Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 478 от 800 ПърваПърва ... 378428468476477478479480488528578 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,771 до 4,780 от общо 7995
  1. #4771
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    "-Дъската и хлопа на моята каруца, господине. Плеще като учен човек: ни сама разбира, ни другите й разбират." / Елин Пелин - Андрешко/
    Та чудя се - да се смея ли, да плача ли на Андрешковския ни манталитет? Нашия народ не си обича властта открай време, не, направо я мрази. Тя винаги му е била спусната отгоре, чужда, един вид. Дали турска или руско-германска, никога не я е приел като своя. Там някъде се е скрило и онова презрение към по-умния, който е успявал да се издигне над блатото. Не случайно лекари караха таксита след 89-та. Вследствие на това умните почтени бяха натикани в ъгъла и нагоре се устремиха само умните мошеници. Пак следствие на Андрешковския ни манталитет. Поколения ще трябва да се сменят, но дали ще има време?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #4772
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Не смятаме меда за изключение, но всъщност той е. Сподели ми, една или две стоки, които да са на същата цена от 7-8 години назад?
    Искаме да оправим цената на меда, защото сме пчелари. Ако бяхме говедари, щяхме да нищим цената на млякото.
    Не, същите тези фактори, не влияят по същия начин на останалите цени.
    Както и да го въртим, няма друг непазарен фактор, освен да приемем, че има картел за пчелния мед. Това би било единственото непазарно обяснение. Само че звучи като фантастика. Просто е невъзможно - мизата е твърде постна. Не става въпрос за петрол, електроенергия, алкохол, цигари, оръжие и тям подобни, където парите са огромни и властта определя пазарните играчи. Дори не и за сирене. Меда е продукт от последна необходимост, нещо като шоколада и сметаната. Все едно да има картел в производството на мебели. Картел без участието на държавната власт няма как да има. А за властващите разбойници това е твърде дребно, за да се занимават с него. По-скоро биха го разбили, за да си напишат точки за изборите.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #4773
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Знам че не вярваш , но картел ИМА. Да знам за среща на всички изкупвачи преди 4 години. Там са сложени картите на масата. След това започна отново спад в цената. 6-7 фирми са. Не са истински картел просто се разбраха, че няма смисъл сами да си надигат цената и си го спазват.

  4. #4774
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Знам че не вярваш , но картел ИМА. Да знам за среща на всички изкупвачи преди 4 години. Там са сложени картите на масата. След това започна отново спад в цената. 6-7 фирми са. Не са истински картел просто се разбраха, че няма смисъл сами да си надигат цената и си го спазват.
    Правейки такова нещо, ще си отгледат бъдещата конкуренция. Не може да бъде удържано, освен силово, навлизането на нови играчи в някакъв бизнес, обещаващ печалба дори и малко над обичайната. Имам поглед през годините над различни бизнеси. Веднага, щом някъде се появи възможност за по-добра печалба, мястото за кратък период се пренасища с нови играчи и нормата на печалба пада, доста често дори отива и на загуба, защото се получава свръхпредлагане. Печеливши са само първите. Ама това Матеев го е обяснявал из темите преди години. Виждал съм и доста договорки между основните играчи в някоя кампания по изкупуване, които винаги траят от ден до пладне и вече спряха да ги правят. Разбраха, че няма смисъл. Мога да дам и конкретни примери, ако трябва. Единствените места, позволяващи печалби над обичайните, са две - там, където местата се охраняват силово от държавната власт по един или друг начин и тези, където някой непрекъснато разработва нови техники и методи и винаги е с едни гърди пред конкуренцията. Пчеларството не е от тези групи изобщо.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #4775
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    "-Дъската и хлопа на моята каруца, господине. Плеще като учен човек: ни сама разбира, ни другите й разбират." / Елин Пелин - Андрешко/
    Та чудя се - да се смея ли, да плача ли на Андрешковския ни манталитет? Нашия народ не си обича властта открай време, не, направо я мрази. Тя винаги му е била спусната отгоре, чужда, един вид. Дали турска или руско-германска, никога не я е приел като своя. Там някъде се е скрило и онова презрение към по-умния, който е успявал да се издигне над блатото. Не случайно лекари караха таксита след 89-та. Вследствие на това умните почтени бяха натикани в ъгъла и нагоре се устремиха само умните мошеници. Пак следствие на Андрешковския ни манталитет. Поколения ще трябва да се сменят, но дали ще има време?
    Хубаво виждаш следствието от " Андрешковския ни манталитет". Ама някак пропускаш , че и той е следствие."Нашия народ не си обича властта открай време, не, направо я мрази. Тя винаги му е била спусната отгоре, чужда, един вид. Дали турска или руско-германска, никога не я е приел като своя.".Е основния въпрос е кой се издига най-бързо под чужда власт? Тоя който най-добре лиже чужди з....ци. А "спасяването на давещите се е дело на самите давещи се". Едни бягат , други са "Андрешковци"...
    Погледни комшиите. Янките спретнаха един преврат на Ердоган ,за това , че не беше достатъчно луд да се сбие с руснаците. Ердоган разбра колко струва за приятелите си и започна независима политика.Последва финансова война срещу Турция.
    Е, ние не сме големи и силни колкото турците и бат Бойко прегръща и целува наред що дойде от вън.
    Искам да кажа , че "Андрешко" е спасителната реакция на обикновения човек.И на обикновените хора им се живее.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #4776
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Правейки такова нещо, ще си отгледат бъдещата конкуренция. Не може да бъде удържано, освен силово, навлизането на нови играчи в някакъв бизнес, обещаващ печалба дори и малко над обичайната. Имам поглед през годините над различни бизнеси. Веднага, щом някъде се появи възможност за по-добра печалба, мястото за кратък период се пренасища с нови играчи и нормата на печалба пада, доста често дори отива и на загуба, защото се получава свръхпредлагане. Печеливши са само първите. Ама това Матеев го е обяснявал из темите преди години. Виждал съм и доста договорки между основните играчи в някоя кампания по изкупуване, които винаги траят от ден до пладне и вече спряха да ги правят. Разбраха, че няма смисъл. Мога да дам и конкретни примери, ако трябва. Единствените места, позволяващи печалби над обичайните, са две - там, където местата се охраняват силово от държавната власт по един или друг начин и тези, където някой непрекъснато разработва нови техники и методи и винаги е с едни гърди пред конкуренцията. Пчеларството не е от тези групи изобщо.
    Тази теза я лансираш многократно, но е редно да си представиш че има изключения. Скоро споменах, че се опитвах да се свържа директно с германците и от там ми отговориха, че те от БГ си имали фирми с които работят. Въобще не стана дума за количества, цени условия и т.н. резнахаме и толкова при положение, че беше посещение на крака в Германия. Е как да се появи конкуренция тогава? Освен това чудесо виждаш, че нови бизнеси в БГ ако не са далавера не се правят. Освен всичко друго има и силов натиск върху новите играчи на пазара на меда. И заплахи и реални действия. Разпитай за гърка колко зор видя докато се примерят че и той ще купува от тук.

  7. #4777
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    ...опитвах да се свържа директно с германците и от там ми отговориха, че те от БГ си имали фирми с които работят. Въобще не стана дума за количества, цени условия и т.н. резнахаме и толкова при положение, че беше посещение на крака в Германия. Е как да се появи конкуренция тогава? ...
    Бай Ганьо с мускалите, а? Шегувам се. Това са го пробвали много хора за различни продукти и услуги. В общия случай точно това е резултатът. Питай търговците на билки или етерични масла например. Хората с години създават такъв контакт и доверие, с надеждата някой ден да станат търговски партньор на голяма фирма. Аз дори не съм се опитвал в моята област, защото предварително знаех, че нямам изградено име и авторитет за пред големите търговци. След 20 години в занаята и създадени множество контакти, сега бих опитал да го направя, но вече не ме интересува - одъртях и нямам вече онзи хъс, както навремето. Освен това, ако се стигне до интерес, хората искат да дойдат и да видят къде точно се заготвя стоката им, какъв контрол има, какви стандарти се поддържат и т.н. Трябва да има човек какво да покаже, ама това куп пари струва, трябва да си ги събрал отнякъде и така кръгът се затваря. Е, ако си бил верен служител в такава фирма години наред и си спечелил доверие, също става. Късметът също не е излишен в живота, на някои им се случва, но на повечето не.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #4778
    Наблюдател
    Регистриран
    08.07.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Wonderland
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Бай Ганьо с мускалите, а? Шегувам се. Това са го пробвали много хора за различни продукти и услуги. В общия случай точно това е резултатът. Питай търговците на билки или етерични масла например. Хората с години създават такъв контакт и доверие, с надеждата някой ден да станат търговски партньор на голяма фирма. Аз дори не съм се опитвал в моята област, защото предварително знаех, че нямам изградено име и авторитет за пред големите търговци. След 20 години в занаята и създадени множество контакти, сега бих опитал да го направя, но вече не ме интересува - одъртях и нямам вече онзи хъс, както навремето. Освен това, ако се стигне до интерес, хората искат да дойдат и да видят къде точно се заготвя стоката им, какъв контрол има, какви стандарти се поддържат и т.н. Трябва да има човек какво да покаже, ама това куп пари струва, трябва да си ги събрал отнякъде и така кръгът се затваря. Е, ако си бил верен служител в такава фирма години наред и си спечелил доверие, също става. Късметът също не е излишен в живота, на някои им се случва, но на повечето не.
    Има и още няколко неща.Меда които се купува от България почти никога не отива при тьрговеца непреработен.Обикновено се смесва по изисквания на клиента.Малко акация ,малко липа,малко украински, малко полифлорен , малко китайски двойно филтриран и така нататък.Вариантите са много.Количествата са доста големи.Айде сега си представете ,че иска да закупи от вас 100тона мед, ама доставка след 4 дена.Кво правим.И друго има ,защо да купи вашия мед за 6 лева примерно ,като може да го купи за 5,50.Тьрговеца го интересува единствено по_голямата печалба.Защо мислите махна квотата на украинския мед.Заради бедния украински пчелар или защото почнаха да плащат повече,отколкото искат.

  9. #4779
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Рако Виж публикацията
    ...защо да купи вашия мед за 6 лева примерно ,като може да го купи за 5,50...
    Мдааа, тука е заровено кучето. Както и да се завЪртиш, гъзо ти все отзад - шопска поговорка май беше?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #4780
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    ...Искам да кажа , че "Андрешко" е спасителната реакция на обикновения човек.И на обикновените хора им се живее.
    Това е при нас. Онези в "ниската земя" или във високите Алпи друго са ги учили като малки. Оттам манталитета им друг, нищо, че битието определяло съзнанието. Според мен и в миналото не са били като нас, пътеката им на развитие е друга.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 478 от 800 ПърваПърва ... 378428468476477478479480488528578 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 63 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 63 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •