж публикацията
    Най добрият вариант за вас е НПП.


    Там може да го угрее за инвентар с тази бройка.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #6
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    До къде (до колко) иска да увеличава колегата. Щото аз залагам на по-голям добив от пчелно семейство (за сметка на бройка), с всички плюсове и минуси от това.

    А за програмите си имам мнение, което има всеки регистриран ЗП.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    12.07.2012
    Мнения
    74
    Целта ми е да мога да продължавам да се развивам и да достигна 200-250 пчелни семейства и да се занимавам само с това, а за съжаление вече разходите ми идват в повече и за това ми се иска да пробвам да взема някакво подпомагане по програма за развитие. Пчелина ми се намира в подножието на балкан и добивите не са сериозни и за това мога да наблегна на семейства за сметка на меда. Ако тази година се развива добре до края на годината ще мога да направя семействата около 125, но с цената на големи разходи и никакви приходи. Но ако с такава бройка не мога да се класирам за млад фермер 6.1 (както написа bat_minka), ще мога ли да се класирам за някоя друга ?

  8. #8
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Точно това ми е мисълта. Ако не ти е висок средния добив, искаш да увеличиш бройката... За мен лично това е “много работа, малко доход“. Ти си преценяваш все пак. За програмите. По НПП може да вземеш кошери и отводки и да увеличиш бройката. За другите програми (водят се ПРСР) Ако успееш да направиш 124бр, става да се кандидатираш за 6.3. Там тавана на СПО е 7 999 евро. Един кошер ДФЗ го оценява на 125лв СПО (Стандартен Производствен Обем). Над 8 000 евро или 125 кошера влизаш в 6.1 (Млад фермер) Най- добре е да търсиш тавана на СПО по дадената мярка. Още по -добре е да заложиш в програмата и нещо друго освен пчели (щом си в пред балкана, може да направиш 5-6дка някакви овошки). Бачкане си е. И 5г изпълняваш безнес план. А най-добрия вариант е да намериш Точния човек в ДФЗ. Препоръчвам ти последното.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Точно това ми е мисълта. Ако не ти е висок средния добив, искаш да увеличиш бройката... За мен лично това е “много работа, малко доход“. Ти си преценяваш все пак. За програмите. По НПП може да вземеш кошери и отводки и да увеличиш бройката. За другите програми (водят се ПРСР) Ако успееш да направиш 124бр, става да се кандидатираш за 6.3. Там тавана на СПО е 7 999 евро. Един кошер ДФЗ го оценява на 125лв СПО (Стандартен Производствен Обем). Над 8 000 евро или 125 кошера влизаш в 6.1 (Млад фермер) Най- добре е да търсиш тавана на СПО по дадената мярка. Още по -добре е да заложиш в програмата и нещо друго освен пчели (щом си в пред балкана, може да направиш 5-6дка някакви овошки). Бачкане си е. И 5г изпълняваш безнес план. А най-добрия вариант е да намериш Точния човек в ДФЗ. Препоръчвам ти последното.
    Проблема е, че се иска вече доход от 33%.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #10
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    От 60 семейства не може ли да се изкарат 33% доход. (колегата каза, че има в момента 60 семейства).

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •