Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 497 от 800 ПърваПърва ... 397447487495496497498499507547597 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,961 до 4,970 от общо 7995
  1. #4961
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Би било добре да се опиташ и да мислиш, не само да чувстваш - щото човек докато се чувства батман все още не е изпуснал влака, бива и да помисли, пък ако вече и се помисли за батман, значи цикъла е завършен и да знам, че няма какво да обръщам внимание повече: оставям го да си лети в безкрайните територии на въображението.
    Точно ти се опитай да мислиш, че тия глупости където си ги наръсил на килограм, не знам откъде ги намери. Хората в развитите държави? Ти ходил ли си в развити държави, и ако си ходил, май нещо ти е убягнало за морала им. Ти освен Драев, други такива БИО лами виждал ли си? Където лицата им не са белязани от живота на бачкатора и …...да не се повтаряме. Все едно падаш от Марс.

  2. #4962
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Навремето прекарвах всяко лято на село при баба и дядо, бог да ги прости. Колко пъти съм ги питал - това защо, без това не може ли? Каквото и да са ми обяснявали, започваха и завършваха с риторичния въпрос - какво ще кажат хората? Сега някой да го задава този въпрос или да се съобразява нещо с отговора му? Всеки сега гледа да не го глобят, да не го хванат, да не го накажат и ако "мине метър", се радва, че е прекарал останалите балъци. Ето затова казвам, че сме си загубили някъде морала, а дали някой ден ще го намерим, не се знае. В момента съм в Гърция по работа вече три дни и, както всеки път, си личи, че работя с небългари. Кьорав полицай няма никъде по селата, но никой не си хвърля боклука където му падне, не гледа да те удари в сметката, а ти я прави точно и ред други работи. Това по повод /kando/, че в другите държави нямало морал - виждал съм го и в Германия, и в Турция, и на ред други места.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #4963
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    ......
    Ходил съм и морала им по нищо особено не се различава от нашия - в някои отношения е даже значително по- зле. Ала виж - откъм закон се различават и то драстично се различават.

    Нали - разбирам онези, които си представят какви идеални хора на запад, колко морални, добри и съвестни, и т.н. Ми не - сори. Каквито са из Европа, такива сме и ние - из юга сме малко по- темпераментни, из севера са малко по- затворени, но ...... хора, като хора, как беше "нищо човешко не ми е чуждо".
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #4964
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Пробвай да изхвърлиш някой боклук през прозореца на колата в Германия и ще разбереш защо моралът работи в полза на закона. В Гърция ще ти свирят с клаксон от задните коли, а в Германия ще ти запишат номера и ще те докладват някъде. След това има вероятност да те спрат по някое време и да си платиш за гяволъка. Пък да не говоря някой да те види или да разбере, че крадеш. А при нас, като те види някой, че крадеш от общото, или ще иска и той да участва, или ще си рече - тарикат момче излезе.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #4965
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    От стари времена се знае, че ние, българите, сме били конекрадци, и изобщо добитъко-крадци.....даже сме и кошерокрадци...в Гърция кошерите стоят на два метра от пътя и ме е страх да спра с колелото да ги погледам, за да не ме види някой и да помисли нещо лошо, тук у нас, ако някой остави 20-30 кошера до асвалтов път, и на другата сутрин няма да ги има, ще са се изпарили, а в Гърция си стоят целогодишно....в Двемогилско, като се запролети съм чувал, че почва едно голямо местене на кошери от пчелин на пчелин по нощите....даже не се оплаквали на Полицията, и не си правили труда да ги пребоядисват!

  6. #4966
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Пробвай да изхвърлиш някой боклук през прозореца на колата в Германия и ще разбереш защо моралът работи в полза на закона. В Гърция ще ти свирят с клаксон от задните коли, а в Германия ще ти запишат номера и ще те докладват някъде. След това има вероятност да те спрат по някое време и да си платиш за гяволъка. Пък да не говоря някой да те види или да разбере, че крадеш. А при нас, като те види някой, че крадеш от общото, или ще иска и той да участва, или ще си рече - тарикат момче излезе.
    Да ви кажа случка от преди няма и час. Застигам катаджийска кола. Няма светлини, няма мигачи, скоростта 120 при 100. Пред Кауфланд има светофар. Скорост вече 50, а те с 80. Точно пред тях - червено. Втора кола са отдясно, а ляво свободно за Кауфланд. Няма мигач, ляв завой, изпреварване, газ, в следващия момент пускат буркана за секунда и го спират, в който и аз натискам клаксона . Какъв морал да имам аз, какви правила да спазвам, и как да вярвам на този който ми ги налага? Налага ми ги, а им е през х.....хризантемите за закона? Та ставаше дума за морала.

  7. #4967
    Наблюдател
    Регистриран
    24.02.2018
    Мнения
    1
    За един фас,хвърлен през прозореца на колата, ми вземаха 30 евро в Германия.

  8. #4968
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Три поредни мнения, в които потвърждавате, че закона работи в полза на морала - без закон, морал нанайчиц. Такива сме си хората по цял свят, ако бяхме морални, нямаше да има нужда от толкова закони. Най- елементарен пример - по българските плажове всички пушат цигари свободно. Всички - чужденци, българи, цигани, мутри, граждани, селяни, всички. Маями бийч - първа глоба 500 долара, няма значение кой си, какъв си, ако ще и да си президента на щатите, втора глоба 3000 долара, трета глоба няма, прибират те и какво с теб нататък не знам. Що са тез глоби и що толкоз солени, като са толкова морални ..... на запад. В щатите бутнеш ченге, отнасяш куршум - е скоро случка, преди ден- два една Нива с ченгета лепна дузина мангали да режат дърва в една гора наблизо, циганите тръгнали срещу тях с резачките, че веднага служби от Търново, ченгета от два- три общински града, че не могат да ги арестуват ония ще ги изколят там на място в гората. Колко отразени от медиите случая на посегателство срещу ченгета искате да ви покажа? Къде на запад ще посегнеш на ченге и ще ти се размине искам да чуя? Как да откраднеш кошер в Гърция, като даже няма да стигнеш до адвокат - толкова бързо ще те осъдят. А Германия - точно двама човека познавам, които се върнаха без камионите си от там. Къде си тръгнал брачед с тези изтърканите гуми, с тези ръжди, с тези пушилеци из цивилизования свят - палка и избирай, или към най- близкия сервиз, или към най- близкия пункт за скрап, трети вариянт няма, просто не съществува.

    Никой не те закача, дали си морален или не - какъвто искаш такъв си бъди, само че нямаш право да пушиш на плажа, няма право да посягаш на служители на закона, нямаш право да крадеш кошери, нямаш право да караш с гуми, като галоши и като се казва, че нямаш право се има съвсем буквално и дословно предвид, че ако го направиш ще си получиш и глобите, и присъдите, и затвора, и всичко ще си получиш; а не като в България, като се каже, че нямаш право се има предвид, че не си плащаш достатъчно, за да имаш право. Е тази сила на закона прави цялата разлика, щото може да ти се прииска да си хвърлиш боклука през прозореца, но като знаеш, че наистина ще си го отнесеш се замисляш и възпираш, а ако все пак го направиш, то действително си плащаш гяволъка - не си ли го платиш, не се ли намери държавен орган, който да ти потърси сметка, какви ще са последствията във времето са съвсем предвидими и очаквани.

    Това са А и Б в хуманитарните науки, принципи доказани многократно, както на теория, така и на практика. Обществения ред се основава на законите, които определят правилно- грешно на база по- обективни фактори, отколкото морала, при който правилно- грешно се определя по значително по- субективни критерии.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  9. #4969
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    ... а не като в България, като се каже, че нямаш право се има предвид, че не си плащаш достатъчно, за да имаш право. Е тази сила на закона прави цялата разлика, щото може да ти се прииска да си хвърлиш боклука през прозореца, но като знаеш, че наистина ще си го отнесеш се замисляш и възпираш, а ако все пак го направиш, то действително си плащаш гяволъка - не си ли го платиш, не се ли намери държавен орган, който да ти потърси сметка, какви ще са последствията във времето са съвсем предвидими и очаквани.

    Това са А и Б в хуманитарните науки, принципи доказани многократно, както на теория, така и на практика. Обществения ред се основава на законите, които определят правилно- грешно на база по- обективни фактори, отколкото морала, при който правилно- грешно се определя по значително по- субективни критерии.
    Е, сам потвърждаваш с разсъжденията си, че закон има, но хората не го спазват. Защо не го спазват - защото няма как да сложиш до всеки човек по един пазач. А пазачите кой ще ги пази? Нали и те произхождат от същото неморално племе. Морала аз така го разбирам - ти да спазваш и да не даваш на другите да нарушават законите и общоприетите норми на поведение. Като видиш, че пазача не пази - да го докладваш на по-висшестоящия пазач. Ето затова е нужен морал и обществено съзнание. Сто хиляди закона да се приемат, ако населението не иска да ги спазва, файда йок. Оттам ни идват по моему и останалите ни проблеми - например калпавото и корумпирано управление. Елита ни е огледало на нас самите. Но мерки за решаването на първопричината за проблемите не се вземат, тя дори не се афишира публично, за да е тема на дискусия.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #4970
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Три поредни мнения,.....
    И какво ги е накарало да се опрат на закона? На закона, който се спазва и от самите тях, а не като в случая който разказах днес. Какво ме учи днешната случка, какво учи децата, които също го виждат? Днес това беше пълен абсурд, но нямаше как да го снимам и да го пусна в тубата. А това не е първата случка на която се натъквам.
    Първо в кратуната под катаджийската шапка трябва да има морал и след това да се спазва закона. Като дойде да ми говори глупости и да ми съставя акт, аз как да го гледам, какво да си мисля за него? Аз знам - правя ги на маймуни още на място, плащам си акта и пак тъй. Знам, че не е правилно и МОРАЛНО, но това е протеста ми. Карам като шантав и знам, че когато ме глобят, то има за какво. И то в пъти за да не съм валат. Както искаш го разбирай и тълкувай.

 

 
Страница 497 от 800 ПърваПърва ... 397447487495496497498499507547597 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 78 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 78 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •