Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 498 от 800 ПърваПърва ... 398448488496497498499500508548598 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,971 до 4,980 от общо 7995
  1. #4971
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    А ченге пък да сгази закона в чужбина - означава предварително да си напише съдбата, докато е жив. Не го виждам каква работа ще си намери после - в макдоналдс да прави сандвичи или нещо такова. Ти гледаш от перспективата, че ченгето е над теб, но на запад не е ченгето онова, което е над теб, а закона. Закона е и над катаджията, и над тебе. Ако закона не важи за катаджията, реда и морала пак отиват по дяволите.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  2. #4972
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    ...Знам, че не е правилно и МОРАЛНО, но това е протеста ми. Карам като шантав и знам, че когато ме глобят, то има за какво. И то в пъти за да не съм валат. Както искаш го разбирай и тълкувай.
    Но няма да отидеш до районното да подадеш оплакване, нали? И аз няма да отида, защото знам, че може да има последствия, но ще са най-вероятно за мен. Така е и в управлението - който вика, че царят е гол, него го наказват. У нас е така, даже неслучайни хора си изпатиха за критики към властта - видни съдии, независими издатели и т.н, някои бяха купени, за да мълчат. Но ако масово хората подават конкретни оплаквания, поне за момента не са възможни масови репресии. Но хората няма да го направят. Първо, така са свикнали, второ, има го страхът, трето - за тях такива нередности са в реда на нещата, четвърто - не смятат, че си струва усилието. Нямат моралната съвест, която да ги кара отвътре. Къде сме си изгубили морала и кога, е второстепенен въпрос. Главния е как може да си го върнем.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #4973
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Ако закона не важи за катаджията, реда и морала пак отиват по дяволите.
    Ето де. Точно това ти пее радиото/АЗ/. Значи аз се имам за сравнително морален, но това което виждам ме кара да потъпквам всичко ценно и да мачкам наред. Е няма как да стане, да чакам закона да ми каже как да бъда морален. Идва ми отвътре. Но при други не е така и затова закона ще го наложи, но от хора с морал, а не без такъв. Докато има такива тъпанари както казваш ти, то хората няма да се научат на морал. Тоест те го имат, но не се възползват от него и дивото започва да зове.

  4. #4974
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Е, сам потвърждаваш с разсъжденията си, че закон има, но хората не го спазват.
    Ако кажеш това на някой юрист, можеш да бъдеш сигурен, че ще се усмихне поне вътрешно. Закона в България е направен за далавери - имаме едни от най- добрите закони в това отношение, заобиколни и изходни вратички да искаш.

    Те няколко общоизестни примери в сектора:
    - какво наказание предвижда закона за кражба на пчелни кошери.
    - къде ни е акредитираната независима лаборатория.
    - сега, като стана фала с биото, кой е закона застигащ сертифициращите фирми и изкупувалите този не- био мед, като био.
    - какви последствия има според закона за земелците натровили пчелите с нерегламентирани пръскания и какви механизми има в държавния апарат за разследване, и установяване на тези случаи.

    Какви за нашите тъй наречени закони - ми такива, дето субсидират третиране с кумафос и амитраз. Да взема да го спазя ли този закон?! За най- ярък пример в това отношение съм посочвал нещо друго - на запад такива земеделци, като октоподите са невъзможни по закон. Няма такъв начин да притежаваш милиони декари в държава с територия, като нашата - по закон. Подобни закони имат и за веригите супермакети - не могат да отварят такива големи магазини във всяко селище, защото е повече от ясно, че малките им конкуренти ще бъдат изядени. Прочее, когато разучавах биографията на брат Адам в един филм разказаха, как в тази област, в която е живял - Бъкфаст - че почти всичкия мед по магазините е от манастира, което е регулирано със закон. Е те такива закони ние въобще даже нямаме - липсват напълно. А да говорим ли за доказуемостта на доходите - къде са нашите закони в този аспект? Тука мога да отворя един куфар с пари и да платя онова, което искам да си купя - никой даже няма да ме попита откъде са тези пари, то просто няма такива закони задължаващи ме да докажа произхода им. В чужбина да извадиш ей така 20-30 хиляди евра на ръка, веднага биеш на очи и всеки почва да те гледа подозрително - ще имаш проблем да купиш онова, което искаш да купиш. Ако настояваш - службите са на едно позвъняване и пет минути път от тук, ако пред тях докажеш произхода на тази дебела пачка, тогава вече ще ти продадат стоката, която желаеш да платиш.

    А ако седне юрист да ти говори по въпроса - може и да се уплашиш, като разбереш каква анархия са законите ни. Само пари да имаш братче и закона е с теб: двусмислен и достатъчно свободен за тълкуване, може и така да се разбира, може и инак ..... зависи $$$
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #4975
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    никой даже няма да ме попита откъде са тези пари
    Явно не си ходил в банка да внасяш повечко пари.

  6. #4976
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    До скоро пчеларите специализираха химия, ветеринарна медицина, сега май : социална антропология.

  7. #4977
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Ако кажеш това на някой юрист, можеш да бъдеш сигурен, че ще се усмихне поне вътрешно. Закона в България е направен за далавери - имаме едни от най- добрите закони в това отношение, заобиколни и изходни вратички да искаш.

    Те няколко общоизестни примери в сектора:
    - какво наказание предвижда закона за кражба на пчелни кошери.
    - къде ни е акредитираната независима лаборатория.
    - сега, като стана фала с биото, кой е закона застигащ сертифициращите фирми и изкупувалите този не- био мед, като био.
    - какви последствия има според закона за земелците натровили пчелите с нерегламентирани пръскания и какви механизми има в държавния апарат за разследване, и установяване на тези случаи.

    Какви за нашите тъй наречени закони - ми такива, дето субсидират третиране с кумафос и амитраз. Да взема да го спазя ли този закон?! За най- ярък пример в това отношение съм посочвал нещо друго - на запад такива земеделци, като октоподите са невъзможни по закон. Няма такъв начин да притежаваш милиони декари в държава с територия, като нашата - по закон. Подобни закони имат и за веригите супермакети - не могат да отварят такива големи магазини във всяко селище, защото е повече от ясно, че малките им конкуренти ще бъдат изядени. Прочее, когато разучавах биографията на брат Адам в един филм разказаха, как в тази област, в която е живял - Бъкфаст - че почти всичкия мед по магазините е от манастира, което е регулирано със закон. Е те такива закони ние въобще даже нямаме - липсват напълно. А да говорим ли за доказуемостта на доходите - къде са нашите закони в този аспект? Тука мога да отворя един куфар с пари и да платя онова, което искам да си купя - никой даже няма да ме попита откъде са тези пари, то просто няма такива закони задължаващи ме да докажа произхода им. В чужбина да извадиш ей така 20-30 хиляди евра на ръка, веднага биеш на очи и всеки почва да те гледа подозрително - ще имаш проблем да купиш онова, което искаш да купиш. Ако настояваш - службите са на едно позвъняване и пет минути път от тук, ако пред тях докажеш произхода на тази дебела пачка, тогава вече ще ти продадат стоката, която желаеш да платиш.

    А ако седне юрист да ти говори по въпроса - може и да се уплашиш, като разбереш каква анархия са законите ни. Само пари да имаш братче и закона е с теб: двусмислен и достатъчно свободен за тълкуване, може и така да се разбира, може и инак ..... зависи $$$
    Горното идва да покаже, че изобщо не си в час със законите в България. Плащанията в брой са законово ограничени до 10 000 лв. В банката попълваш декларация за произход на парите и се подписваш. За горепосочените кражби и нарушения си има съответните текстове. За собственост върху земя като физическо лице има ограничение. Земята, която днес е собственост на фирмите, си остава завинаги у фирмите, не може да стане лична собственост. А докато е във фирмите, то дейността им подлежи на законова регулация, която във всеки един момент може да бъде променена, но няма желаещи това да се случи. Но всичко, което цитираш, отново е следствие, а не причина. Причината цитирах по-горе. Ако не желаем да спазваме законите /а ние не желаем/, то никой не може да ни помогне, освен някак отново да придобием желанието да ги спазваме. Само дето превъзпитанието на цял един народ е задача за десетилетия напред, горе -долу толкова, колкото е отнело отучването на същия този народ от моралните ценности.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #4978
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Само дето превъзпитанието на цял един народ е задача за десетилетия напред, горе -долу толкова, колкото е отнело отучването на същия този народ от моралните ценности.
    Много повече е и с много по - голяма цена.

  9. #4979
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    ...да говорим ли за доказуемостта на доходите - къде са нашите закони в този аспект?...
    Точно в този аспект нашите закони са даже по-рестриктивни от тези в напредналите демокрации. Вече съществува т. нар. КПКОНПИ, регламентирана със Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (ЗПКОНПИ) (обн. ДВ. бр.7 от 19.01. 2018 г). Та по този закон и наредбите на тази комисия следва, че всичкото имущество в България е незаконно придобито до доказване на противното. Като доказването е оставено на заинтересования, който трябва да си го защитава. И ако той преди десет години не е знаел, че трябва да събира старателно документи за парите си, защото ще се приеме такъв закон, сега изгаря и му прибират имуществото. Дори съдебно няма защита срещу това. И закона вече се прилага, но доста избирателно, което идва да покаже, че има голямо значение кой прилага законите. Дай право на някого да бие законно, но не се чуди после, като дойде първо теб да набие, защото много приказваш и му бъркаш краденето. Ей такова е нашето племе и нашия манталитет, никакви закони не помагат. Но, "погледнато формално, всичко е нормално", както мъдро е заключил Радой Ралин.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #4980
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Точно в този аспект нашите закони са даже по-рестриктивни от тези в напредналите демокрации. Вече съществува т. нар. КПКОНПИ, регламентирана със Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (ЗПКОНПИ) (обн. ДВ. бр.7 от 19.01. 2018 г. Та по този закон и наредбите на тази комисия следва, че всичкото имущество в България е незаконно придобито до доказване на противното. Като доказването е оставено на заинтересования, който трябва да си го защитава. И ако той преди десет години не е знаел, че трябва да събира старателно документи за парите си, защото ще се приеме такъв закон, сега изгаря и му прибират имуществото. Дори съдебно няма защита срещу това. И закона вече се прилага, но доста избирателно, което идва да покаже, че има голямо значение кой прилага законите. Дай право на някого да бие законно, но не се чуди после, като дойде първо теб да набие, защото много приказваш и му бъркаш краденето. Ей такова е нашето племе и нашия манталитет, никакви закони не помагат. Но, "погледнато формално, всичко е нормално", както мъдро е заключил Радой Ралин.
    Признавам му на kando. Чете човека, но ми се струва, че кара през ред.

 

 
Страница 498 от 800 ПърваПърва ... 398448488496497498499500508548598 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 60 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 60 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •