Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 80

Тема: Отводки

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    26.11.2017
    Мнения
    11

    Отводки

    Здравейте,чета форума от доста време но сега си правя регистрация.Имам някой неясни неща с това което бих искал да направя следващата година.
    Та по-същество искам към средата на април месец да започна направата на към 20 отводки от 20 кошера .Целта ми е да отслабя семействата толкова колкото да не роята и да направя отводка от всеки кошер.Мисля средата на април на 3 кошера да им взема майката с по 2 рамки с пило и да ги отделя (първите 3 отводки така ще са готови )на 4-5 ден да отворя и да махна всички запечатани маточници и до тук добре .На 10-11 ден ще отворя следващите 17 кошера и от всеки от тях мисля да взема по 1 рамка с запечатано пило,една с незапечатано пило и една с мед и прашец(така ще отслабя основните семейства за да не роят).И от първите 3 кошера заложили маточници вече ще бъдат запечатани .И в един кошер ще име 1 рамки с запечатано пило една с незапечатано пило и една с мед и прашец и един запечатан маточник.Какво мислите по-въпроса ще се получи ли нещо?
    Най вече ме притесняват едни сметки,който не съм сигурен правилни са те са по снимката,която съм прикачил плюс ето тази информация:
    Средната продължителност на живот по месеци/ в дни/
    март – 30 дни
    април -23,6 дни
    май – 26.5 дни
    юни – 29,2 дни
    юли – 33,2 дни
    август – 200 дни
    септември – 192 дни
    октомври – 165 дни
    И така сметнато аз щом придам маточника и рамките на майката ще остават 20 дни до първите яйца плюс още 20 до излюпването на първите пчели от нея.А пчелите от рамката с незапечатано пило ще са живи към 44 дни след правенето на отводката (те ще са ларви 12- тина дни до излюпване плюс 24 дена продължителност на живот).Правилни ли са ми сметките или не .
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри DSC03929_0.JPG‎  

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Пчелите които не гледат пило са с много по-дълъг живот, тоест до колкото разбирам твоите притеснения (ти не си ги споделил точно) - няма страшно. Аз бих се притеснявал за броя необходими маточници и какво ще стане със семействата които по-една или друга причина не оплодят майка.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    26.11.2017
    Мнения
    11
    Притеснява ме това дали ще има живи пчели от старите докато почнат да се излюпват новите.А семействата,който не оплодят майката ще ги обединя с друго семейство да го подсиля .
    Иначе и на мен ми мина това през главата,че пчелите от едната рамка(запечатаното пило) няма да имат нужда от отглеждане а пчелите от 2-рата рамка( с незапечатаното пило )ще бъдат отгледани от пчелите,който съм пренесъл с рамите ,което значи ,че излюпените пчели от 2 те рамки няма да са натоварени да отглеждат пило.Дефакто това означава ,че ще преживеят периода от застъпването достатъчно дълго .Това искаше да ми обясниш нали така ?
    И другото,което ме притеснява дали ще са достатъчно тези 2-рамки с пило или да извадя от всеки кошер по 3-рамки с пило.И да не вадя рамки с мед и прашец а да налея покрай пилото малко сироп и да започна веднага подхранване с сироп през 2 дена с по 300-400 грама сироп. А прашец дали ще могат да си набавят сами до появата на 1-вите яйца и дали ще имат запаси така.

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,023
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Сметките са едно, а какво ще се получи е друго. Започваш да действаш, а какво ще се получи ще се види накрая. Има много фактори за които дори и не се сещаш на момента, които могат да ти помогнат или спъват в даден момент. Дори след като си пуснал този пост, ще излязат толкова противоречиви мнения, че ще те объркат напълно.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    26.11.2017
    Мнения
    11
    Да разбирам това напълно винаги може някоя майка да не се оплоди да има нападение или нещо друго и всичко да се обърка .Но въпроса ми е възможно ли да стане така,както съм го намислил,ако всичко е наред или съм в грешка някъде.

  6. #6
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Така както си го намислил. Плюс това, когато се оплодят новите майки, подаваш още по една(или две) пита(и) запечатено пило. И докато не пронесат майките не мисли много-много за сироп.
    П.П. Какъв ти е опита (дОсега) с пчели досега. Ако не е тайна де.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от bee. Виж публикацията
    Да разбирам това напълно винаги може някоя майка да не се оплоди да има нападение или нещо друго и всичко да се обърка .Но въпроса ми е възможно ли да стане така,както съм го намислил,ако всичко е наред или съм в грешка някъде.
    Да, възможно е. Защо избираш варианта със свищеви майки.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    26.11.2017
    Мнения
    11
    Защо да са свищеви ? Аз ще отнема майката от силни семейства и на 4-5 ден ще махна всички свищеви маточници.Ако има някакъв друг вариант ,който да не изисква кой знае колко много отваряне на кошери(не заради друго а защото съм алергичен и точно в този период реакците са доста силни) бих бил благодарен да го чуя

    От 4 години се занимавам и не бих казал,че разбирам всичко идеално.Правил съм отводки но на повече рамки защото не съм искал с толкова много да ги увелича .А относно добавянето на по-още 1-2 рамки после няма ли да отслабя за този период много основните кошери,като първо им взема по 2 рамки с пило и 1 с мед и прашец и после с по-още 1-2 с пило.

  9. #9
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    При Алергичен човек реакциите целогодишно са доста силни. Не само в този период.

  10. #10
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от bee. Виж публикацията
    Защо да са свищеви ? Аз ще отнема майката от силни семейства и на 4-5 ден ще махна всички свищеви маточници.Ако има някакъв друг вариант ,който да не изисква кой знае колко много отваряне на кошери(не заради друго а защото съм алергичен и точно в този период реакците са доста силни) бих бил благодарен да го чуя

    От 4 години се занимавам и не бих казал,че разбирам всичко идеално.Правил съм отводки но на повече рамки защото не съм искал с толкова много да ги увелича .А относно добавянето на по-още 1-2 рамки после няма ли да отслабя за този период много основните кошери,като първо им взема по 2 рамки с пило и 1 с мед и прашец и после с по-още 1-2 с пило.
    Е какви основни ще бъдат ако за 20 дни не могат да възстановят 2 пити пило. В началото на Май. Края на Април.
    Споко, няма да ги отслабиш.

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •