Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 18
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    24.01.2011
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    Tsarevo

    МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ОТНОСНО ЗИМНОТО КЪЛБО

    Здравейте колеги,тази година започнах да се занимавам с пчели любителски.Започнах с две отводки,от които едната след като се разви я разделих и така зазимих три кошера ЛР на един корпус със около 10кг мед на кошер.Днес ходих да проверя какво е дереджето и понеже времето е топло около 10-12гр и пчеличките си облитаха серизно,реших да надигна покривката от една страна да погледна.На отводката,която направих последна(15-20 юни)ме притесни положението на кълбото,а то е от студената част на кошера,където няма запаси от мед.Когато ги зазимявах ги подредих в топлата част със все запаси и прашец,а сега са се преместили.
    Кажете дали да ги местя или да ги оставя така?

  2. #2
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Смяташ че пчелите не знаят как да зимуват ли?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    24.01.2011
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    Tsarevo
    Знам че пчелите си знаят работата ама все пак се притеснявам ако хване студ да не си останат там и да загинат от глад.Дали да не им прехвърля 1-2 рамки с мед без да ги местя тях?

  4. #4
    Цитат Първоначално публикувано от Stefan_S
    Знам че пчелите си знаят работата ама все пак се притеснявам ако хване студ да не си останат там и да загинат от глад.Дали да не им прехвърля 1-2 рамки с мед без да ги местя тях?
    В по горния пост са ти отговорили.
    По това време не му е времето - каквото си сторил това ще е , на пролет вече.Ако нещо си объркал сам ще разбереш.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    24.01.2011
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    Tsarevo
    Ясно ми е че не му е времето,но ако загинат ще ме е яд че не съм помогнал с нещо ако може.Търся отговор най-вече защо се е получило така и как евентуално да го избегна в бъдеще.Сега четох че пчелите зимували на тъмни пити и сами се местели на тях ако са зазимени на светли-дали е това или да им стесня отвора на прелката,сега е около 6-8см

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Здравей, предполагам, че са се преместили и са сформирали кълбото там, защото другите рамки са били много пълни. Ако са по-слаби, може би са бягали от входа. Може и да не са това причините. Както и да е.
    В литературата има описан такъв метод на зазимяване. Най-пълните пити са в дясната страна на кошера, а кълбото е захванато на пити с малко мед. Аз не съм го правила това зазимяване.
    За да си спокоен и сигурен, че няма да стане гаф, това дето си решил да преместиш пити мед го направи. Поне една пита сложи от страната на кълбото. Или им сложи отгоре питка от мед и пудра захар. Кълбото трябва да е в досег с храната винаги.

  7. #7
    Nic 59
    Guest
    Ако имаш възможност слагай винаги пълномедни пити от двете страни за да имат храна независимо към коя страна тръгне кълбото. Успех.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2011
    Мнения
    88
    Ако искаш също можеш да си купиш един пакет храна разделиго на три части и сложи одгоре на кълбото.Но не ги бутай да местиш кълбото.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    2
    Най добре сас питки аз имам 20 слаби отвотки имислиа така да напрвя даже акоми каже някои кога най рано мога даги сложа

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    24.01.2011
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    Tsarevo
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Здравей, предполагам, че са се преместили и са сформирали кълбото там, защото другите рамки са били много пълни. Ако са по-слаби, може би са бягали от входа. Може и да не са това причините. Както и да е.
    В литературата има описан такъв метод на зазимяване. Най-пълните пити са в дясната страна на кошера, а кълбото е захванато на пити с малко мед. Аз не съм го правила това зазимяване.
    За да си спокоен и сигурен, че няма да стане гаф, това дето си решил да преместиш пити мед го направи. Поне една пита сложи от страната на кълбото. Или им сложи отгоре питка от мед и пудра захар. Кълбото трябва да е в досег с храната винаги.
    Да колега рамките наистина са пълни,те и затова не можаха да се развият достатъчно,понеже докато ги подхранвах за зимата явно ограничиха майката и пилото беше на една рамка само.Сега са на 3 междурамия.Ще опитам с питките с мед и пудра захар или направо ще взема готови и ще стесня малко входа апък квото сабя покаже

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •