Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 80

Тема: Отводки

  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    983
    Пчеларски район
    русе
    Колега, при положение, че сте четвърта година пчелар, пробвайте "по-грамотен"/по-научен начин за производство на майки, и аз съм като Вас, с 3 годишен стаж, този сезон направих опит да пренеса личинки - нисък процент на приемане, но като за пръв път станаха 8 маточника, догодина продължавам с опитите....а да останете на 10 рамкови ДБл. според мен не е много разумно, защото силните семейства направо ще избухнат и ще се изроят - по-добре 12 рамкови ДБл с по 2 магазина според мен.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Слабички отводки с 20 свищеви майки сестри май не е много добра идея ако остават на този пчелин всичките.
    Не виждам защо постоянно се притеснявате от близкородствено размножаване. Няма проблем от това. Майкопроизводителите от целия свят правят точно това с цел затвърждаване на добри характеристики на развъжданите майки. Това се изучава във ветеринарната медицина и се казва имбридинг. Хората които умишлено искат да го направят с пчелите си изпитват огромни затруднения, а вие се притеснявате. При възможност за толкова далечно оплождане и толкова диви колонии и толкова гъсто "заселване" от пчелари проблем няма НИКАКЪВ.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от bee. Виж публикацията
    Нещо много важно,което пропуснах да кажа работя с дб кошери и предимно 10 тки догодина ще махна всички 12 и ще остана само с 10 с по-2 магазина.А целта ми е да ги направя към 40 другата година и да приключа да правя повече бройки.Иначе пашата ми е акация и липа по-малко тази година може би и рапица после слънчоглед и каквато ливадна паша има(тази година нямаше).Иначе и аз винаги така съм действал и имам 7-8 кошера който аз съм правил но на повече рамки и тази година бяха покрили по 2-магазина.
    Ако наистина имаш рапица/която предхожда акацията/ направи си голи роеве от всички семейства след рапицата или 5–10 дена преди да е приключила.Мисля,че е по–добре след края на рапицата.Ако има промеждутък м/у рапицата и акацията трябва яко хранене на голия рой до цъфтежа на акацията/нектаро–отделянето/.Правиш разлика,нали?
    Това е при условие,че всичките ти с–ва са напълнили плодника и поне един магазин с пчели,плътно.При рапицата това е възможно,дори и два магазина.Ако не си го постигнал това,действаш избирателно,по твоя преценка кое става за гол рой. 100% успеваемост и мед за теб от акацията,е не толкова колкото би ти дало неразбито с–во. Пък не се знае,може да е и толкова,зависи от теб.За 4 години трябва да си вътре в нещата.Тук някои за 1,6 година станаха спецове и ни учат на съвсем нови неща при пчеларстването.Аз също се уча още от тях.Не приемай моето предложение за меродавно,но когато искам да увелича бройката екстремно винаги действам така.И се получава винаги–бройката увеличена двойно,мед горе–долу както при нормално увеличаване.Успех Колега!!!

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,558
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    44-1.jpg

    Това е таблица от преди много много години.
    Интерес представляват в случая човека ще прави индивидуални отводки
    1.Слаби семейства с придадени майки от най елитните семейства и
    4.Слаби семейства заменили майката си със свищева дъшеря.
    Първата таблица е преди племенната работа втората след това.Но ако нямаме възможност да направим племенна работа как е най добре да направим една майка - едно ново семейство от наличния ни ресурс.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    44-1.jpg

    Това е таблица от преди много много години.

    Но ако нямаме възможност да направим племенна работа как е най добре да направим една майка - едно ново семейство от наличния ни ресурс.
    А как бихме го направили Жоре,най–удачно?
    Да запазим това което имаме.Не,да удвоим наличното–елитно и не дотолкова.И след това,като постигнем набелязаната цел да търсим елитност на майката,
    а от там и на семейството.Но за да не объркаме колегата,няма да се задълбочавам.Пък може и да не съм разбрал подтекста на твоя пост.Удрям спирачките.Лека,Жоре!

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,558
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    А как бихме го направили Жоре,най–удачно?
    Да запазим това което имаме.Не,да удвоим наличното–елитно и не дотолкова.И след това,като постигнем набелязаната цел да търсим елитност на майката,
    а от там и на семейството.Но за да не объркаме колегата,няма да се задълбочавам.Пък може и да не съм разбрал подтекста на твоя пост.Удрям спирачките.Лека,Жоре!
    Много добре ме разбра какво имам в предвид и съм убеден че го практикуваш с точка 2 и 3 и от двете таблици а точка 1 и 4 само ако са от втората.
    Лека вечер!

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от bee. Виж публикацията
    Защо да са свищеви ? Аз ще отнема майката от силни семейства и на 4-5 ден ще махна всички свищеви маточници..
    Е, като махнеш всички свищеви, какви ще са оставащите ?

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Е, като махнеш всички свищеви, какви ще са оставащите ?
    6 цилиндрови V образни боксери с чип тунинг!

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    6 цилиндрови V образни боксери с чип тунинг!
    ХАха, направи една секция за фенове на свищеви майки.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Шегувам се колега! Метода на производство на майката, въобще не ти гарантира качествена майка...

 

 
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •