Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 9 от общо 9
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216

    КОШЕР ОТ ХИДРОФОБЕН ШПЕРПЛАТ

    Здравейте,
    Някой правил ли е опити за направа на кошер от такъв шперплат? Единственото, което ме притеснява е, че от двете страни има фолио, което предразполага към влага мисля...Има 21 мм. дебелина, не се налага боядисване, само первазите могат да се боядисат.

    Моля ако някой има опит нека сподели.

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Какви са му предимствата?
    Тодор Тодоров

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Имам няколко нуклеуса(6 рамки) за хващане на рояци или за отводки.Предимства няма(освен че са ми без пари)по скоро недостатъци.Задължително е да се направи вентилационен отвор на дъното и през лятото да е на сянка.2009 оставих отводка да зимува без вентил.отвор на дъното.Пролетта се наложи да го преместя в друг кошер крайните пити бяха мухлясали.2010 пак оставих да зимува,но с вентил.отвор на дъното всичко беше ок.Отвора е до прелката 10/15.Мисля да си направя лежак.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    аз така или иначе ще правя с дълбоко дъно и мрежа отдору.....а относно сянката....принципно аз целя да са тъмни и на слънце....на вилата където ги гледам, когато в София е 37 градуса, горе е 27-8....а през ноща август е 8 градуса - така че тъмнички са ми ок

    Можеш ли да пуснеш снимки?

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    колко мм. бе шперплата?

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2011
    Мнения
    88
    И аз съм си мислил за този шперплат но се притеснявам от лепилата и смолите със който го правят дали няма да окажат някакво влияние на меда.Иначе като цена горе долу е изгоден. wink;

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Колега аз мога да направя кошер и в кутията на компютъра?
    И ако я облепя със СТИРОПОР, може и да може да презимува.
    Отделен е въпроса каква ще е ползата от това?

    А сега сериозно – Потопи едно парче във вода да постои и виж какво става? Ако нищо не му става – значи може!

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov
    колко мм. бе шперплата?
    Има различни дебелини от 5мм до 22мм.Може да има и по дебели но аз несъм виждал.Иначе съм зазимявал и отзимявал във фазер 5мм.А дали оказва влияние в/у качествата на меда и аз незнам.Лежакът който мисля да направя ще е само за зазимяване на резервни майки.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    прави сте за смолите....май това е единственото нещо което ме притеснява вече.....незнам дали няма да вреди на меда и да ги прецакам пчелите. Иначе 21 мм. ще слагам.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •