Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 11
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан

    Силиконов калъп за маточни чашки

    http://pchelar.eu/ProductView.aspx?ProductID=496
    Някой ползвал ли е такъв калъп за направата на маточни чашки и ако може да сподели дали има някакви недостатъци?Че ми омръзна да ги правя с клечката по 1 бройка.

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от demonj Виж публикацията
    http://pchelar.eu/ProductView.aspx?ProductID=496
    Някой ползвал ли е такъв калъп за направата на маточни чашки и ако може да сподели дали има някакви недостатъци?Че ми омръзна да ги правя с клечката по 1 бройка.
    Защо не си клонираш клечката?

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от demonj Виж публикацията
    http://pchelar.eu/ProductView.aspx?ProductID=496
    Някой ползвал ли е такъв калъп за направата на маточни чашки и ако може да сподели дали има някакви недостатъци?Че ми омръзна да ги правя с клечката по 1 бройка.
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Защо не си клонираш клечката?
    От същият сайт:

    http://pchelar.eu/ProductView.aspx?ProductID=136

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Мислил съм го и този вариант с повече клечки на веднъж но все си мисля че с калъпа ще става по бързо,затова търся някой който ползва такъв калъп да сподели мнение за него.

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Точно защото съм го ползвал(силиконовият калъп), затова ти пускам този линк....
    Кое според теб ще е по-бързо?!? - изстиването на восъка вътре в калъпа ли, да има вариант да го пуснеш в студена вода, но това създава проблеми с увеличеният брак при следващо заливане; или пък по-бързо ти се струва пипкавото изваждане на чашките една по-една от калъпа, да от силикон е, гъвкъв е но след няколко десетки(айде да го закръглим на 100) заливания и последващи огъвания за изваждане на чашките - започват да се късът(поне по-евтините варианти, за "скъпите" на Лега не мога да кажа, не съм ги ползвал, но едва ли са по-различни), а да не говорим и за брака(колкото и горещ да е восъка, винаги има такива които са с дефектни или криви, назъбени, недоизляти страни на чашката).
    Всичко е до проба-грешка докато си намериш кое на теб ще ти пасне най-добре, а може да приложиш и някой от методите на интернет(youtube) "звездата" Севдат Якуб(ако можеш да си причиниш/изтърпиш гледанети им разбира се, наскоро видях че клиповете му са 26-27 вече)...

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от Искрен Мутафов Виж публикацията
    Точно защото съм го ползвал(силиконовият калъп), затова ти пускам този линк....
    Кое според теб ще е по-бързо?!? - изстиването на восъка вътре в калъпа ли, да има вариант да го пуснеш в студена вода, но това създава проблеми с увеличеният брак при следващо заливане; или пък по-бързо ти се струва пипкавото изваждане на чашките една по-една от калъпа, да от силикон е, гъвкъв е но след няколко десетки(айде да го закръглим на 100) заливания и последващи огъвания за изваждане на чашките - започват да се късът(поне по-евтините варианти, за "скъпите" на Лега не мога да кажа, не съм ги ползвал, но едва ли са по-различни), а да не говорим и за брака(колкото и горещ да е восъка, винаги има такива които са с дефектни или криви, назъбени, недоизляти страни на чашката).
    Всичко е до проба-грешка докато си намериш кое на теб ще ти пасне най-добре, а може да приложиш и някой от методите на интернет(youtube) "звездата" Севдат Якуб(ако можеш да си причиниш/изтърпиш гледанети им разбира се, наскоро видях че клиповете му са 26-27 вече)...
    Ок,благодаря за отговора,най вероятно ще се спра на варианта с повече клечки.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    31.03.2014
    Мнения
    21
    Перфектен е-взех го на заем и за нула време отлях 500 чашки.Има и брак,но това зависи от опита ми.Ползвам спринцовка 50 кубика и я оставам в горещия восък.Като запълня силиконовия калъп го вкарвам за 1 минута във фризера- в никакъв случай не се мокри с вода.Чашките стават плътни и много красиви- и най-важното с точния размер.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от demonj Виж публикацията
    http://pchelar.eu/ProductView.aspx?ProductID=496
    Някой ползвал ли е такъв калъп за направата на маточни чашки и ако може да сподели дали има някакви недостатъци?Че ми омръзна да ги правя с клечката по 1 бройка.
    Не виждам смисъл от тази джаджа . Знам ли , може да искаш да си в крак с модата ?!
    С една замба отделяш килийките с харесаните от теб личинки .
    Тези дни , специално за теб ще публикувам начина на пчелар от 1974 .

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Не виждам смисъл от тази джаджа . Знам ли , може да искаш да си в крак с модата ?!
    С една замба отделяш килийките с харесаните от теб личинки .
    Тези дни , специално за теб ще публикувам начина на пчелар от 1974 .
    Колега,обикновенните (работнически)килийки са прекалено малки за отглеждането на голями и силни майки,най добър резултат имат чашките 9мм. вътрешен диаметър,при тях майките стават най големи и най тежки,има куп научни доказателства за това ми твърдение.Това не е мода,по този начин работят всички големи Майкопрозводители в Европа.

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от demonj Виж публикацията
    Колега,обикновенните (работнически)килийки са прекалено малки за отглеждането на голями и силни майки,най добър резултат имат чашките 9мм. вътрешен диаметър,при тях майките стават най големи и най тежки,има куп научни доказателства за това ми твърдение.Това не е мода,по този начин работят всички големи Майкопрозводители в Европа.
    Не всичко което го пише в книгите е вярно.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •