Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 16 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 151
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    20.11.2017
    Мнения
    12
    Пчеларски район
    с.Приселци - община Аврен

    Абсолютно начинаещ

    Здравейте! Александър на 22 години от Варна. Решил съм да пробвам да се занимавам с пчели. Мисля да започна с два кошера. От днес започнах да чета и съм се спрял на кошерите тип Дадант-Блат(според мен ще ми е най-лесно да се уча на кошери от този тип?). Смятам да чета и да се образовам през зимата и през април-май да си взема отводки. Ще разположа кошерите в края на двора ми,защото ме е страх от кражби. Територията е село Приселци Варненско. В близост (2,3 километра) има акациева гора и липови дървета. Смятам,че пашата е достатъчна за два кошера,а за напред ако развия уменията си ще мисля къде да ги местя. Пускам темата за да мога успоредно с четенето на статии,книги,гледане на филми и видео от пчелари да взимам мнения и съвети от вас. Благодаря ви! Всеки съвет ми е ценен.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    29.05.2017
    Мнения
    22
    По- добре вземи 5. Ако по някаква причина ти умре единия или недай си боже и двата трябва пак да купуваш отводки и да ги заселваш.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Талпа Виж публикацията
    По- добре вземи 5. Ако по някаква причина ти умре единия или недай си боже и двата трябва пак да купуваш отводки и да ги заселваш.
    Според мен добър вариант е да закупи 2-3 презимували семейства. Ще има комплект пити, плюс магазинни. Може да си направи 2 отводки и мед ще хапне.

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Талпа Виж публикацията
    По- добре вземи 5. Ако по някаква причина ти умре единия или недай си боже и двата трябва пак да купуваш отводки и да ги заселваш.
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Според мен добър вариант е да закупи 2-3 презимували семейства. Ще има комплект пити, плюс магазинни. Може да си направи 2 отводки и мед ще хапне.
    И един да си вземе, когато всичко тръгне нормално и има някакви познания, а човека каза, че ще се подготви, то всичко ще е наред.
    Само искам да допълня нещо. Акацията е малко далеч и добивите от нея несигурни.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от A.Iliev Виж публикацията
    Здравейте! Александър на 22 години от Варна. Решил съм да пробвам да се занимавам с пчели. Мисля да започна с два кошера. От днес започнах да чета и съм се спрял на кошерите тип Дадант-Блат(според мен ще ми е най-лесно да се уча на кошери от този тип?). Смятам да чета и да се образовам през зимата и през април-май да си взема отводки. Ще разположа кошерите в края на двора ми,защото ме е страх от кражби. Територията е село Приселци Варненско. В близост (2,3 километра) има акациева гора и липови дървета. Смятам,че пашата е достатъчна за два кошера,а за напред ако развия уменията си ще мисля къде да ги местя. Пускам темата за да мога успоредно с четенето на статии,книги,гледане на филми и видео от пчелари да взимам мнения и съвети от вас. Благодаря ви! Всеки съвет ми е ценен.
    Важно е каква литература четеш че в пчеларството един едно казва друг друго а то се оказва трето щото бил пчеларствал еди къде си с еди какво си.Та ако имаш познат пчелар в твоя район и ако вдъхва доверие говори с него за добиви, система на работа, литература която му е помогнала и т.н..

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Важно е каква литература четеш че в пчеларството един едно казва друг друго а то се оказва трето щото бил пчеларствал еди къде си с еди какво си.Та ако имаш познат пчелар в твоя район и ако вдъхва доверие говори с него за добиви, система на работа, литература която му е помогнала и т.н..
    Това, което пишеш за литературата, важи х 1000 за познатия пчелар.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    20.11.2017
    Мнения
    12
    Пчеларски район
    с.Приселци - община Аврен
    Благодаря ви за съветите. Относно акацията погледнах в гугъл мапса на около един километър е гората(явно биологичния ми километраж не работи хахах). А ако взема презимували кошери от познат пчелар трябва ли да да се правят някакви документи и как да разбера дали пчелите не са болни ? За силата на кошера четох,че трябва да съдя по майката. Дали се движи бързо,здрави ли са и крилата и крайниците. За какво друго трябва да внимавам ?

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от A.Iliev Виж публикацията
    Благодаря ви за съветите. Относно акацията погледнах в гугъл мапса на около един километър е гората(явно биологичния ми километраж не работи хахах). А ако взема презимували кошери от познат пчелар трябва ли да да се правят някакви документи и как да разбера дали пчелите не са болни ? За силата на кошера четох,че трябва да съдя по майката. Дали се движи бързо,здрави ли са и крилата и крайниците. За какво друго трябва да внимавам ?
    Това с акацията вече е добре. Документи? Каква ти е целта на отглеждане на кошерите? Ако е само за няколко буркана мед за семейството, то не ти трябват никакви документи. Ако ще се развиваш и имаш други по колосални идеи, то тогава трябва да се регистрираш. Но мисля, че на първо време ти трябва да мислиш как да си набавиш два кошера с пчели и да научиш много неща за пчелите, като прочетеш една камара книги и т. н.. За силата и за майката не знам как ще съдиш, като не си виждал още майка, че да и гледаш краката и крилата. Майката може да е бърза, но да не е оплодена. Може да не е бърза, но през това време докато я гледаш тя да си гледа работата и да не ти обръща внимание и т. н.. Внимавай когато си избираш човек, който да ти помага при купуването да е майстор, внимавай от кой ще си купиш пчелите - тарикати бол и т. н.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    29.05.2017
    Мнения
    22
    Верно внимавай от кой какво взимаш. Аз обиколих и мога да ти кажа че за да ти продадат нещо особено като знаят че не разбираш от десет места вода ще ти донесат. Накрая си купих отводки с млади майки и си намерих човек да ми показва кое как се прави докато се науча

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от A.Iliev Виж публикацията
    Благодаря ви за съветите. Относно акацията погледнах в гугъл мапса на около един километър е гората(явно биологичния ми километраж не работи хахах). А ако взема презимували кошери от познат пчелар трябва ли да да се правят някакви документи и как да разбера дали пчелите не са болни ? За силата на кошера четох,че трябва да съдя по майката. Дали се движи бързо,здрави ли са и крилата и крайниците. За какво друго трябва да внимавам ?
    Сила на семейството по принцип се определя от броя на пчелите на килограм спрямо сезона с една две малки особености тоест да са единна биологична еденица в цялост в добра кондиция тоест желателно е да са от една майка със спазен възрастовия състав. Че има едни сборни отводки взимаш от един кошер малко от друг малко и т.н. дето не са лошо нещо стига да знаеш какво правиш.Има и кекави семейства дето могат да минат за отводка и т.н..

 

 
Страница 1 от 16 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •