Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 4 от общо 4
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    22.01.2018
    Мнения
    2

    Нужни документи за продажба на мед онлайн?

    Здравейте колеги,

    Някой от вас запознат ли е какви документи/регистрации и прочие, са нужни за да продаваш законно мед онлайн (собствено производство).

    Четох и се рових доста, но проблема е, че нито на едно място не открих, където всичко да е описано. От тук от там все някакви откъсачни мнения.

    Това, което имам като информация е следното и дори не знам дали е валидно към днешна дата.

    1. Трябва да имаш регистрация по ЗП. При продажба се използва "опростена фактура", като не се плаща ДДС и се използва
    декларация в самата наредба 26 която се попълва при всяка продажба.

    2. Трябва да си регистритан по наредба 26 и наредба 27.

    3. Трябва да подадеш заявление за вписване до ОДБХ за директна доставка на мед и пчелни продукти.

    4. Пчеларят трябва да прави лабораторни анализи за всяка партида мед.


    Първо искам да попитам, гореспоменатите изисквания, валидни ли са?

    Също така имам няколко въпроса, които ми възникват и не успявам да открия отговор за тях:

    1. Има ли ограничение на количеството мед, което можеш да продаваш на дребно? Ако да, то какво е?
    2. Какво се визира под "всяка партида мед"? Ако през лятото цедя 3 пъти мед, това 3 партиди ли са?
    3. Трябва ли да имам някакво специално помещение, което ще бъде посетено и удобрено от ОДБХ? Ако да, то какви са изискванията за него?

    Силно се надявам, да можете да ударите едно рамо и да изясните как стоят нещата, ако сте запознати разбира се.

    Благодаря и лек ден.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Всичко което си прочел е валидно. Въпросите от тук на сетне към областната дирекция на БАБХ и ако трябва към счетоводител. Не можем да ти помогнем повече.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    22.01.2018
    Мнения
    2
    Благодаря ти за отговора Георги, но вярвам, че има и други колеги, които биха искали да изкажат мнение по темата и може би имат повече информация от първа ръка.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Според мен партида е всяко количество мед, което е смесено някога в общ съд. По тази логика, ако се пълни директно в тенекии от центрофугата, всяка тенекия е партида. Ако е било в матуратор или общ казан - партида е количеството, смесено в един казан. Тоест - ако казана е достатъчно голям да събере цялата продукция за продажба - то това е една партида и ще се прави анализ на една проба. Поне така е логично да бъде.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •