Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 239 от 800 ПърваПърва ... 139189229237238239240241249289339739 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,381 до 2,390 от общо 7996
  1. #2381
    Потребител
    Регистриран
    19.07.2011
    Мнения
    68
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Брадвата е най-добрата идея ......

    Може и нажежена пръчка, с която да се бърка в питата, но надеждноста няма да е много висока. Иначе ако човек реши да си прави/купува уред, може и с ултразвуков локатор или с металотърсач (за гаечните ключове и парчетата винкел). Калта обаче няма как да се хване, освен с брадва и питата на 2 .....

    Проблемът с качеството на восъка не се изчерпва само с чуждите предмети, които мошениците заливат в питите. Има и пити, смесени с парафин и/или церезин, които много трудно могат да се хванат там на изкупния пункт. Има и восък с много-много мръсотии, които някои пчелари нарочно не си ги чистят от дъното на питите. Тези боклуци пак най-добре се виждат след операцията с брадвата .....

    Попадал съм и на силно избелени пити с киселина и после боядисани с жълта боя. Имитацията е почти превъзходна и си проличават чак на машината, когато се боядиса жълта водата, с която се охлаждат валяците.

    Като че ли най-надеждното средство е изкупвачите да лепят етикетка на всяка една пита с името на пчеларя, с неговия телефон и адрес. Така поне ще се знае кои са мошениците и ще можем да си отворим тема във форума, в която да започнем да си правим списък и да ги изобличаваме. В момента мошеничеството се шири сред пчеларите именно защото остават ненаказани.
    Матеев,защо пак хвърляш камъни по пчеларите,те джамбазите са вода не напита не ти ли идва идеята че именно това звено е слабото,за увеличаване на печалбата са готови на доста неща.Затова пчеларството ще си остане на килийно ниво, защото се ядеме като кучета и сами си ритаме канчетата.Аз досега не съм видял досега друг бранш, толкова жестоко да се самоунищожава пък после искаме доходност и уважение на нашия труд.Да не смятате че в останалата хранителна индустрия не слагат химия и други отрови и то в огромни количества,че опряхме до мед.Както виждате и в Турция, Гърция и навсякъде по света пердашат инвертиран сироп но хората се държат и подкрепят.Който пък толкоз припира да яде и живее био да развързва кесията, защото безплатен обяд няма-гурмето е скъпо удоволствие

  2. #2382
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от sarachilov Виж публикацията
    Колега агро а сещал ли си се че всичкото оборудване и кошерите, рамките, захарта за подбудителното хранене ще се копува на по ниска цена?И от там следва себестойността на меда да падне малко или много? Едно е 20 човека да дадат пари за центрофуга и да е купи една голяма,съвсем друга е тези 20 да купят 20 центрофуги по малки и по скъпо.. недейте така.Самоче това няма как да стане за жалост.
    А ти сещал ли си се, че кооперацията трябва да работи на светло, и да плаща ДДС и Данъци. И от тука моментално хлътва с минимум едни 20%. И за да се поикономиса това, онова, шефа ще трябва да си сложи главата в торбата, и да започне да работи поне частично без документи. Тогава моментално пчеларите ще го заподозрат, че прави шменти капели, и е въпрос на време някой от тях да го изпее и да го прати в затвора (все пак негови подписи стоят под счетоводните документи).

    Та отчетете и този факт - или си собственик и сам си знаеш какво правиш и какво - не, или управляваш публично дружество, където всичко е с документ, което автоматично означава 20% по-големи разходи (респективно 20% по-ниска изкупна цена). Алтернативата - никой няма да иска да става шеф и да си слага главата в торбата заради сините очи на останалите, които вместо да му кажат "браво", ще търсят всякакви начини да го оплюват несправедливо и да му правят мръсно.

    Такива "кооперации" и в момента има и това са пчеларските организации. Техните шефове харчат хиляди левове на година заради сините очи на пчеларите. За КБП тази сума миналата година беше от порядъка на 10 000 лв., а от началото на нейното създаване - почти достигат 40 000 лв. Някой каза ли "браво" или повечето пчелари си скъсаха гъза да оплюват лидерите на организацията?

    Ей затова няма как да стане коопврация - защото никой знаещ и можещ няма да иска да я оглави.

  3. #2383
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Като стана въпрос за восък...с мед явно няма да прокопсаме - тъй като нашият мед се оказва, че е много нискокачествен, и изобщо меда може да се фалшифицира/манипулира/кръщава...но с восъка според мен ще е много по-трудно - за големи партиди....можем ли да изнасяме восък на едро за Западна Европа или други пазари, ако има добра цена.
    Хайде и тука да дозабия гвоздея в ковчега. Българският восък почти на 100% е фалшив. Причината - много пчелари купуват фалшиви основи, и после този фалшив восък попада в питите, които продават. Размесва се добре в цялата страна и като цяло няма восъчна пита, която да отговаря на изискванията за истински восък. Пробите на Вейврум стават мътни, което означава, че във восъка има много чужди примеси (парафин, церезин и не знам какво още друго).

    Единствено изключение прави восъка от разпечатки, ако пчеларите наистина си направят труда да го отделят от останалия, който масово не отговаря на изискванията.

    Самите преработватели на восък подбират най-хубавите пити, изследват ги, и ги продават на запад. От останалите правят восъчни основи за страната, като предварително ги избелват с киселина. Това сами го знаете, когато им видите цвета и ги подушите. Въпреки това ги купувате и след това продавате питите си на изкупвачите, и така допринасяте за замърсяването на восъка в цялата страна и за задълбочаване на описания от мене проблем.

    Ако искаме нещата да се изчистят в цялата страна, още утре всеки един пчелар трябва да изхвърли на боклука всеки един восък, който не е от разпечатки. И това да го прави поне 5 години подред, и само така восъка в цялата страна ще се изчисти. И разбира се никой не трябва да прави мошенгии. Това вярвате ли го, че може да се случи?

  4. #2384
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от 7131 Виж публикацията
    Едно производство има едни постоянни разходи, който особено при жива стока процента да тръгнат нагоре е особено голям-лоша метеорологична година, заболявания,смъртност и много други обективни и субективни фактори.Затова трябва да се наблегне на продукти с висока принадена стойност.Като пример-германците обожават/признават меда само като/крем мед.За намаляване на цената на произведения мед според мен не трябва да се дискутира,в селското стопанство има едно правило че на пет селскостопански години една е само печеливша.
    Принадена стойност - тук е заровено кучето ( или поне това дето най-силно мирише ( според мен де) . Медът ( както се изкупува в тенекии ) реално е суровина и като такава има ниска принадена стойност - ниска изкупна цена . Ако Германски пчелар вземе 5 евро изкупна цена за пазар в Германия , Българският ще вземе 3-4 лева за същият пазар - другото е за маркетинг , транспорт и т.н. . Ако искаме 10 лв - ами лесно , плащаме си за маркетинг , разработваме си пазар ... и накрая вместо 3-4 ще вземем максимум 5 . При 5-10% печалба доста пари трябва да се завъртят . Сега , аз не съм умен , богат и красив ( пък и няма за кога да ставам ) но си мисля че за 20 до 100 семейства , изборът е минимум разходи/устойчив добив . Пълно противоречие на интереси има между отделните пчелари , за взаимоизгодно коопериране .

  5. #2385
    Автор
    Регистриран
    21.07.2013
    Мнения
    127
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    Такива "кооперации" и в момента има и това са пчеларските организации. Техните шефове харчат хиляди левове на година заради сините очи на пчеларите.

    Ми ти твойта конфедерация защо я създаде,за сините очи на пчеларите или имаше празна преграда в портфейла си?

  6. #2386
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Antonov Виж публикацията
    Ми ти твойта конфедерация защо я създаде,за сините очи на пчеларите или имаше празна преграда в портфейла си?
    Когато я създавах, аз също имах утопични виждания и разсъждения, и си мислех, че е достатъчно някой да направи саможертва и другите да го последват. Сега вече знам, че това е груба грешка, така че повярвай, повече няма да я повторя. Сега вече знам, че пчеларите не заслужават усилията и саможертвите, които някой би решил за в бъдеще да направи за тях. Затова и имам такива виждания за кооперациите.

  7. #2387
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Когато я създавах, аз също имах утопични виждания и разсъждения, и си мислех, че е достатъчно някой да направи саможертва и другите да го последват. Сега вече знам, че това е груба грешка, така че повярвай, повече няма да я повторя. Сега вече знам, че пчеларите не заслужават усилията и саможертвите, които някой би решил за в бъдеще да направи за тях. Затова и имам такива виждания за кооперациите.
    А сега деее. Изниква един друг въпрос. Сещаш се нали? Дано да не разбуня духовете.

  8. #2388
    Потребител
    Регистриран
    19.07.2011
    Мнения
    68
    Цитат Първоначално публикувано от old_greyish Виж публикацията
    Принадена стойност - тук е заровено кучето ( или поне това дето най-силно мирише ( според мен де) . Медът ( както се изкупува в тенекии ) реално е суровина и като такава има ниска принадена стойност - ниска изкупна цена . Ако Германски пчелар вземе 5 евро изкупна цена за пазар в Германия , Българският ще вземе 3-4 лева за същият пазар - другото е за маркетинг , транспорт и т.н. . Ако искаме 10 лв - ами лесно , плащаме си за маркетинг , разработваме си пазар ... и накрая вместо 3-4 ще вземем максимум 5 . При 5-10% печалба доста пари трябва да се завъртят . Сега , аз не съм умен , богат и красив ( пък и няма за кога да ставам ) но си мисля че за 20 до 100 семейства , изборът е минимум разходи/устойчив добив . Пълно противоречие на интереси има между отделните пчелари , за взаимоизгодно коопериране .
    При нас с малкото кошери ,както съм аз /20бр.медовици+20бр.нуклеоси./и повечето от нас маркетинга трябва ние самите да го правим, относно разходите съм преценил че тази бройка семейства могат да се самоиздържат и да носят съответната печалба без да ме натоварват финансово и физически,това не ми е все пак бизнеса и мога да си позволя да не бързам с реализацията на мед.Продавам го само на дребно и под 10лв. за българи и под 12 лв. на чужденци не го давам.Средно за 60 календарни дни продавам добива,за да стигна до тези резултати ми трябваха три години, което е нормален срок за разработка на пазар без пари.Моят принцип е доволният клиент ще ти доведе десет нови, недоволният клиент ще пропъди сто нови клиенти,това го прилагам и в основния си бизнес.

  9. #2389
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    А сега деее. Изниква един друг въпрос. Сещаш се нали? Дано да не разбуня духовете.
    Питай - нали знаеш, че аз честно си казвам всичко.
    После естествено съжалявам ......

  10. #2390
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Хайде и тука да дозабия гвоздея в ковчега. Българският восък почти на 100% е фалшив. Причината - много пчелари купуват фалшиви основи, и после този фалшив восък попада в питите, които продават. Размесва се добре в цялата страна и като цяло няма восъчна пита, която да отговаря на изискванията за истински восък. Пробите на Вейврум стават мътни, което означава, че във восъка има много чужди примеси (парафин, церезин и не знам какво още друго).

    Единствено изключение прави восъка от разпечатки, ако пчеларите наистина си направят труда да го отделят от останалия, който масово не отговаря на изискванията.

    Самите преработватели на восък подбират най-хубавите пити, изследват ги, и ги продават на запад. От останалите правят восъчни основи за страната, като предварително ги избелват с киселина. Това сами го знаете, когато им видите цвета и ги подушите. Въпреки това ги купувате и след това продавате питите си на изкупвачите, и така допринасяте за замърсяването на восъка в цялата страна и за задълбочаване на описания от мене проблем.

    Ако искаме нещата да се изчистят в цялата страна, още утре всеки един пчелар трябва да изхвърли на боклука всеки един восък, който не е от разпечатки. И това да го прави поне 5 години подред, и само така восъка в цялата страна ще се изчисти. И разбира се никой не трябва да прави мошенгии. Това вярвате ли го, че може да се случи?
    А строителните рамки с далаци нима не е чист,щот след разпечатките повечето ми е такъв!От старите пити излиза много малко.
    И като говорим за восък,какви са условията за ишлеме,извинявам се ,не можах да намеря темата!

 

 
Страница 239 от 800 ПърваПърва ... 139189229237238239240241249289339739 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •