Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 80

Тема: Отводки

  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    26.11.2017
    Мнения
    11
    Ами реално погледнато при мен не е така не знам защо...Първите 2-3 ужилвания са с доста силна реакция задължително инжекция и причерняване пред очите..Но след това минавам само с 4-5 хапчета и лек сърбеж а понякога и нищо..
    Значи така ще ги и направя,като ще ги подсиля след оплождането на майките .

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,558
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Слабички отводки с 20 свищеви майки сестри май не е много добра идея ако остават на този пчелин всичките.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    26.11.2017
    Мнения
    11
    За това и питам ако някой има някакви други идеи нека ги каже за да си поправя грешката.

  4. #14
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Е защо, нали от 3 основни ще правиш майките. Значи само 6-7 от 20 ще бъдат сестри. На теория. Зависи колко ще се оплодят.

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    26.11.2017
    Мнения
    11
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Е защо, нали от 3 основни ще правиш майките. Значи само 6-7 от 20 ще бъдат сестри. На теория. Зависи колко ще се оплодят.
    И аз така мисля но все пак,както казах не претендирам ,че разбирам ,кой знае колко много и за това се вслушвам във всичко . :D

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,558
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Ако гониш бройка става/ то всичко става/.
    Може да направиш отводките над основните кошери като дигнеш майката отгоре/единия вариант/ другия е с няколко пити с открито пило отгоре майката под ХР и 1 магазин между тях кърмачките се качват горе.И двата варианта са с плюсове и минуси. После можеш да правиш налитане за пашите и обединение при незаплодена майка.Може да правиш и сборни отводки със 7-8-9-10 рамки пило и да станат в последствие медовици.Може да направиш и роене с разделяне на летящата пчела или гол рой.Има и още други варианти.Зависи от пашите и какво точно целиш.

  7. #17
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Ще станат нещата. Аз тази година на 1 пчелин от 3 бройки ги направих 11. И се омешаха сестри-дъщери-майки. Най-близките разборни кошери са ми на 4,5км. Но догодина ще вкарам нови 35 бройки.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    26.11.2017
    Мнения
    11
    Нещо много важно,което пропуснах да кажа работя с дб кошери и предимно 10 тки догодина ще махна всички 12 и ще остана само с 10 с по-2 магазина.А целта ми е да ги направя към 40 другата година и да приключа да правя повече бройки.Иначе пашата ми е акация и липа по-малко тази година може би и рапица после слънчоглед и каквато ливадна паша има(тази година нямаше).Иначе и аз винаги така съм действал и имам 7-8 кошера който аз съм правил но на повече рамки и тази година бяха покрили по 2-магазина.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Ако нямаш рапица или акация, а не искаш да отслабваш семействата много, направи промерно първо само 12 отводки април, а после след основната паша останалите до 20. Така ще направиш по силни отводки които ще се подготвят за зимата по добре. А ако имаш рапица, действай смело, вариант е и да разцепиш семействата направо. Абе всичко зависи от пашите които имаш...

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    26.11.2017
    Мнения
    11
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Ако нямаш рапица или акация, а не искаш да отслабваш семействата много, направи промерно първо само 12 отводки април, а после след основната паша останалите до 20. Така ще направиш по силни отводки които ще се подготвят за зимата по добре. А ако имаш рапица, действай смело, вариант е и да разцепиш семействата направо. Абе всичко зависи от пашите които имаш...
    Това да ги направя на 2-пъти е много добре решение но трябва 2 пъти по 2 кошера да им взимам майките и да ми отглеждат маточници .А да ги разцепя на 2 и аз го мислех но си е много работя по-тях и много ръчкане по-тях да се слагат поне на 3-пъти останалите рамки за градеж,което значи много жилене :D Най-вече ,ако има рапица!

 

 
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •